Augalai

Didžiažiedė portulaka

Didžiažiedė portulaka

Didžiažiedė portulaka (Portulaca grandiflora Hook.) savaime auga Argentinoje ir Brazilijoje. Gimtinėje jos daugiametės, pas mus auginamos kaip vienmetės. Stiebai šliaužiantys, stipriai šakoti, 15-20 cm aukščio. Jie mėsingi, šviesiai žali, kartais su rausvu atspalviu. Labai mėsingi, beveik cilindro formos, smulkūs ir pliki. Žiedai pavieniai, paprasti, pusiau pilnaviduriai arba pilnaviduriai, 3-6 cm skersmens. Jie būna balti, geltoni, oranžiniai, rausvi ir raudoni, įvairių atspalvių, auga stiebų viršūnėse. Žiedai išsiskleidžia tik saulėtą dieną, žydi nuo birželio iki šalnų.

Stambiažiedė portulakaGėlynuose dažnai auginamos įvairių veislių ir formų didžiažiedės portulakos paprastais, pusiau pilnaviduriais ir pilnaviduriais žiedais. Pilnavidurės subrandina labai mažai sėklų, kurios prastokai dygsta, o daigeliai silpni ir lėtai auga. Pusiau pilnavidurių portulakų žiedą sudaro apie 15-20 vainklapių, o pilnavidurių – net 40-50. Jie formuojasi ne tik iš kuokelių, bet ir piestelės, todėl taip prastai dera. Jeigu auginate pilnavidures portulakas ir norite sėklų, joms palikite pirmuosius 3 žiedus, kurie paprastai turi mažiau vainiklapių, bet subrandina gyvybingesnes sėklas.

Paprastų didžiažiedžių portulakų sėklos sėjamos vasario mėn. į dėžutes, neužberiama. Dėžutė uždengiama stiklu ir laikoma šiltai. Sudygsta per 7-14 dienų. Pikiuojama į 5-6 cm skersmens puodelius. Persodinimo daigai nebijo, svarbu jų neperlieti. Į lysvę persodinama gegužės pabaigoje, kai baigiasi šalnos, kas 15-20 cm. Portulakas galima sėti tiesiai į lysvę balandžio mėn.

Pilnavidurių portulakų sėklos dygsta prastai, joms reikia ypatingų sąlygų. Dėžutė su sėklomis laikoma tuščiame akvariume labai šiltai (25-35°C). Žemė turi būti truputį drėgna, pravartu iš viršaus apšviesti (tinka akvariumo lempos). Portulakoms tinka neriebaus komposto ir smėlio mišinys, nepakenčia durpių ir mėšlo. Perlaistyti daigai supūva. Žemė prieš sėją iškaitinama orkaitėje. Kai sėklos pradeda dygti, pasėlį reikia apšviesti dienos šviesos lempomis arba dieną laikyti ant pietinės palangės, o vakare ir ryte apšviesti paprasta lempa.

Portulakos sodinamos saulėtoje ir sausoje vietoje. Jos puikiai auga skurdžiame priesmėlyje, nepakenčia trąšų ir vandens pertekliaus. Labai tinka sodinti alpinariumuose, apželdinti pietinius šlaitus, akmenų sieneles, jas galima sodinti į vazonus ir lovelius ir laikyti pietiniuose balkonuose.

Didžiažiedė portulaka (auginimas)
Žydinčios portulakos

Apie autorių

Justinas Pakalnis

Justinas Pakalnis

Negaliu tiksliai pasakyti, kada mane pažįstantys žmonės ėmė vadinti žolininku. Dar vaikystėje senelis visuomet pasiimdavo drauge į laukus kur jis kantriai pasakojo man apie kiekvieną žolelę, o aš įdėmiai klausydavau. Vakarais rišdavome surinktas gėrybes į pundelius ir kabindavome šiaurinėje trobos pusėje esančioje verandoje.

Teksto komentarai

Komentuoti

Reklama

Reklama