Augalai

Augalas Barbarisas (Raugerškis)

Augalas Barbarisas

Augalas barbarisas iš tiesų vadinamas raugerškiu. Tai tankūs, šakoti, iki 3 m aukščio krūmai. Auga pamiškėse, šlaituose ir kaip dekoratyvinis augalas parkuose, soduose.

Visos raugerškių veislės gerai pakenčia genėjimą, todėl juos galima auginti ir įvairaus aukščio gyvatvorėse.

Raugerškio uogos

Raugerškiai užaugina gausų uogų derlių. Jų uogose yra obuolių rūgšties, vitamino C, vitaminų A ir B.

Raugerškiai nėra reiklūs dirvožemiui, taip pat ir atsparūs žiemos šalčiams, išimtis – visžaliai raugerškiai, kurie mėgsta saulėtą augimo vietą ir yra atsparūs karščiams. Visos raugerškių rūšys yra geri medunešiai. Raugerškius galima dauginti sėklomis, vasariniais auginiais ir krūmo dalijimu.

Soduose dažniausiai auginamos 2 raugerškių rūšys:
Paprastasis raugerškis ir Tunbergo raugerškis.

Paprastasis raugerškis

Paprastasis raugerškis – tai stambus krūmas, užauginantis gelsvus arba rusvus ūglius ir iki 4 cm ilgio lapus. Paprastojo raugerškio ūglius dengia 1-2 cm ilgio spygliai. Paprastasis raugerškis užaugina sultingas, ryškiai raudonas
uogas, kurios rudenį ilgai išsilaiko ant krūmų.

Žiedai geltoni, lapai žali, kartais raudoni. Uogos skais­čiai raudonos.

Šis dygliuotas krūmas (tribriau­niai dygliai ne kas kita kaip pa­kitę lapai) anksčiau buvo paplitęs kaip dekoratyvi­nis ir laukinis augalas. Jo ka­bantys žiedynai gražiai gelto­ni, bet šleikštaus kvapo. Pailgos uogos skaisčiai raudonos. Rau­gerškis yra vienas iš rugių rū­džių platintojų, todėl dabar jo plantacijos gerokai apnaikintos. Pamažu jis dingo iš sodų, bet jo vietoj atsirado nauja rūšis Ber­beris thunbergii, kuri neplatina rūdžių.

Raugerškio uogos anksčiau vartotos maistui, prieskoniams, vaistams, dažams, jauni lapai – salotoms, žievė ir stiebas – dažams, šaknų žievė – vaistams.

Krūmas "Barbarisas" (Paprastasis Raugerškis)
Žydintis augalas "Barbarisas"

Senose kulinarijos knygose esti daug patarimų kaip raugerškius vartoti. Uogos gana ver­tingos, tik aitriai rūgščios. Jose yra obuolių, vyno ir citrinos rūgščių, todėl dažnai jas gali­ma vartoti vietoj citrinos ir ac­to. Jose taip pat gausu pektinų. Pastaruoju metu nustatyta, kad turi daug ir vitamino C. Apdoroti uogas reikia atsargiai, kad nesusitrintų sėklos, kurios yra kartaus skonio.

Tunbergo raugerškiai

Tunbergo raugerškių tėvynė yra Japonija ir Kinija. Tunbergo raugerškiai – neaukšti krūmai, užauginantys 1 cm ilgio ūglius. Vasarą Tunbergo raugerškių ūgliai yra ryškiai žali, o rudenį nusidažo geltona, oranžine ar net violetine spalvomis. Rudenį Tunbergo raugerškiai subrandina pailgas, raudonas ir rūgščias uogas.

Apie autorių

Justinas Pakalnis

Justinas Pakalnis

Negaliu tiksliai pasakyti, kada mane pažįstantys žmonės ėmė vadinti žolininku. Dar vaikystėje senelis visuomet pasiimdavo drauge į laukus kur jis kantriai pasakojo man apie kiekvieną žolelę, o aš įdėmiai klausydavau. Vakarais rišdavome surinktas gėrybes į pundelius ir kabindavome šiaurinėje trobos pusėje esančioje verandoje.

Teksto komentarai

Komentuoti

Reklama

Reklama