Augalai

Augalas jazminaitis

Augalas jazminaitis

Jazminaičiai priklauso alyvmedinių (Oleaceae) šeimai. Gentyje yra apie 200 rūšių lapus metančių ir visžalių krūmų, taip pat vijoklių. Daugiausiai tai šilumamėgiai augalai, paplitę Azijos, Afrikos, Australijos tropikuose ir subtropikuose. Kai kurie jazminaičiai labai gražūs ir tinka auginti namuose.

Kambarinis jazminasJazminaičiai mėgsta labai šviesius, saulėtu ir gerai vėdinamus kambarius, bet juos reikia saugoti nuo vidurdienio saulės. Jeigu trūksta šviesos, žiedpumpurai neišsiskleidžia ir nukrenta. Vasarą juos galima išnešti į lauką ir laikyti pusiau pavėsyje, vengti kaitrios saulės spindulių ir skersvėjų. Laistoma gausiai, žemė turi būti drėgna, bet ne šlapia. Oras irgi turi būti drėgnas, todėl jazminaičiai dažnai purškiami. Svarbu saugoti žiedus, nes nuo vandens lašų jie pasidaro dėmėti.

Tręšiama nuo balandžio iki rugsėjo kas 14-20 dienų. Tinka žydinčioms gėlėms skirtos trąšos arba trąšos su daugiau fosforo ir kalio. Jeigu pertręšite arba pasodinsite į per didelį vazoną, jazminaičiai augins lapus ir mažai žydės. Apatinius lapus numetusį augalą galima nugenėti, kad atželtų, bet kitais metais jis taip pat žydės prasčiau.

Žiemą jazminaičiai laikomi šviesiai ir vėsiai (8-10°C), laistomi tik išdžiūvus žemei. Arabiniai jazminaičiai žiemoja šilčiau (16-18°C). Jei augalas žiemą tinkamai nepailsės, tai pavasarį nežydės arba prastai žydės. Jeigu žiemą šiltoje ir sausoje patalpoje apdžiūva lapai, jazminaičiai nesuformuoja žiedų. Laikant šilčiau negu 10°C, jie pradeda augti, gražiai žaliuoja, bet taip pat menkiau žydi.

Jazminaičiai auga greitai, jų šakas galima rišti arba vynioti prie atramų. Ištįsę ūgliai nuolat patrumpinami, kad kerai būtų tankūs ir gražūs. Anksti pavasarį nukerpami sausi stiebai, o ilgi patrumpinami iki 20-35 cm. Ilgas šakeles galima genėti ir vasarą, po žydėjimo (paliekama po 10 porų lapelių).

Persodinama pavasarį, jauni augalai kasmet, senesni – kas 2-3 metai. Tinka purus, nerūgštus velėninės, lapinės, durpinės žemės ir smėlio (1:1:1:0.5) mišinys arba pirktinis kompostas. Senesniems augalams įdėkite truputį molio. Gausiažiedžiai jazminaičiai nemėgsta sunkios ir rūgščios žemės. Dauginama pavasarį pusiau sumedėjusiais ūgliais, kero dalimis (pavasarį ir rudenį) ir atlankomis. Keras padalijamas į 3-4 dalis.

Jazminaičius dauginti auginiais geriausia anksti pavasarį – vasario, kovo, balandžio mėn. Šiam tikslui nupjaunami 10-15 cm ilgio auginiai (su vienu tarpubambliu) Apatiniai lapai nukerpami, viršutiniai patrumpinami, ūgliai įsmeigiami į smėlį, uždengiami polietileno plėvele, dažnai purškiami vandeniu ir kasdien išvėdinami. 20°C temperatūroje jie įsišaknija per 20-25 dienas. Šakneles jazminaičiai išleidžia ir šiltame vandenyje. Jauni augalai sodinami į 9-11 cm skersmens vazonus. Keletą kartų nuskabomos jų viršūnės, kad geriau šakotųsi.

Arabinis jazminaitis (Jasminum sambac (L.) Aiton) kilęs iš Arabijos ir Rytų Indijos. Europoje auginami nuo 1665 metų. Tai daugiamečiai visžaliai vijokliai, užauga iki 4 (6) metrų ilgio. Stiebai ploni su tankiais plaukeliais. Lapai šviesiai žali, kiaušiniški, 2,5-10 cm ilgio. Žiedai balti, kvepiantys, tuščiaviduriai arba pilnaviduriai. Žydi vasarą gausiai ir ilgai.

Arabinis jazminaitis (Jasminum sambac (L.) Aiton)

Gausiažiedis jazminaitis (Jasminum polyanthum) kilę iš Kinijos, žydi žiemą. Europoje auginami nuo 1891 metų. Stiebai tvirti, iki 3 m ilgio, su tamsiai žaliais lapeliais. Pumpurai rausvi, skleisdamiesi bąla. Išsiskleidę žiedai balti, sutelkti kekėse, maloniai kvepia. Kasmet juos reikia stipriai nugenėti, kad perdaug neištįstų ir stiebai nenupliktų.

Gausiažiedis jazminaitis (Jasminum polyanthum)

Vaistinis jazminaitis (Jasminum officinale L.) kilę iš subtropinės Azijos. Tai vijoklinis augalas su retomis kekėmis baltų kvepiančių žiedų. Žiedai balti, kvepiantys. Augalas žydi vasarą, pražysta tik visai subrendęs. ‘Grandiflorum’ veislės jazminaičių žiedų apačia rausva.

