Augalai

Lobelio čemerys

Lobelio čemerys

Lobelio čemerys (Veratrum lobelianum) – daugiametė, iki 170 cm aukščio gėlė. Šakniastiebis tamsiai rudas, storas, mėsingas. Iš jo išauga daugybė šviesių, plonų šaknų. Žiedstiebis tiesus, tvirtas, tankiai apaugęs lapais. Lapai pražanginiai, dideli, plačiai elipsiški, nusmailėjusiais galais. Žiedai gelsvai žali, susitelkę į šluotelę. Vaisius – sausa, kiaušinio formos daugiasėklė dėžutė.

Vaistinis augalas čemerysLobelio čemerys auga drėgnose pievose, netoli pelkių. Lietuvoje beveik išnykęs, įrašytas į Lietuvos raudonąją knygą. Gėlę visoje respublikos teritorijoje draudžiama žaloti, skinti ar rinkti. Žydi birželio-liepos mėn.

Medicinoje vartojami čemerio šakniastiebiai su šaknimis.
Iš vaistinės žaliavos gaminama tinktūra ir čemeryčių vanduo; vartojami kaip išoriniai vaistai odos parazitams naikinti. Veterinarijoje šakniastiebių ir šaknų nuoviro bei mikstūros įmaišoma į galvijų pašarą virškinimui pagerinti. Užpilu gydomos gyvulių odos ligos.

Augalas nuodingas, todėl daugelyje šalių medicinoje nevartojamas

Apie autorių

Justinas Pakalnis

Justinas Pakalnis

Negaliu tiksliai pasakyti, kada mane pažįstantys žmonės ėmė vadinti žolininku. Dar vaikystėje senelis visuomet pasiimdavo drauge į laukus kur jis kantriai pasakojo man apie kiekvieną žolelę, o aš įdėmiai klausydavau. Vakarais rišdavome surinktas gėrybes į pundelius ir kabindavome šiaurinėje trobos pusėje esančioje verandoje.

Teksto komentarai

Komentuoti

Reklama

Reklama