Augalai

Kambarinė gėlė ciklamenas

Kambarinė gėlė ciklamenas

Kambarinė gėlė Ciklamenas (Cyclamen) – populiarios žiemą žydinčios gėlės, jų pilni prekybos centrai. Hibridinių ciklamenų žiedai stambūs ir kvapnūs. Deja, šiltame kambaryje jie ilgai neauga.

Ciklamenai geriausiai auga ir ilgai žydi, kai namuose šviesu ir vėsu (12-15°C). Ciklameno spalva priklauso nuo rūšies, tačiau dominuoja rausvos, rožinės bei violetinės spalvos žiedeliai. Taip pat yra raudonų ir baltų ciklamenų. Ciklamenų auginimui namų sąlygomis geriausiai tinka šiaurinės palangės, kur visuomet truputį vėsiau ir mažiau saulės. Laistoma panardinant vazonėlį iki pusės į šiltą minkštą vandenį.

Persinis ciklamenasŽiemą specialiai pražydinamų hibridinių ciklamenų protėvis – persinis ciklamenas (Cyclamen persicum) gamtoje sutinkamas vis rečiau, jų augavietės saugomos.

Kaip kambarinė gėlė ciklamenas yra gana reiklus, jis mėgsta drėgnesnį orą, todėl vazonėlis įstatomas į padėklą ar dubenėlį su drėgnomis samanomis arba akmenukais. Mūsų namuose labai šilta ir sausa, todėl ciklamenai nežydi ilgai, nebent palangė vėsi ir augalo nepasiekia šildytuvo šiluma.

Peržydėję ciklamenai mažiau laistomi ir netręšiami, kad nuvystų lapai. Tuomet vazonėlis laikomas vėsiai ir sausai iki vasaros vidurio. Liepą persodinama į šviežią žemę, laikoma vėsiai, bet šviesiai. Jeigu pasodinote į drėgną žemę, palaistykite tik po savaitės. Gausiau laistoma tik tuomet, kai pradeda sparčiai augti lapai.

​Labai tinka į vandentiekio vandenį įpilti šiek tiek (2/3 kartus mažiau negu nurodyta ant pakuotės) ciklamenams arba žydinčioms kambarinėms gėlėms skirtų ‘Schultz‘ trąšų, kurios suminkština vandenį ir suriša visas keksmingas medžiagas.

Ciklamenas laukeBe persinių, pasaulyje auga labai daug kitų rūšių ciklamenų – alpiniai ciklamenai, gebenlapiai ciklamenai, afrikiniai ciklamenai, kolchidiniai ciklamenai, rausvieji ciklamenai, libaniniai ciklamenai, gyslotiniai ciklamenai, plačialapiai ciklamenai, šlakuotieji ciklamenai, kipriniai ciklamenai ir t.t.

Nors ciklomenas mūsų kraštuose žinomas kaip kambarinė, vazoninė gėlė, tačiau kai kurias rūšis galima bandyti auginti ir laiko gėlynuose. Tarp atsparesnių rūšių verta paminėti gebenlapį ciklemeną (Cyclamen hederifolium) bei cilicium atmainos ciklamenus.

Jeigu gelsta ciklamenų lapai, bet žiedai tvirti ir sveiki – per sausas ir per šiltas oras, per sausa žemė, tiesioginė saulė.

Kai žiedkočiai ir lapkočiai minkšti, supuvę – per dažnai laistoma arba laistoma iš viršaus.

Koteliai prie pamato juoduoja kai per gausiai laistoma ir per šilta. Kai auga keisti maži lapai – užpuolė erkutės.

Ciklamenų spalvos
Raudonas ciklamenas
Vazoninė gėlė ciklamenas
Baltas ciklamenas

Apie autorių

Justinas Pakalnis

Justinas Pakalnis

Negaliu tiksliai pasakyti, kada mane pažįstantys žmonės ėmė vadinti žolininku. Dar vaikystėje senelis visuomet pasiimdavo drauge į laukus kur jis kantriai pasakojo man apie kiekvieną žolelę, o aš įdėmiai klausydavau. Vakarais rišdavome surinktas gėrybes į pundelius ir kabindavome šiaurinėje trobos pusėje esančioje verandoje.

Teksto komentarai

Komentuoti

Reklama

Reklama