Augalai

Augalas Žalčialunkis

Žalčialunkio uogos (nuodingos)

O ar jūs neprieitumėte pažiūrėti iš arčiau jei ankstyvą pavasarį miške pamatytumėte ryškiai alyvine spalva žydintį belapį krūmelį? Aš iš karto buvau suviliotas šios išsiskiriančios spalvos. Tai žalčialunkis (Daphne Mezereum) – nuodingas augalas, vasarą pasipuošiantis nevalgomomis raudonomis uogomis ir žaliais lapais.

Vasarą jį pastebėti sunkiau, išduos raudonos uogos, nes jį man teko sutikti tik augantį krūmynuose. Žinoma, pasitaiko visko. Rašoma, kad kartais šių augalų uogų susigundo suvalgyti vaikai, tad jei žinote kur jie auga, stebėkite mažuosius.Žalčialunkio žiedai

Kontraindikacijos. Apsinuodijimo požymiai.

Žydinčių šakelių nerekomenduojama nešti į patalpas. Žiedadulkės gali sukelti kvėpavimo takų, akių uždegimą.

Nuodingiausias – kaulavaisis. Suvalgius uogą, pakramčius žievės ištinsta lūpos, smarkiai sudirginama burnos gleivinė, gali atsirasti vandeningų pūslių ar net iškristi dantys. Apsinuodijęs gali šlapintis su krauju, sunkiais atvejais asmuo gali prarasti sąmonę ar net mirti. Apie 10-12 uogų yra mirtina dozė žmogui. Apsinuodijimo atvejais juntamas bendras organizmo nusilpimas, diegliai pilve, vėmimas bei viduriavimas.

Apsinuodijus

Apsinuodijus žalčialunkio uogomis ar kitomis augalo dalimis plaunamas skrandis, skatinamas vėmimas ir viduriavimas, duodama nuodus absorbuojančių medžiagų.

Paplitimas, auginimasAugalas žalčialunkis

Lietuvoje natūraliai aptinkama viena rūšis – Paprastasis žalčialunkis. Lietuvoje gana dažna, rečiau aptinkama Žemaitijoje. Auginamos kelios dekoratyvinės rūšys, kurios skiriasi žiedų bei vaisių spalvomis.

Augalas mėgsta derlingą priemolį ar priesmėlį, pakenčia dalinį šešėlį, atsparus šalnoms, bet sunkiai pergyvena sausras.

Apie autorių

Justinas Pakalnis

Justinas Pakalnis

Negaliu tiksliai pasakyti, kada mane pažįstantys žmonės ėmė vadinti žolininku. Dar vaikystėje senelis visuomet pasiimdavo drauge į laukus kur jis kantriai pasakojo man apie kiekvieną žolelę, o aš įdėmiai klausydavau. Vakarais rišdavome surinktas gėrybes į pundelius ir kabindavome šiaurinėje trobos pusėje esančioje verandoje.

Teksto komentarai

Komentuoti

Reklama

Reklama