Augalai

Ežinė kiauliauogė (Pepinas)

Ežinė kiauliauogė

Ežinė kiauliauogė arba pepinas (Solanum muricatum) dažnai vadinama melionine kriauše, nes į pailgus pomidorus panašūs vaisiai yra saldaus meliono skonio. Skirtingai negu kitų kiauliauogių, šių vaisiai valgomi ir labai skanūs.

Kiauliauogės vaisiaiEžinės kiauliauogės kilusios iš Pietų Amerikos. XVIII amžiuje jos buvo atvežtos į Europą. Augalas priklauso bulvinių šeimai, tai pomidorų, paprikų ir baklažanų giminaitis. Lapai panašūs į pipirų lapus, o žiedai – į bulvių žiedus; jie melsvi arba balti, švelniai kvepia medumi. Prinokę vaisiai 10 cm ilgio ir 6 cm skersmens, geltoni, kreminiai arba šviesiai oranžiniai, kiaušinio formos, truputį dryžuoti. Odelė stora, viduje storas sluoksnis minkštimo ir nedaug sėklų.

Augalas savidulkis, bet sėklas dažniausiai subrandina tik tuomet, kai juos apdulkina vabzdžiai. Todėl dauguma namuose auginamų pepinų vaisiai besėkliai. Tačiau yra tokių pepino veislių ir hibridų, kurie sėklų nesubrandina net apdulkinti arba subrandina nedaug, bet visada. Pavyzdžiui, ‘Konsuela’ veda besėklius vaisius, o ‘Ramzes’ pepinai visuomet subrandina po 15-20 sėklyčių. Vaisius galima nuskinti neprinokusius ir laikyti šaldytuve, kur prinoksta per 1,5mėn.

Kiauliauogės auginimasSėklos sėjamos į daigams skirtą žemių mišinį arba pakaitintos (dezinfekuotos) daržo žemės ir smėlio (80/20) mišinį. Sųjama ant žemės paviršiaus (neužberiama), nupurškiama šiltu vandeniu ir uždengiama polietilenu (arba balta agroplevele). Laikoma šiltai (25-28°C), galima prie radiatoriaus, bet svarbu neperkaitinti. Žemė turi būti šilta, jeigu laikoma ant palangės, geriau pastatyti ant medinio padėklo arba lentutės. Geriausiai daiginti sename akvariume su lempomis, tuomet įjungi, ir šilta.Išdygsta per keletą savaičių. Pirmą mėnesį daigai labai sparčiai auga, nors retai kada ištįsta. Pradeda derėti 9-12 mėn. po sėjos. Žydi rugpjūčio-spalio mėn., o vaisiai prinoksta lapkričio-gruodžio mėn.

Pepino vaisiusKai sėjinukai užaugina pirmą tikrą lapą, persodinama į atskirus vazonėlius, o paaugusius dar kartą į didelį vazoną. Laikyti šviesiai, neperlaistyti. Vasarą galima auginti lauke (balkone arba šiltnamyje), bet prieš šalnas įnešti į namus, nes labai bijo šalčio. Namuose auginti pačioje šviesiausioje vietoje. Pavasarį po šalnų pepiną galima pasodinti lauke, o rudenį prieš šalnas persodinti į vazoną ir toliau auginti kambaryje. Tačiau jis nemėgsta dažno persodinimo, paskui gali nederėti.

Auginama panašiai kaip pomidorus. Paaugusio pepino stiebą galima apkaupti, apmulčiuoti žeme, tuomet užauga pridėtinės šaknys ir jis gausiau dera. Tręšiama labai atsargiai, kompleksinėmis trąšomis (5:10:10 NPK ar panašiai) , bet dvigubai silpnesniu tirpalu, negu nurodyta. Pertręšti augina lapus, bet nedera.

Ežinę kiauliauogę nesunku padauginti vegetatyviai – viršūnių auginiais arba pažastiniais ūgliais. Jie nuolat išlaužomi, kad nenuvargintų augalo, o pagrindinis stiebas gausiau derėtų. Auginiai lengvai įsišaknija ir pražysta 2 savaitėmis anksčiau negu sėjinukai. Apatiniai lapai nuskinami ir sodinama į drėgną žemę. Uždengiama stiklu arba polietilenu ir laikoma šiltai bei šviesiai.

Pepinų auginimas
Valgomos kiauliauogės (pepinas)

Apie autorių

Justinas Pakalnis

Justinas Pakalnis

Negaliu tiksliai pasakyti, kada mane pažįstantys žmonės ėmė vadinti žolininku. Dar vaikystėje senelis visuomet pasiimdavo drauge į laukus kur jis kantriai pasakojo man apie kiekvieną žolelę, o aš įdėmiai klausydavau. Vakarais rišdavome surinktas gėrybes į pundelius ir kabindavome šiaurinėje trobos pusėje esančioje verandoje.

Teksto komentarai

Komentuoti

Reklama

Reklama