Augalai

Daržinė aguona

Daržinė aguona

Daržinė aguona (Papaver somniferum) – vienmetė, 100-120 cm aukščio gėlė. Stiebas status, melsvai žalias, viršutinėje dalyje šakotas. Lapai pražanginiai, dantytais kraštais, apatiniai trumpakočiai, dideli, viršutiniai bekočiai. Žiedai dideli, gali būti įvairių spalvų – rausvi, raudoni, balti, violetiniai. Žiedkočiai ilgi, stori, apaugę retais plaukeliais. Vaisius – pailga, rutuliška arba kiaušiniška dėžutė. Sėklos smulkios, juodos arba tamsiai pilkos. Augalas turi daug pientakių, kuriais teka baltos, greitai tirštėjančios sultys.
Daržinė aguona auginama daržuose, soduose. Žydi liepos mėn. Dėžutės subręsta rugpjūčio mėn.

Vaistams vartojamos neprinokusios aguonų dėžutės. Iš jų gaunamas opijus – tamsiai ruda, karti, specifinio kvapo masė. Kadangi jis yra nuodingas, kaip vaistas nevartojamas, tačiau iš jo gaminami preparatai – morfinas, kodeinas, papaverinas, amnoponas.

Morfinas yra stiprus skausmą malšinantis vaistas. Vartojamas, kai silpnesni analgetikai nepadeda (sunkių traumų atveju, per chirurgines operacijas), bet tik trumpą laiką, nes jis labai toksiškas, be to žmogus prie jo pripranta, gali tapti narkomanu. Jis taip pat mažina baimės jausmą, skatina euforiją. Morfinas ypač slopina kvėpavimo centrą (galimas kvėpavimo centro paralyžius), vidaus organų veiklą.

Sausam ir dažnam kosuliui silpninti vartojamas kodeinas. Jis yra mažiau toksiškas. Dažniausiai vartojamas mišiniuose su kitais vaistais.
Papaverinas vartojamas kraujo apytakos nepakankamumui gydyti, bronchų bei virškinamojo trakto lygiųjų raumenų spazmams atpalaiduoti (mažina lygiųjų raumenų tonusą).

Omnoponas – tai opijaus alkaloidų mišinys. Vartojamas, kaip ir morfinas, skausmui malšinti.

Dėl didelio toksiškumo morfinas ir omnoponas vartojami griežtai kontroliuojant gydytojui, kodeinas ir papaverinas vaistinėse parduodami tik pateikus receptą.

Aguonos žiedas priverčia stabtelėti ir juo pasigrožėti. Jos grožiui neatsispiria daugelis, tarp jų fotografai, dailininkai ir poetai, apie jas sukurta dainų bei mįslių. Žinoma ji dėl vaistinių, gydomųjų savybių. Dažnai peikiama ir kaltinama dėl sukeliamos priklausomybės, narkotinio poveikio.

Daržinės aguonos ir aguonos birulės yra skirtingos rūšys ir pasižymi kitokiomis savybėmis.
Kontraindikacijos

Ilgas iš opijaus pagamintų vaistų vartojimas sukelia priklausomybę.

Vaistinės aguonų savybės

Aguonose esančios medžiagos pasižymi skausmą malšinančiomis, baimės jausmą slopinančiomis, euforiją sukeliančiomis savybėmis. Naudotos esant sausam ir dažnam kosuliui, kraujotakos nepakankamumui.
Kiti naudojimo būdai

Dažniausiai naudojamas konditerijoje, kepinių papuošimui, įdarams.

Iš aguonų sėklų gaminamas aguonų pienas – vienas iš tradicinių lietuviškų Kūčių patiekalų.

Seniau džiovinti aguonos žiedlapiai buvo vartojami kaip vaistinė žaliava, taip pat kaip natūralūs arbatos ir vyno dažai, rašalo pakaitalas.

Apie autorių

Justinas Pakalnis

Justinas Pakalnis

Negaliu tiksliai pasakyti, kada mane pažįstantys žmonės ėmė vadinti žolininku. Dar vaikystėje senelis visuomet pasiimdavo drauge į laukus kur jis kantriai pasakojo man apie kiekvieną žolelę, o aš įdėmiai klausydavau. Vakarais rišdavome surinktas gėrybes į pundelius ir kabindavome šiaurinėje trobos pusėje esančioje verandoje.

Teksto komentarai

Komentuoti

Reklama

Reklama