Augalai

Augalas Barbarisas (Raugerškis)

Augalas Barbarisas

Augalas barbarisas iš tiesų vadinamas raugerškiu. Tai tankūs, šakoti, iki 3 m aukščio krūmai. Auga pamiškėse, šlaituose ir kaip dekoratyvinis augalas parkuose, soduose.

Visos raugerškių veislės gerai pakenčia genėjimą, todėl juos galima auginti ir įvairaus aukščio gyvatvorėse.

Raugerškio uogos

Raugerškiai užaugina gausų uogų derlių. Jų uogose yra obuolių rūgšties, vitamino C, vitaminų A ir B.

Raugerškiai nėra reiklūs dirvožemiui, taip pat ir atsparūs žiemos šalčiams, išimtis – visžaliai raugerškiai, kurie mėgsta saulėtą augimo vietą ir yra atsparūs karščiams. Visos raugerškių rūšys yra geri medunešiai. Raugerškius galima dauginti sėklomis, vasariniais auginiais ir krūmo dalijimu.

Soduose dažniausiai auginamos 2 raugerškių rūšys:
Paprastasis raugerškis ir Tunbergo raugerškis.

Paprastasis raugerškis

Paprastasis raugerškis – tai stambus krūmas, užauginantis gelsvus arba rusvus ūglius ir iki 4 cm ilgio lapus. Paprastojo raugerškio ūglius dengia 1-2 cm ilgio spygliai. Paprastasis raugerškis užaugina sultingas, ryškiai raudonas
uogas, kurios rudenį ilgai išsilaiko ant krūmų.

Žiedai geltoni, lapai žali, kartais raudoni. Uogos skais­čiai raudonos.

Šis dygliuotas krūmas (tribriau­niai dygliai ne kas kita kaip pa­kitę lapai) anksčiau buvo paplitęs kaip dekoratyvi­nis ir laukinis augalas. Jo ka­bantys žiedynai gražiai gelto­ni, bet šleikštaus kvapo. Pailgos uogos skaisčiai raudonos. Rau­gerškis yra vienas iš rugių rū­džių platintojų, todėl dabar jo plantacijos gerokai apnaikintos. Pamažu jis dingo iš sodų, bet jo vietoj atsirado nauja rūšis Ber­beris thunbergii, kuri neplatina rūdžių.

Raugerškio uogos anksčiau vartotos maistui, prieskoniams, vaistams, dažams, jauni lapai – salotoms, žievė ir stiebas – dažams, šaknų žievė – vaistams.

Krūmas "Barbarisas" (Paprastasis Raugerškis)
Žydintis augalas "Barbarisas"

Senose kulinarijos knygose esti daug patarimų kaip raugerškius vartoti. Uogos gana ver­tingos, tik aitriai rūgščios. Jose yra obuolių, vyno ir citrinos rūgščių, todėl dažnai jas gali­ma vartoti vietoj citrinos ir ac­to. Jose taip pat gausu pektinų. Pastaruoju metu nustatyta, kad turi daug ir vitamino C. Apdoroti uogas reikia atsargiai, kad nesusitrintų sėklos, kurios yra kartaus skonio.

Tunbergo raugerškiai

tunbergo raugerškisTunbergo raugerškių tėvynė yra Japonija ir Kinija. Tunbergo raugerškis – lotyniškai žinomas kaip Berberis thunbergii, yra Japonijoje ir Kinijoje auganti raugerškių rūšis. Tai nedidelis arba vidutinio dydžio krūmas, paprastai siekiantis 1-2 metrų aukštį. Augalas yra savitos išvaizdos, su ryškiai žaliais, maždaug 1 cm ilgio ūgliais. Šie ūgliai labai ploni ir švelnūs, todėl augalas atrodo subtiliai ir elegantiškai.

Keičiantis metų laikams, Thunbergo raugerškių ūgliai smarkiai pasikeičia. Vasarą ūgliai būna ryškiai žali ir vešlūs, ryškiai kontrastuojantys su aplinkiniu kraštovaizdžiu. Tačiau trumpėjant dienoms ir atvėsus temperatūrai, augalo lapai pradeda keisti spalvą. Rudenį ūgliai nusidažo ryškiai geltona, oranžine ar net violetine spalva ir sukuria įspūdingą rudens lapų šou.

Rudenį šis raugerškis sunokina pailgas, raudonas ir rūgščias uogas. Šias uogas mėgsta daugelis paukščių ir žinduolių rūšių, todėl augalas yra svarbus laukinių gyvūnų maisto šaltinis. Augalas taip pat yra nektaro šaltinis apdulkintojams, o tai svarbu sveikai ekosistemai palaikyti.

Thunbergo raugerškis taip pat vertinamas dėl dekoratyvinių savybių. Jis dažnai naudojamas kaip gyvatvorė arba pasienio augalas, o dėl rudeninės lapijos yra populiarus pasirinkimas sodams pagyvinti. Šis augalas yra palyginti nereiklus ir gali būti auginamas įvairiose dirvose, todėl puikiai tinka įvairiems sodininkams.

Tai gana universalus ir ištvermingas augalas, vertinamas dėl savo dekoratyvinių ir ekologinių savybių.

Apie autorių

Justinas Pakalnis

Justinas Pakalnis

Negaliu tiksliai pasakyti, kada mane pažįstantys žmonės ėmė vadinti žolininku. Dar vaikystėje senelis visuomet pasiimdavo drauge į laukus kur jis kantriai pasakojo man apie kiekvieną žolelę, o aš įdėmiai klausydavau. Vakarais rišdavome surinktas gėrybes į pundelius ir kabindavome šiaurinėje trobos pusėje esančioje verandoje.

Vienas komentaras

Komentuoti

Reklama

Reklama