Moliūginės daržovės – agurkai, patisonai, moliūgai, arbūzai yra stambiausia daržovių šeima, kuriai priklauso daugiau kaip 1000 įvairiausių rūšių. Labai įdomus, bet Lietuvoje retai auginamas augalas – ciklantera arba ilgakotis dygmoliūgis (Cyclanthera pedata), dažnai dar vadinamas Meksikos agurku arba pipiru.
Tai vienmetis vijoklinis augalas labai gražiais pirštuotais lapais. Vaisiai panašūs į žalią papriką. Pirmiausiai pražysta žiedynuose sutelkti vyriškieji žiedai. Pavieniai arba į 2-4 žiedų kekes sutelkti moteriški žiedai pasirodo vėliau. Pirmi vaisiai užsimezga rugpjūčio mėn., iš pradžių jie slepiasi po lapais. Vienas augalas subrandina 100 ir daugiau vaisių. Skoniu jie kartu primena agurką ir papriką.
Sėklas prieš sėją keletą valandų pamirkau šiltame vandenyje. Sėju kovo pabaigoje – balandžio pradžioje į substratą daigams, truputį įdedu paprastos sodo žemės. Sėklas užberiu žeme ir nupurškiu vandeniu, kad būtų drėgna. Uždengiu polietileno maišeliu ir pastatau kambaryje prie radiatoriaus ant žemės. Kas antrą dieną išvėdinu, nes ant polietileno iš vidaus susikaupia drėgmė. Išdygsta per 10-12 dienų. Juo žemė šiltesnė, tuo grečiau dygsta.
Kai dygmoliūgiai sudygsta ir išleidžia pirmuosius lapelius, palietileną reikia nuimti, o dėžutes arba vazonėlius pastatyti ant palanges. Kai paauga – išpikiuoju (jeigu didesnis indas – sodinu po 2-3, jeigu mažesnis – po vieną daigą). Dažnai purškiu žemę, bet stengiuosi nepataikyti ant daigų. Retkarčiais palieju daigams skirtų trąšų tirpalu.
Kai praeina pavasarinės šalnos, persodinu lauke. Parenku šiltesnę vietą prie pastatų sienų. Jeigu žemė derlinga, dygmoliūgiams nieko daugiau ir nereikia. Į lengvą priesmėlį dedu durpių ir komposto. Pasodintas ciklanteras reikia palieti ir nakčiai pridengti agroplėvele, kad nenukentėtų nuo netikėtų šalnų. Dieną agroplėvelę reikia nuimti.
Dygmoliūgiams reikia atramų, kad galėtų kabintis ir lipti. Gausiai sulapoja vasaros viduryje. Kartais jas palaistau trąšų tirpalu, bet žydi ir dera ir netręštos. Gražiai atrodo iki rudens šalnų. Kai prasideda pirmosios šalnos, vaisius reikia nuskinti, o augalus išrauti.
Jauni vaisiai valgomi apvirti ir ištroškinti arba pakepinti (kaip šparaginės pupelės). Peraugusius vaisius galima farširuoti (sėklos išskobiamos).
Teksto komentarai