Azijinis arunkas (Aruncus asiaticus) natūraliai auga Sibiro rytuose, Šiaurės rytų Kinijoje ir Tolimuosiuose Rytuose. Pasiekia net 200 cm aukštį. Lapai sudėtiniai, dvigubai plunksniški. Žiedeliai smulkūs, balti, tankiuose sudėtiniuose 35 cm ilgio žiedynuose. Žydi birželį visą mėnesį, sėklos sunoksta rugpjūtį. Labai atsparūs šalčiui.
Arunkai geriausiai jaučiasi pusiau pavėsyje arba pavėsyje. Dirvai nereiklūs, bet mėgsta drėgmę ir yra godūs maisto medžiagoms. Vienoje vietoje gali augti 6 m ir ilgiau. Per sausras būtina lieti, vienam augalui reikia 3-4 kibirų vandens. Peržydėję žiedynai nupjaunami, o vėlų rudenį 5 cm nuo žemės nupjaunami ir stiebai. Kad vešliai augtų, arunkus reikia tręšti net 4-5 kartus per vasarą. Pavasarį tręšiama azoto trąšomis, paskui 2-3 kartus kas 10-15 dienų laistoma nupjautos žolės ir piktžolių pūdiniu (praskiesti vandeniu 1:10). Peržydėję arunkai tręšiami fosforo ir kalio trąšomis, pakrūmės mulčiuojamos 5 cm žolės, lapų arba durpių sluoksniu.
Dauginama kero dalimis rugsėjo arba balandžio pradžioje. Dalijama taip, kad kiekvienas naujas augaliukas turėtų ne mažiau kaip po 2 pumpurus. Sodinama į 30x30x40 cm dydžio duobutes kas 50 cm. Duobės užpildomos kompostu arba mėšline žeme. Daigeliai gausiai paliejami ir saugomi nuo tiesioginių saulės spindulių. Žiemą jauni arunkai mulčiuojami durpėmis ir pridengiami eglišakėmis.
Teksto komentarai