Augalai

Bergamotė (augalas)

Bergamotė (augalas)

Augalas pas mus plačiau žinomas kaip Bergamotė iš tiesų yra Bergaminis citrinmedis (Citrus bergamia Risro et Pat), be kurio kvapo tikriausiai neapseina nei vienas arbatos gamintojas. Aromatizuoti arbatas žmonės išmoko dar senovėje. Vienas iš populiariausių aromatizatorių visais laikais – bergamočių aliejus.

Bergamotės vaisiusTai augalas, kurį specialiai augina Italijos Pietuose. Bergaminių citrinmedžių šlovės istorija prasidėjo prieš 250 metų, kai Nikola Paradizi Kalabrijoje (Pietų Italija) pasodino pirmą savo plantaciją. Eterinis bergamočių aliejus keletą šimtmečių buvo naudojamas parfumerijoje ir kulinarijoje, kol jo neišstūmė sintetiniai pakaitalai.

Šis XX am. atradimas vos nenuvarė į bankrotą tūkstančius bergaminių citrinmedžių augintojų. Džiugu bent tiek, jog papūtus ekologijos ir sveikos gyvensenos vėjams, natūralus aliejus vėl tapo labai populiarus ir žmonės kurie labiau rūpinasi savo sveikata ieško tokių, natūraliu alternetyvų. Na, o bergamočiai šioje vietoje tikrai turi ką pasiūlyti!

Įdomu, kad šie citrinmedžiai auga tik Italijoje ir tik Kalabrijos pusiasalyje. Jie pripratę prie pastovaus mikroklimato ir jautriai reaguoja į menkiausią pasikeitimą. Šioje vietoje itin svarbų vaidmenį vaidina geografinė padėtis – bergaminiai citrinmedžiai neišgyvena net Centrinėje ir Šiaurės Italijoje, tad ką jau kalbėti apie mums artimesnius europos kraštus.

​Kaip atrodo šis italams ir arbatos mėgėjams svarbus augalas? Bergamotis – tai nedidelis bedyglis medis, žydi balandį smulkiais baltais ir salsvai kvapniais žiedeliais. Bergaminės citrinos 7.5-10 cm ilgio ir apie 11 cm skersmens, sveria apie 200 g.

Bergamotės vaisiai prinoksta ir skinami gruodžio – kovo mėn, kai pradeda geltonuoti. Bergamočių odelė labai stipriai kvepia, o minkštimas rūgštus. Aliejus spaudžiamas iš odelės.

Bergamotinė citrina1840 m. italas Nikola Barilla sukūrė specialų aparatą bergamočių aliejui spausti. Čia pasitarnauja gana elementari fizika – aliejus lengvesnis už vandenį, todėl jį nesunku atskirti nuo sulčių ir vaisių atliekų. Tokia modernizacija leido nesunkiai automatizuoti aliejaus išgavimo procesą, palengvinti darbą ir sumažinti gamybos kaštus.

Bergamotės eterinis aliejus ir kiti panaudojimo būdai

Bergamočių eterinis aliejus ne tik labai vertingas, bet ir salyginiai pigus, todėl plačiai naudojamas parfumerijoje (naudojamas plaukams, dedama į tualetinius vandenis, losjonus, aromatizuojamas muilas ir vonios druskos.), medicinoje ir vaistų pramonėje. Bergamočių aliejumi gardinami likeriai, saldainiai, džiovinti vaisiai ir būtinai arbatos.

Sakoma, jog bergamotės aliejus gydo žaizdas, minkština randus, grybines ir kitas odos ligas, juo patepta oda greičiau įdega, o kartais net nudega.

Vandeniniu tirpalu galima skalauti gerklę, kai kaimuoja angina.

Bergamotė vaisiai
Bergamotė / Bergamočiai

Apie autorių

Justinas Pakalnis

Justinas Pakalnis

Negaliu tiksliai pasakyti, kada mane pažįstantys žmonės ėmė vadinti žolininku. Dar vaikystėje senelis visuomet pasiimdavo drauge į laukus kur jis kantriai pasakojo man apie kiekvieną žolelę, o aš įdėmiai klausydavau. Vakarais rišdavome surinktas gėrybes į pundelius ir kabindavome šiaurinėje trobos pusėje esančioje verandoje.

Teksto komentarai

Komentuoti

Reklama

Reklama