Augalai

Klevelis (Gėlė)

Klevelis (gėlė)

Hibridiniai galeniai (Abutilon hybridum sin. Abutilon x hybridum Hort.) pas mus dažnai vadinami kambariniais klevais ar kleveliais. Jų lapai pirštuoti, iš tiesų panašūs į klevo lapus. Užsienyje galeniai pravardžiuojami gražiai žydinčiais arba egzotiniais klevais.

Hibridinis galenisNamuose klevelis (hibridinis galenis) gali užaugti iki 1-2 m aukščio, juos galima genėti, formuoti.

Kambarinio klevo kultivarai skiriasi žiedų ir lapų spalva.

•  ‘Savitzii‘ lapai balti su stambiomis žaliomis dėmėmis. Labai įspūdingas augalas.
•  ‘Cannington Sally‘ žiedai ryškiai raudoni, lapai tankiai baltai taškuoti ir dryžuoti.
•  ‘Golden Fleece‘ kreminiai geltoni žiedai svyra žemyn.’Canary Bird‘ – tankus neaukštas krūmas geltonais žiedais.
•  ‘Ashford Red‘ žiedai rausvai raudoni, ‘Bella‘ – balti.

Raibasis galenis (Abutilon pictum thompsonii)Raibasis galenis (Abutilon pictum thompsonii) žiedai taip pat stambūs (iki 8-10 cm), raudoni arba oranžiniai, lapai tankiai geltonai dryžuoti ir taškuoti. Įdomu, kad lapų margumą sukelia virusinė infekcija, kuri augalui nekenkia ir kitų neužkrečia.

Klevelis plačiai paplitęs pasaulyje, egzistuoja labai daug rūšių galenių. Nors hibridinių galenių žiedai stambūs ir ryškūs, rūšiniai taip pat neprastai atrodo. Ypač dailūs paupiniai, nedaug atsilieka Indinis galenis (Abutilon indicum), raibasis galenis ar pluoštiniai (Abutilon theophrasti) galeniai.

Paupinis galenis (Abutilon megapotamicum)Paupinis galenis (Abutilon megapotamicum) ūgliai gražiai išlinkę, viršūnės šiek tiek svyra žemyn, todėl labai gražiai atrodo prie sienos arba pakabinamuose vazonuose. Žiedai visai neišsiskleidžia, auga ant ūglio eilute, kaip girlianda.

Galenius auginti nesunku, jie gerai jaučiasi pusiau pavėsyje, ypač prie lango už tankios ažūrinės užuolaidos. Vasarą galima auginti lauke rytiniame arba vakariniame balkone ar namo pusėje. Nemėgsta lietaus ir skersvėjų, todėl geriausia juos statyti prie sienos, po stogeliu. Vasarą laistoma palyginti dažnai, kad žemė būtų drėgna, bet nestovėtų vanduo. Nuo rudens iki vėlyvo pavasario laistoma labai saikingai, tik tiek, kad žemė neperdžiūtų. Jeigu kambaryje sausas oras, galima purkšti, bet tik tuomet, kai augalas nekrauna žiedų ir nežydi. Žiemą per šiltai ir tamsiai laikomi kambariniai kleveliai ištįsta, lapai ir stiebai išblykšta, kartais suserga.

Sakoma, jog kambarinis klevelis geriausiai peržiemoja vėsiai ir šviesiai (13-16°C), ypač tinka žiemos sodas ar kita patalpa. Jeigu žiemą kambaryje labai šilta, laikykite galenius šviesiausioje vietoje, pavyzdžiui, ant pietinės palangės. Pavasarį ant palangės žiemojęs augalas nuo kaitrios saulės uždengiamas popieriumi, ažūrine užuolaida arba perkeliamas į kitą vietą.

Galeniai auga greitai, juos būtina genėti ir formuoti. Žiemą arba anksti pavasarį ištįsusios šakos nukerpamos pusiau. Iš galenio nesunku suformuoti norimo aukščio medelį.
Persodinama į derlingą ir purią, vandeniui laidžią žemę. Vazonas neturi būti didelis, nes galeniai gausiau žydi, kai šaknys suspaustos.

Kambarinis klevelis kartais užmezga sėklas, bet sėjinukai dažniausiai būna nepanašūs į “tėvus”.

Dekoratyvinis klevelis
Kambarinis klevas

Apie autorių

Justinas Pakalnis

Justinas Pakalnis

Negaliu tiksliai pasakyti, kada mane pažįstantys žmonės ėmė vadinti žolininku. Dar vaikystėje senelis visuomet pasiimdavo drauge į laukus kur jis kantriai pasakojo man apie kiekvieną žolelę, o aš įdėmiai klausydavau. Vakarais rišdavome surinktas gėrybes į pundelius ir kabindavome šiaurinėje trobos pusėje esančioje verandoje.

Teksto komentarai

Komentuoti

Reklama

Reklama