Augalai

Juodasis Serbentas (Ribes nigrum)

Juodieji serbentai (Ribes nigrum) Agrastinių (Grossulariaceae) šeimos nedygus, 1-2 m aukščio krūmas. Stiebai tamsiai rudi, metūgliai gelsvai žalsvi, plaukuoti. Lapai pražanginiai, su 3-5 skiautėmis, stambiai dantyti, nežymiai plaukuoti, jų apatinėje pusėje yra geltonos liaukutės, išskiriančios eterinį aliejų. Žiedai gelsvi arba žalsvi, susitelkę po 5-10 svyrančiose, retose, plaukuotose, 3-5 cm ilgio kekėse. Vaisius rutuliška, sultinga, daugiasėklė, juoda, su bankiniais taškeliais, specifinio kvapo uoga. Sėklos tamsiai raudonos, rudos, juodos spalvos. Žydi balandį-gegužę. Uogos prisirpsta liepą-rugpjūtį.

Paplitimas. Auga paupiuose, drėgnuose miškuose ir krūmuose, upių ir ežerų pakrantėse. Paplitęs visoje Lietuvoje. Neretas.

juodojo serbento žiedai
juodieji serbentai

Veikliosios medžiagos. Uogose yra vitaminų: C (100-400 mg), P (500 mg), B1, (0,02-0,08 mg) ir karotino (0,24-0,3 mg); 4,5-16,8% cukraus, 1,47-4,5% organinių rūgščių (citrinos, obuolių ir kt.), 0,5-0,97% pektinų, 0,43% rauginių medžiagų, eterinio aliejaus, flavonoidų: 0,43% antocianų, kvercetino ir izokvercetino; riebalų, mineralinių medžiagų (kalio, natrio, kalcio, magnio, fosforo, boro, geležies ir kt.). Pumpuruose ir lapuose yra iki 0,6% eterinio aliejaus, į kurio sudėtį įeina d-pinenas, l- ir d-sabinenas, d-kariofilenas, alkoholiai ir fenoliai, lapuose iki 250 mg vitamino C.

juodieji serbentai (uogos)Paruošimas. Vaistams renkamos visiškai prinokusios, be vaiskočių, sveikos uogos (Ribis nigri fructus) ir lapai (Ribis nigri folia). Surinktos uogos džiovinamos džiovykloje 50-60 °C temperatūroje. Išdžiūvusios uogos turi išlikti apvalios, raukšlėtos, su liaukiniais taškeliais ir taurelės liekana viršūnėje, rūgščios, šiek tiek aitrios, silpno specifinio kvapo. Iš 1 kg šviežių uogų gaunama 180-200 g sausų. Tinka vartoti 1 metus.

Lapai skinami birželį-liepą, po keletą nuo šakelės. Džiovinami pavėsyje arba džiovykloje ne aukštesnėje kaip 30 °C temperatūroje. Džiovinti lapai turi išlikti su kotais, stangrūs, nesulaužyti, tamsiai žalia viršutine ir šviesesne, su gelsvomis dėmėmis apatine puse, kvapūs. Tinka vartoti 1 metus.

Naudojimas. Juodojo serbento uogų, pumpurų ir lapų preparatai tonizuoja širdies ir kraujagyslių sistemą, jais gydoma hemorojus, gastritas, skrandžio opaligė, avitaminozė, reumatas, podagra, jie skatina prakaito ir šlapimo išsiskyrimą, slopina uždegiminius procesus. Nuoviras vartojamas nuo odos, šlapimo pūslės ligų, inkstų akmenligės, reumato, peršalimo. Uogų sultimis gydomi išoriniai kvėpavimo takai.

Kontraindikacijos. Šviežios serbentų uogos ir sultys nevartojamos sergant hepatitu.

juodieji serbentai (krūmas)
juodo serbento krūmas

Apie autorių

Justinas Pakalnis

Justinas Pakalnis

Negaliu tiksliai pasakyti, kada mane pažįstantys žmonės ėmė vadinti žolininku. Dar vaikystėje senelis visuomet pasiimdavo drauge į laukus kur jis kantriai pasakojo man apie kiekvieną žolelę, o aš įdėmiai klausydavau. Vakarais rišdavome surinktas gėrybes į pundelius ir kabindavome šiaurinėje trobos pusėje esančioje verandoje.

Teksto komentarai

Komentuoti

Reklama

Reklama