Augalai

Kininiai ratiliai

Kininiai ratiliai

Ratiliai (Callistephus Cass.) – astrinių šeimos augalas. Genties pavadinimas kilęs iš graikų kalbos žodžių kalinos – gražus ir stephos – vainikas, nes graižo formos žiedynas primena vainiką.

Astriniai ratiliai (kininis astras)Gentyje viena rūšis – Kininiai ratiliai (Callistephus chinensis (L.) Ness.). Natūraliai auga Pietryčių Azijoje, Kinijoje, Japonijoje, Tolimuosiuose Rytuose. Tai mėgstama ir plačiai auginama vienmetė gėlė, dažnai vadinama astru. Europoje pradėta auginti 1728 m., labai greitai paplito Vokietijoje ir jau XIX a. ši šalis tapo viena iš pagrindinių ratilių augintojų.

Įvairiais selekciniais metodais pasaulyje išvesta per 1000 veislių ratilių, kurie skiriasi kero aukščiu ir forma, žiedynų forma, dydžiu bei spalva. Panašių morfologinių požymių veislės skirstomos į grupes, kurių šiuo metu yra per 40 (bijūninės, chrizanteminės, krūminės, pomponinės, adatinės ir panašiai).

Pagal vamzdiškų ir lietuviškų žiedų kiekį žiedyne ratiliai skirstomi į vamzdiškuosius, tarpinius ir liežuviškuosius.
Kininių ratilių šaknys stiprios, jų daug, todėl augalai nebijo persodinimo. Stiebai, nelygu veislė, 15-80 cm aukščio, statūs, daugiau ar mažiau šakoti, apaugę tankesniais arba retesniais plaukeliais. Apatiniai lapai kotuoti, kastuviški, dantytais pakraščiais, viduriniai pailgai rombiški, dantyti, bekočiai, o viršutiniai smulkūs ir lygiakraščiai. Žiedynas – graižas, sudarytas iš vamzdiškų dvilyčių žiedų centre ir liežuviškų piestelinių žiedų pakraštyje. Graižo apačioje yra skraistė iš smulkių, glaudžiai prigludusių, čerpiškai išsidėsčiusių žalių skraistlapių. Žydi nuo liepos iki didesnių šalnų. Vaisius – lukštavaisis su plaukelių skristuku.

RatiliaiRatiliai dauginami sėklomis. Sėjama balandžio mėn. į dėžutes patalpoje arba inspekte. Ankstyvų veislių ratilius galima sėti tiesiai į dirvą 2 cm gyliu. Sudygsta po 12-14 dienų. Pasėjus rečiau, daigų nereikia pikuoti. Į nuolatinę vietą persodinami gegužės mėn. pabaigoje. Gigantiniai ratiliai (aukštesni kaip 80 cm) ir aukštaūgiai (60-80 cm) sodinami kas 40-50 cm, vidutinio aukščio (30-60 cm) – kas 30-40 cm, o žemaūgiai (iki 30 cm aukščio) – kas 20-30 cm. Sodindami atkreipkite dėmesį, kad daigų šaknelės būtų sveikos, nepajuodusios. Ratiliai nebijo persodinimo, juos galima persodinti net žydinčius.

Pagal žydėjimo laiką ratiliai skirstomi į ankstyvuosius (pražysta 96-115 dieną po sėjos), vidutinio ankstyvumo (116-124 d.) ir vėlyvuosius (pražysta 125-138 dieną po sėjos). Žydi apie 35-60 dienų. Sėklos subręsta rugsėjo pabaigoje, renkamos keletą kartų, daigios 2-3 metai.

Ratiliai šviesamėgiai, atsparūs šalnoms. Gerai auga atviroje, saulėtoje vietoje, lengvoje trąšioje dirvoje (pH 7-8). Nepakenčia šviežiu mėšlu tręštos žemės. Kai auga ir krauna pumpurus, ratilius reikia papildomai tręšti, per sausras – laistyti, nes prasčiau žydi. Jeigu žiedus planuojate skinti ir parduoti, reikia pašalinti šoninius pumpurus.
Ratiliai dažnai nukenčia nuo fuzariozės, dėmėtligių bei geltligės. Juos pažeidžia nematodai, šliužai, voratinklinės erkės, pievinės blakės, pelėdgalviai.

Ratiliai plačiai auginami gėlynuose, vienarūšių ar įvairių vienmečių gėlių lysvelėse, apvaduose. Juos galima auginti balkonuose, kapinėse, gėlinėse ir vazonuose. Nuskinti žiedai nevysta 6-12 dienų. Ypač populiarūs ‘Zwerg Pinocchio‘, ‘Zwerg Milady‘, ‘Apollo‘, ‘Liliput‘, ‘Minjon‘, ‘Pompon‘, ‘Kometa‘, Triumph‘, Waldersee‘ veislių žemaūgiai, ‘Johannistag‘ (labai ankstyvi, apie 60 cm aukščio, stiebas tvirtas, žiedynai stambūs, tinka skinti), ‘Buket‘ (lygiagrečiai stiebui išsidėstę žiedynai žydi vienu metu) ir ‘Duchesse‘ (vėlyvi, 70 cm aukščio, tinka skinti) veislių aukštaūgiai ratiliai.

Ratiliai, kininiai
Astras (kininis ratilis)
Ratilis

Apie autorių

Justinas Pakalnis

Justinas Pakalnis

Negaliu tiksliai pasakyti, kada mane pažįstantys žmonės ėmė vadinti žolininku. Dar vaikystėje senelis visuomet pasiimdavo drauge į laukus kur jis kantriai pasakojo man apie kiekvieną žolelę, o aš įdėmiai klausydavau. Vakarais rišdavome surinktas gėrybes į pundelius ir kabindavome šiaurinėje trobos pusėje esančioje verandoje.

Teksto komentarai

Komentuoti

Reklama

Reklama