Augalai

Filodendras (gėlė)

Filodendras (gėlė)

Filodendrai – aroninių (Araceae) šeimos augalai. Tėvynė – Vidurio ir Pietų Amerikos atogrąžos. Gamtoje randama daugiau kaip 300 rūšių. Tai daugiamečiai žoliniai arba sumedėję, dažniausiai vijokliniai arba laipiojantys augalai, rečiau lianos, įsilipa aukštai į medžius. Filodendrai pakenčia paunksmę, nebijo temperatūros svyravimų. Lapai dažniausiai paprasti, įvairaus dydžio, blizgantys. Kambariuose geriausia auginti filodendrus su nedidukais ir margais lapais.

Visai nelepus, netgi nereiklus rausvasis filodendras (Philodendron erubescens K.Koch et Aug.), kilęs iš Kolumbijos. Jo lapai tamsiai žali, platūs, strėlės formos, blizgantys. ‘Burgundy‘ ir ‘Red Wings‘ formų filodendrų lapai iš abiejų pusių raudoni.

Rausvasis filodendras 'Philodendron erubescens'

Dažniausiai auginamas laipiojantysis filodendras (Philodendron scandens K. Koch et Sellow), kilęs iš Vidurinės Amerikos miškų. Lapai vidutinio dydžio, tamsiai žali, širdiški, blizga, jauni rausvo atspalvio. Atrodo puošniai, kai ūgliai svyra žemyn. Kad būtų vešlesnis, reikia nuolat skabyti ūglių viršūnes. ‘Variegatum’ formos filodendrų lapai su baltai žaliu marmuriniu piešiniu, auga lėtai.

Laipiojantysis filodendras 'Philodendron scandens'

Namuose gerai auga puošnusis filodendras (Philodendron elegans E. H. L. Krause) ir skeltalapis filodendras (Philodendron laciniatum (Vell) Engl.) filodendrai. Jų lapai giliai karpyti, įvairaus dydžio, panašūs į stambią plunksną.

Puošnusis filodendras 'Philodendron elegans'

Namuose dar auginamas žvynuotasis filodendras (Philodendron squamiferum Poepp.) dideliais penkiaskiaučiais lapais ir karpuotasis filodendras (Philodendron verrucosum Schott) širdiškais, rausvai rudais lapais ryškiomis gyslomis.

Žvynuotasis filodendras 'Philodendron squamiferum'

Šiek tiek lepesnis, bet labai gražus juosvasis filodendras (Philodendron melanochrysum Linden et Andre / sin. Philodendron andreanum Devans) žaliais, alyvinio atspalvio, plačiai širdiškais lapais. Jauni lapeliai su bronziniu blizgesiu.

Juosvasis filodendras 'Philodendron melanochrysum'

Dažnas ir strėlialapis filodendras (Philodendron bipennifolium Schott.) dideliais strėlės formos lapais. Kambariuose puikiai auga ir žydi triskiautis filodendras (Philodendron tripartitum (Jacq.) Schott.) ryškiai žaliais, kietais, triskiaučiais lapais.

Strėlialapis filodendras 'Philodendron bipennifolium'

Puošnūs, bet retai parduotuvėse būna surinaminis (Philodendron surinamense Engl.), dėmėtasis (Philodendron selloum K. Koch) ir smaragdinis (Philodendron ornatum Schott. / sin. P. sodirai hort.) filodendrai.

Smaragdinis filodendras 'Philodendron ornatum'

Geriausiai filodendrus auginti prie atramų – samanomis apsuktos lazdos ar pan.. Kaip svyrantys augalai auginami tik filodendrai plonais stiebais. Jauni augalai sodinami į velėninės, lapinės, durpinės žemės ir smėlio (2:2:2:1) mišinį, pridedama keramzito arba plytų skaldos, medžio anglies. Senesniems augalams tinka ir sunkesnė žemė. Persodinama kovo— balandžio mėn. Jauni augalai persodinami kasmet, senesni – kas 2-3 metai.

Dėmėtasis filodendrasPavasarį ir vasarą filodendrai sparčiai auga, todėl laistoma gausiai. Vandens kasmet reikia vis daugiau, lepesnių rūšių filodendrus rekomenduojama purkšti. Nepamirškite drėkinti ir atramą, prie kurios pritvirtintas augalas. Žiemą laistyti saikingai, nelygu kambario temperatūra. Tręšiama nuo gegužės mėnesio skystomis mineralinėmis arba organinėmis trąšomis, kas 2-3 savaitės. Žiemą, jeigu augalas papildomai neapšviečiamas, tręšti nereikia.

Filodendrai mėgsta šviesą, bet juos reikia saugoti tiesioginių saulės spindulių. Jeigu trūksta šviesos, ūgliai ištįsta, lapai smulkėja, būna mažiau skiautėti. Šviesiai augę filodendrai žemesni, tankesni ir sveikesni. Tinkamiausia temperatūra vasarą – 18-24°C, žiemą, o ypač naktimis, geriau laikyti vėsiai – 14-16°C.

Filodendrų dauginimasDažniausiai filodendrai dauginami viršūniniais auginiais pavasario pabaigoje arba vasaros pradžioje. Pjaunami ūgliai su 3-4 lapais (apatinis pjūvis – iš karto po bambliu, apatiniai lapai ir lapkočiai nuskinami). Į dėžutę pripilama durpių ir smėlio (1:1) mišinio, suspaudžiama ir sudrėkinama. Ant viršaus beriamas plonas smėlio sluoksnis. Auginiai įsmeigiami taip, kad per smėlį siektų žemės mišinį, bet patys nesiliestų.

Dėžutė su auginiais uždengiama plėvele arba stiklu, laikoma šviesiai ir šiltai (25-30°C) ir saugoma nuo tiesioginių saulės spindulių. Auginiai nesunkiai įsišaknija ir šiltame vandenyje. Filodendrus galima dauginti atlankomis arba apvynioti drėgnomis samanomis augalo stiebą ir palikti, kol išleis šaknis. Dauginama ir sėklomis, bet kambaryje jos retai prinoksta

Kai oras sausas, filodendrus užpuola miltuotieji arba tikrieji skydamariai, voratinklinės erkutės. Jeigu per tamsu ir šalta, žemė vazone labai drėgna arba sausa, sukietėjusi, gelsta filodendrų lapai. Tuomet nedelsiant persodinama į šviežią žemę.

Laipiojantis filodendras
Svyrantis filodendras
Gebeninis filodendras / Philodendron hederaceum (Jacq.) Schott (angl. heart-leaf philodendron)

Apie autorių

Justinas Pakalnis

Justinas Pakalnis

Negaliu tiksliai pasakyti, kada mane pažįstantys žmonės ėmė vadinti žolininku. Dar vaikystėje senelis visuomet pasiimdavo drauge į laukus kur jis kantriai pasakojo man apie kiekvieną žolelę, o aš įdėmiai klausydavau. Vakarais rišdavome surinktas gėrybes į pundelius ir kabindavome šiaurinėje trobos pusėje esančioje verandoje.

Teksto komentarai

Komentuoti

Reklama

Reklama