Augalai

Kalninė Arnika

Kalninė arnika

Kalninė arnika (Arnica montana) – daugiametė gėlė. Vegetatyvinis stiebas 1-1,5 cm, žiedastiebiai 20-70 cm aukščio, tiesūs, dažnai su keliomis priešpriešinė­mis šakelėmis, apaugę liaukiniais plaukeliais. Šakniastiebis cilindriškas. Pa­matiniai lapai gana dideli, išsidėstę prie stiebo pamato skrotele; aukščiau augantys mažesni už pamatinius, bekočiai, priešiniai. Lapų viršutinė pusė ryškiai žalia, apaugusi plaukeliais, apatinė gelsvai žalia, plika. Graižai susida­ro pagrindinio ir šoninių žiedstiebių viršūnėse. Žiedai oranžiškai geltoni. Vaisius – tamsiai pilkas lukštavaisis.

Lietuvoje kalninė arnika reta, įrašyta į Lietuvos raudonąją knygą. Auga Pietų ir Rytų Lietuvoje nedideliais ploteliais sausuose pušynuose, beržynuo­se. Gėlė žydi birželio-liepos mėn., sėklos subręsta liepos-rugpjūčio mėn. Daugi­nasi šakniastiebiais ir sėklomis.

Kalninė arnika (vaistinis augalas)Vaistinė žaliava – arnikos graižai ir šakniastiebiai. Kaip vaistinė žaliava jie pripažinti net 27 pasaulio šalyse.

Graižai skinami arba pjaunami pradėję žydėti, giedrą dieną, be žiedstiebio arba su ne ilgesne kaip 1 cm jo dalimi. Džiovinama tuojau pat, paskleidus plonu sluoksniu gerai vėdinamoje patalpoje arba džiovykloje 60° C tempe­ratūroje. Graižams išdžiūvus, išrenkami ir išmetami sutrupėję ir kenkėjų pažeisti. Žaliava laikoma sausoje gerai vėdinamoje patalpoje ne ilgiau kaip 2 metus. Blogai išdžiovinta greitai genda.

Gydymui vartojama tinktūra ir užpilas. Arnikos žiedų tinktūra – savito kvapo, kartaus skonio, skaidrus, žaliai rudos spalvos skystis. Jai pagaminti imama 1 dalis žaliavos ir 10 dalių 70% spirito. Gėlės žiedai nuplaunami šiltu vandeniu, sudedami į indą, užpilami spiritu, sandariai uždaroma ir paliekama savaitei nusistoti. Ret­karčiais preparatas sumaišomas. Po to tinktūra nukošiama. Arnikos žiedų tinktūros galima nusipirkti ir vaistinėje. Ji turi kraujavimą stabdančių savybių.

Vartojama gimdos kraujavimui stabdyti po gimdymo, gausiai kraujuojant menstruacijų metu. Geriama po 30-40 lašų. Kad tinktūra mažiau dirgintų skrandžio gleivinę, preparatas 5-10 kartų skiedžiamas vandeniu arba pienu.

Šis vaistas taip pat labai slopina uždegimą, todėl kaip išorinis vartojamas sumušimams, nedidelėms žaizdoms, nudegusioms arba nušalusioms vie­toms, furunkulams bei karbunkulams gydyti. Tam tikslui arnikos žiedų tink­tūra skiedžiama lygiomis dalimis šiltu (30-40° C) vandeniu. Gauto tirpalo pavilgai dedami ant pažeistos vietos.

Liaudies medicinoje vartojamas ir arnikos žiedų užpilas; tai tulžies išsis­kyrimą skatinantis, kraujavimą stabdantis vaistas. Jis gaminamas taip : 5 g žaliavos užpilami 100 ml verdančio vandens ir po 10-15 min. nukošiama. Geriama po 2-3 valgomuosius šaukštus 3 kartus per dieną prieš valgj.

Arnikos graižų tinktūra plečia vainikines kraujagysles, todėl jos geriama, sergant stenokardija, širdies kraujagyslių spazmams atpalaiduoti. Pažymėti­na, kad augalo preparatai vartojami tik gydytojui leidus, nes per didelės jų dozės skatina prakaitavimą, šlapimo išsiskyrimą, gali atsirasti pykinimas, skaudėti pilvą, sutrikti širdies veikla, gali jie sukelti ir alergiją.

Gėlės graižų užpilas stiprina plaukų šaknis, plaukai ima greičiau augti, neslenka.

Apie autorių

Justinas Pakalnis

Justinas Pakalnis

Negaliu tiksliai pasakyti, kada mane pažįstantys žmonės ėmė vadinti žolininku. Dar vaikystėje senelis visuomet pasiimdavo drauge į laukus kur jis kantriai pasakojo man apie kiekvieną žolelę, o aš įdėmiai klausydavau. Vakarais rišdavome surinktas gėrybes į pundelius ir kabindavome šiaurinėje trobos pusėje esančioje verandoje.

Teksto komentarai

Komentuoti

Reklama

Reklama