Augalai

Kvapioji gardenija

Kvapioji gardenija

Kvapioji gardenija (Gardenia jasminoides) kilusi iš Azijos subtropikų, savaime auga Kinijoje ir Japonijoje. Gimtinėje, o kartais ir kambaryje užauga iki 1.5-1.8 m. Stiebai šakojasi, lapai iki 8 cm ilgio, plačiai lancetiniai arba atvirkščiai kiaušiniški, blizgūs, tamsiai žali, su smailiu galiuku.

Žydi vasarą, žiedai pavieniai arba sutelkti į nedidelius žiedynus po 3-6, labai kvapnūs, iš pradžių skaisčiai balti, vėliau šiek tiek pagelsta. Žiedai stambūs, iki 8 cm, paprasti ir pilnaviduriai.

Kambarinė gėlė gardenija​Gardenijos gerai jaučiasi šiltame ir šviesiame kambaryje. Joms reikia daug išklaidytos šviesos (pavyzdžiui, per dieninę užuolaidą), o tiesioginiai saulės spinduliai kenkia. Gerai jaučiasi ant pietrytinių ir pietvakarinių palangių. Žiemą laikoma truputį vėsiau (18-20°C) negu vasarą. Gardenijoms netinka šalta palangė, nes šaknys labai jautrios ir atšąlus žemei vazone greitai suserga. Geriausia, kai žemė vazone yra kambario temepratūros arba net šiltesnė. Kai palangė šalta, statoma ant putoplasto arba medinio padėklo.

Laistoma minkštu ir šiltu vandeniu, dažnai nupurškiama (taip pat minkštu vandeniu). Žemė vazone visuomet turi būti šiek tiek drėgna, perdžiūvimas ir perlaistymas augalą žudo. Žiemą laistoma saikingai. Didžiausias šių lepūnėlių priešas – šalta palangė ir per drėgna žemė – šaknys netrukus ima pūti, augalas numeta lapus ir sunyksta.

Kai krauna pumpurus ir žydi, gardenijoms reikia labai drėgno oro, bet dažnas purškimas pūdo žiedus, todėl geriausia augalą įstatyti į platų lėkštą indą su vandeniu ant akmenukų ar keramzito (vazonas neturi liesti su vandeniu) arba i dvigubai didesnį vazoną su drėgnomis durpėmis arba samanomis.

Nuo pavasario, kai augalas ima sparčiai auginti naujus ūglius, iki vasaros pabaigos kas 1-2 savaites tręšiama žydinčioms gėlėms skirtomis trąšomis. Tinka tręšti Shzultz trąšomis, kurios minkština vandenį, neutralizuoja chlorą ir suriša kitus kenksmingus junginius.

Gardenia jasminoidesSparčiai augančios gardenijos persodinamos kasmet pavasarį į šviežią žemę, pernykščiai ūgliai patrumpinami trečdaliu. Joms reikia rūgščios žemės. Galima patiems pasigaminti komposto, perpuvusio mėšlo, spygliuočių miško paklotės (viršutinis žemių sluoksnis su spygliais), aukštapelkių durpių ir smėlio mišinį (lygiomis dalimis). Tokį mišinį rekomenduojama gerai iškaitinti ir tik tuomet sodinti augalą.

Gardenijos namuose labai dažnai sukrauna pumpurus, bet pražysta retai – visi jie nukrenta anksčiau, negu spėja išsiskleisti. Pumpurus kraunančios gardenijos labai jautrios temperatūrų kaitai, skersvėjams, oro drėgmei ir šviesai. Dieną nuolat turi būti 18-21°C, naktį – 20-18°C šilumos. Augalas nesukiojamas, nekilnojamas, saugoma nuo skersvėjų ir tiesioginės saulės. Pumpurai nukrenta, jeigu gauna skersvėjo, oras kambaryje per sausas, perdžiūva arba labai atšąla žemė vazone. Gardenija suserga ir tuomet, kai patalpoje per šalta (mažiau kaip 16°C).

Šį augalą labai puola voratinklinės erkutės ir skydamariai (ypač kai oras sausas – bėda viena nevaikšto). Pageltę lapai su žaliomis gyslomis rodo, kad augalas nesugeba pasisavinti geležies, serga chloroze. Tai dažniausiai būna tuomet, kai pasodinama į šarminę žemę arba laistoma kietu vandeniu.

Namuose rečiau auginamos margalapės gardenijos (Gardenia jasminoides f. variegata).

Gardenijos žiedai
Gardenijos auginimas
Gėlė gardenia
Gardenija baltais žiedais

Apie autorių

Justinas Pakalnis

Justinas Pakalnis

Negaliu tiksliai pasakyti, kada mane pažįstantys žmonės ėmė vadinti žolininku. Dar vaikystėje senelis visuomet pasiimdavo drauge į laukus kur jis kantriai pasakojo man apie kiekvieną žolelę, o aš įdėmiai klausydavau. Vakarais rišdavome surinktas gėrybes į pundelius ir kabindavome šiaurinėje trobos pusėje esančioje verandoje.

Teksto komentarai

Komentuoti

Reklama

Reklama