Vaistinis jazminaitis (Jasminum officinale L.)

Jazminaičius labiausiai skriaudžia amarai, bet juos lengva išnaikinti. Literatūroje rašoma, kad jazminaitis yra vienišius ir nemėgsta kitų augalų kompanijos. Jį geriau pakelti aukščiau, pakabinti. Tradicinėje Rytų medicinoje jazminaičio šaknimis gydoma nemiga, lapai tinka karštiems kompresams, žiedais aromatizuojamos arbatos. Beje, stiprus jazminaičio žiedų kvapas gali sukelti galvos skausmą.

Pasaulyje yra labai daug jazminaičių rūšių (daugiau kaip 200), bet visi jie kvepia panašiai. Namuose auginami gausiažiedžiai (Jasminum polyanthum), rečiau – vaistiniai jazminaičiai (Jasminum officinale L.). Parfumerijoje ir maisto pramonėje naudojami kvapniausių – arabinių jazminaičių (Jasminum sambac L.) žiedai. Jie neblogai auga saulėje ir pusiau pavėsyje, o šviesiame ir šiltame žiemos sode beveik visus metus žydi kvapniais žiedais, kuriais galima pagardinti tradicines žalią ir juodą arbatas.

Jazminaitis 'Grand Duke'Jazminaitis ‘Grand Duke‘ auga 0.6-1 m aukščio krūmu, vazonuose būna žemesni. Šakos ištįsta, todėl jas reikia nuolat trumpinti. Gerai jaučiasi saulėje ir pusiau pavėsyje, pakenčia sausrą, net greitai numiršta perlaistyti. Žiedai balti, pilnaviduriai, panašūs į mažas rožytes ar gardenijas, 4-5 cm skersmens. Jie labai stipriai kvepia (kvapas svaiginantis). Žydi beveik visus metus, ypač gausiai vasarą. Šakose vienu metu skleidžiasi, žydi ir vysta žiedai. Nuvytę jie nenukrenta, lieka kyboti ir sudžiūva. Šie jazminaičiai kilę iš Irano ir plačiai paplitę Azijoje. Jų žiedais aromatizuojamos arbatos, pinami vainikai religinėms apeigoms ir šventėms.

Jazminaitis 'Belle of India'Jazminaitis ‘Belle of India‘ ištįsta iki 2-3 m, vazonuose auga mažesni. Tai greitai augantys vijokliai skaisčiai baltais, saldžiai kvepiančiais ir pilnaviduriais, iki 3 cm skersmens žiedeliais. Gerai jaučiasi saulėje ir pusiau pavėsyje, nepakenčia perlaistymo. Žemė vazone turi būti drėgna, bet ne šlapia. Žydi visus metus, ypač gausiai vasarą. Mėgsta šilumą, suserga, jeigu temperatūra nukrenta žemiau 10°C.

Jazminaitis 'Maid of Orleans'Jazminaitis ‘Maid of Orleans‘ – populiariausi arabiniai jazminaičiai, jie nereiklūs, juos lengva auginti. Žiedai paprasti, žydi parą. Kitą dieną nuvysta, bet juos pakeičia nauji. Auga tankiu neaukštu krūmeliu, kartais kaip vijoklis, gerai jaučiasi ant palangės, bet pakenčia pavėsį. Žydi visus metus, bet gausiausiai vasarą. Kvepia maloniai, saldžiai, bet neįkyriai. Šių jazminaičių žiedų arbata skaniausia. Nepakenčia perlaistymo, todėl laistoma tik tuomet, kad žemė vazone visai išdžiūva.

Perlaistyti jazminaičiai numeta žiedus ir pumpurus, o naujų neaugina. Jiems reikia drėgno oro, todėl dažnai purškiama (saugokite žiedus!) ir vėdinama. Sausas oras gali būti viena iš priežasčių, kodėl jazminaičiai nežydi. Lapai gelsta, kai augalas perlaistytas arba pertręštas. Blyškūs lapai arba džiūva lapų galiukai – trūksta vandens. Krenta pumpurai arba išskleidžia nesubrendę pumpurai – perlaistyta. Žiedai patamsėja, kai labai karšta. Jeigu nežydi ilgiau kaip metai – trūksta šviesos arba trąšų, nuolat perlaistoma.

Jeigu jūsų augintinis pražydo, išsivirkite jazminų arbatą. Saujelę žiedų užpilkite vedančiu vandeniu, uždenkite ir palikite 30 min. Paskui pagardinkite cukrumi ir gerkite vieną arba supilkite į juodą ar žalią arbatą.

Gėlė jazminaitis
Vijoklinis jazminas (jasminum polyanthum)
Jazminaitis
Augalas jazminaitis gausiažiedis

Apie autorių

Justinas Pakalnis

Justinas Pakalnis

Negaliu tiksliai pasakyti, kada mane pažįstantys žmonės ėmė vadinti žolininku. Dar vaikystėje senelis visuomet pasiimdavo drauge į laukus kur jis kantriai pasakojo man apie kiekvieną žolelę, o aš įdėmiai klausydavau. Vakarais rišdavome surinktas gėrybes į pundelius ir kabindavome šiaurinėje trobos pusėje esančioje verandoje.

Teksto komentarai

Komentuoti

Reklama

Reklama