Augalai

Klivija (gėlė)

Klivija (gėlė)

Gėlė klivija (Clivia Lindl.) priklauso amarilinių (Amaryllidaceae) šeimai. Tai daugiamečių žolių gentis, gentyje – 4 rūšys (Clivia miniata, clivia nobilis, clivia gardenii ir clivia caulestens). Gentis pavadinta Scharlote Clive, 1866 m mirusios Nortumberlendo hercogienės vardu.

Klivijos savaime auga Pietų Afrikoje (Natali ir Kapo srityse), drėgnose, ūksmingose vietose tarp uolų arba miškuose. Stiebas trumpas, šakniastiebis mėsingas. Iš šakniastiebio išauga platūs, linijiški, ilgi, į dvi puses besišakojantys lapai, o iš jų vidurio – žiedynkotis.

Dažniausiai auginama Raudonoji klivija (Clivia miniata Regel), kilusios iš Natali srities. Lapai kardo formos, tamsiai žali, stori, užauga iki 60 cm ilgio. Ant žiedynkočio sukrauna iki 20 oranžinių, raudonų, gelsvų, kreminių žiedų. Yra sukurta daug veislių: ‘Striata’ – margais lapais, ‘Aurea’ – geltonais žiedais ir pan.

Raudonoji klivija 'Clivia miniata Regel'

Rečiau auginama Kilnioji klivija (Clivia nobilis Lindl.), kilusios iš Kapo srities. Užauga iki 45 cm, žydi balandžio – liepos mėn. Ant žiedynkočio sukrauna iki 30-40 raudonų su žaliais pakraščiais, pusiau nusvirusių 2,5-4 cm ilgio žiedų.

Kilnioji klivija 'Clivia nobilis Lindl'

Gardeno klivija (Clivia gardenii Hook) pražysta gegužės mėn. oranžiniais žiedais su žaliu pakraščiu, išsidėsčiusiais ant trumpo žiedynkočio. Šio augalo lapai užauga iki 70 cm ilgio.

Gardeno klivija 'clivia gardenii hook'

Clivia caulescens R.A. Dyer. lapai šviesiai žali, labai ilgi (daugiau kaip 1 m). Žiedai 3-5 cm ilgio, svyra žemyn, gelsvai rausvi, oranžiniai, ryškiai rožiniai su žaliais kraštais. Pradeda žydėti pavasarį.

Clivia caulescens r.a. dyer

Klivijos žydi nuo kovo iki rugpjūčio mėn. Ant aukšto ir storo žiedynkočio susiformuoja dideli, iki 5 cm skersmens, oranžiniai, geltoni, net raudoni ar kreminiai varpelio formos žiedai. Vienas žiedas žydi keletą dienų, bet peržydėjusius pakeičia kiti, todėl klivijos žydi net keletą savaičių.

Klivijas reikia gerai prižiūrėti, bet jų nuostabūs žiedai verti jūsų pastangų. Laikykite jas šviesiai, bet vasarą saugokite nuo saulėkaitos. Jos nemėgsta temperatūros svyravimų, vasarą geriausiai jaučiasi 20°C, žiemą ramybės laikotarpiu – 10-12°C šilumoje. Žiemos pabaigoje, kai pradeda augti žiedynkočiai, geriausiai palaikyti 18°C temperatūrą, nes šiltesnėje patalpoje greitai peržydi. Kai klivijos pražysta, iki rugsėjo mėn. kas dvi savaitės tręšiama mineralinėmis, žydinčioms gėlėms skirtomis trąšomis. Organinėmis trąšomis tręšiama prieš ir po žydėjimo, 1-2 kartus.

Klivijos laistymasŽydinčias klivijas reikia gausiai laistyti. Peržydėję žiedynkočiai nupjaunami.
Nuo spalio iki kovo (nelygu rūšis) klivijos laikomos šviesiai ir vėsiai, retkarčiais palaistomos, kad neperdžiūtų šaknys, drėgna kempine nuvalomi lapai. Tai vadinamasis ramybės periodas, kuris privalo trukti bent 1-3 mėn., kitaip klivijos nežydi. Nekilnokite ir nesukiokite vazonų, ypač kai formuojasi žiedai. Jeigu žiedynkotis trumpas, o žiedai tarp lapų, gausiai laistyti pradėjote per anksti arba per mažai laistėte, kai žiedynkotis augo.
Klivijų nereikia dažnai persodinti, nes dėl to gali nežydėti.

Nežydi ir per dideliame vazone. Joms patinka maži vazonai, galima sodinti ankštai po keletą augalų. Persodinami nužydėję augalai, kurių šaknys jau netelpa vazone. Šaknis saugokite, kad nenulūžtų, nes paskui sunkiai prigyja. Klivijos mėgsta derlingą žemę, tinka priemolio, kompostinės, lapinės (durpinės) žemės ir smėlio (1:2:1:0,5) mišinys. Įrenkite storą drenažą, sodinkite į molinį vazoną.

Klivijos dauginimasKlivijos dauginamos dukteriniais augalais, kero dalimis ir sėklomis. Dukteriniai augalai atskiriami, kai klivijos persodinamos. Keras dalijamas vasario mėn. Iškastas šakniastiebis supjaustomas į keletą dalių, kurios sodinamos atskirai. Iš pradžių vazonėliai laikomi tamsiai, į šviesą išnešami tik prigiję augalai. Kero dalimis padaugintos klivijos pražysta jau kitais metais.

Jeigu peržydėję žiedynkočiai neišpjaunami, klivijos subrandina sėklas. Jos sėjamos kovo mėnesį į žemės ir stambaus smėlio mišinį. Žemė turi būti nuolat drėgna, palaikoma apie 20°C temperatūra. Sėjinukai, nelygu rūšis, pražysta tik po 3-8 metų.

Per šiltai žiemą laikomas klivijas užpuola miltuotieji ir paprastieji skydamariai, kurie veisiasi lapų apačioje. Jeigu kenkėjų nedaug, juos galima nuvalyti denatūrate pamirkytu skudurėliu arba pabarstyti tabako dulkėmis. Didesnis kiekis naikinamas specialiais preparatais. Per gausiai arba nepakankamai laistomų klivijų lapai susisuka ir nukrinta.

Apie autorių

Justinas Pakalnis

Justinas Pakalnis

Negaliu tiksliai pasakyti, kada mane pažįstantys žmonės ėmė vadinti žolininku. Dar vaikystėje senelis visuomet pasiimdavo drauge į laukus kur jis kantriai pasakojo man apie kiekvieną žolelę, o aš įdėmiai klausydavau. Vakarais rišdavome surinktas gėrybes į pundelius ir kabindavome šiaurinėje trobos pusėje esančioje verandoje.

Teksto komentarai

Komentuoti

Reklama

Reklama