Augalai

Kambarinė begonija

Kambarinė begonija

Kambarinė begonija (Begonia) priklauso begoninių šeimos žolių, puskrūmių ir krūmų genčiai, kurioje yra textapie 800 rūšių. Jos pavadintos garsaus botaniko, Prancūzijos mokslų patrono ir administratoriaus Michel Begonos vardu.

Kambarinė begonija botanikojeBotaniniai šaltiniai pažymi, jog būtent jis, apie 1681 m. iš Antilų parvežė į Prancūziją begonijų ir išdalino Europos botanikams.

Begonijos paplitusios drėgnuose tropiniuose miškuose Centrinėje ir Pietų Amerikoje, Azijoje, Afrikoje. Kai kurios auga net 4 km aukštyje Himalajų ir Andų kalnuose, kitos – tipiški drėgnųjų atogražų miškų gyventojai su besidriekiančiomis šaknimis ar šakniastiebiais.

Yra net sukulentinių begonijų atmainų, kurios kaupia vandenį gumbuose ir mėsinguose lapuose, bet yra ir tokių, kurios per sausrą numeta lapus.

Vienos begonijos žemaūgės, vos 5-10 cm, kitos užauga iki 1.5-2 m. Stiebai labai įvairūs – pusiau sumedėję, žoliniai, tvirti, statūs, svyrantys. Šaknys gumbinės, plonos ir smulkios, su antžeminiais ir požeminiais šakniastiebiais.

Lapai dažniausiai pavieniai, beveik visuomet asimetriniai, įvairių formų, spalvų ir dydžių. Žiedai dažnai ryškių spalvų, pavieniai arba sutelkti į kekes arba šluoteles. Vaisius – sparnuota dėžutė. Sėklos labai smulkios.

Kambarinių begonijų dauginimas

Begonijos dauginamos sėklomis ir vegetatyviai – stiebo ir lapo auginiais, viršūniniais ūgliais.
Lapais dauginamos smulkialapės begonijos. Imami sveiki lapai su lapkočiu. Lapkočiai patrumpinami apie 2 cm ir įsmeigiami į durpių ir smėlio mišinį (maždaug l cm gyliu). Sodinami į dėžutę kas 3 cm, palaistoma.

Stambialapės begonijos dauginamos lapo gabaliukais (supjaustoma trikampiais prie lapo gyslų). Sodinama kas 2 cm, l cm gyliu. Galima dauginti visą lapą – prispausti prie žemės ir prie gyslų įpjauti skersai (liepos-rugpjūčio mėn.).
Viršūniniai auginiai pjaunami su 2-3 lapais, jie turi būti subrendę, bet nesumedėję. Dauginama balandžio mėn., įsišaknija per tris savaites. Kai kurios begonijos dauginamos kero dalimis.

Kambarinių begonijų auginimas

Begonijos auginimasBegonijoms patinka erdvios, gerai vėdinamos, šviesios, bet truputį pavėsingos vietos, jos nemėgsta tiesioginės saulės. Tinkamiausia 20°C temperatūra, bet trumpai gali atvėsti iki 10°C. Laistoma labai saikingai, kad žemė nepermirktų, bet negalima ir perdžiovinti.

Daugumai kambariuose auginiamų begonijų rūšių reikia drėgno oro, todėl į padėklą pridedama akmenukų, pripilama vandens ir ant jų pastatomi vazonai.

Kambarinės begonijos vasarą laistoma gausiau, bet purkšti negalima, nes ant lapų atsiranda dėmių. Tręšiama kas dvi savaitės kompleksinėmis mineralinėmis trąšomis. Lapkričio-sausio mėn. tręšiama kartą per mėnesį. Tuo metu begonijos beveik neauga.

Kambarinių begonijų persodinimas

Augalai persodinami pavasarį į lapinės žemės, durpių ir smėlio mišinį (1:1:0.5) su trupučio molio arba derlingą pirktinį kompostą. Beveik visos begonijos mėgsta nedidelius vazonus. Greitai augančias begonijas pavasarį reikia išgenėti.

Begonijos
Lapinė begonija
Dekoratyvinė begonija
Hibridinė begonija

Apie autorių

Justinas Pakalnis

Justinas Pakalnis

Negaliu tiksliai pasakyti, kada mane pažįstantys žmonės ėmė vadinti žolininku. Dar vaikystėje senelis visuomet pasiimdavo drauge į laukus kur jis kantriai pasakojo man apie kiekvieną žolelę, o aš įdėmiai klausydavau. Vakarais rišdavome surinktas gėrybes į pundelius ir kabindavome šiaurinėje trobos pusėje esančioje verandoje.

Teksto komentarai

Komentuoti

Reklama

Reklama