Kvapusis mairūnas (Origanum majorana) paplitęs Viduržemio jūros pakrantės šalyse. Pas mus retai auginamas. Tai daugiametis arba dvimetis augalas, bet Lietuvoje jam per šalta žiemoti, todėl auginamas kaip vienmetis.
Užauga iki 70 cm, bet Lietuvoje tesiekia 25-30 cm. Sėjama kovo pabaigoje arba balandžio pradžioje į dėžutes šiltnamyje arba ant palangės 1 cm gyliu. Sudygsta per 2-3 savaites. Daigai su pirmuoju tikru lapuku išpikiuojami, o praėjus šalnų pavojui (kai pražysta alyvos) persodinami į daržo lysvę. Sodinama po 2-3 daigus kas 20-25 cm.
Pražysta liepos pradžioje ir dažnai žydi iki pat šalnų. Paskui sunyksta. Jeigu norite prisirinkti sėklų, prieš šalnas mairūnus persodinkite į vazonus ir perneškite į šiltnamį ar patalpą, nes lauke sėklos dažniausiai nespėja subręsti.
Mairūno sėklos nėra labai daigios, daigumas vos 20-30 proc. Daug paprasčiau ir patikimiau dauginti atlankomis. Prilenktos šakelės greitai įsišaknyja – rudenį jaunus kerus išsikaskite ir perkelkite į namus – bus kitiems metams. Antramečiai augalai anksčiau pražysta ir dažniausiai spėja laiku subrandinti sėklas.
Didesniam derliui gauti (pjaunama visa žolė – stiebai su lapukais), mairūnus geriausia auginti šiltnamyje, galima su pomidorais ar kitomis drėgmės nemėgstančiomis daržovėmis. Liepos mėnesį sustipėję ir pražydę kerai nupjaunami per 5-6 cm nuo žemės.
Nupjautas mairūnas netrukus atželia ir rudenį galima pjauti dar kartą. Geriausiai auga lengvoje priesmėlio arba priemolio dirvoje.
Nupjauta žolė džiovinama ne aukštesnėje kaip 40 laipsnių temperatūroje. Išdžiovinus lapukai nubraukiami nuo stiebelių, stiebeliai išmetami. Kvapusis mairūnas – ne tik prieskoninis, bet ir vaistinis augalas, ypač nuo persišaldymo.
Teksto komentarai