Augalai

Medis Pūkenis

Medis pūkenis

Medis pūkenis (Cotinus) buvo plačiai paplitęs Azijoje ir Europoje, bet kiekviena tauta jį vadino skirtingai. Iki šių dienų liaudyje pūkenis žinomas kaip rauginis, dažantis, stebuklų medis, o Rusijoje – Venecijos žagrenis, nes jo lapus senovėje veždavo iš Italijos. Vakarų Europoje ir Amerikoje medis pūkenis vadinamas dūminiais medžiais (smoke tree), nes žiedynai dideli ir lengvi, ir iš toli atrodo, kad krūmas paskendęs dūmuose.

Europinis pūkenisEuropinis pūkenis (Cotinus coggygria) dažniausiai auga 1-3 m aukščio krūmu, rečiau – iki 5 m aukščio medis apvalia laja. Žievė pilkšvai ruda, pleišėjanti, ūgliai žali arba rausvi, perlaužus teka baltos sultys. Lapai kiaušinio arba atvirkščio kiaušinio formos, sveiku pakraščiu arba truputį negiliai dantyti.

Pūkenių žiedai dvilyčiai arba kuokeliniai, dažnai neišsivystę, gelsvi arba žalsvi, sutelkti į stambius, bet retus žiedynus. Pūkenis medis žydi birželio – liepos mėn., labai šiltą ir ilgą vasarą kartais pražysta dar kartą arba žydi ilgiau. Sėklytės vasaros pabaigoje. Kai jos užsimezga, vaiskočiai ištįsta ir apgaubia sėklas ilgais rausvais arba baltais plaukeliais. Tuomet pūkeniai atrodo lyg panirę į debesėlį.

Pūkenio lapaiRudenį pūkenių lapai pakeičia spalvą. Ankstyvą rudenį jau rugsėjo pradžioje lapų pakraščiai ir gyslos pradeda rausti. Pamažu raudonlapio pūkenio krūmo lapai nusidažo melsvais, violetiniais, oranžiniais ar pilkais atspalviais. Kai pučia vėjas, lapai sukasi ir saulėje maino spalvas.

Žalialapius pūkenius iš sodų ir sodybų pamažu išstūmė jų spalvoti broliai. Ypač populiarus raudonlapis pūkenis ‘Royal Purple‘ – rudai raudonais lapais. Labai gražūs ir ‘Golden Spirit‘ arba ‘Ancot‘ pūkeniai geltonais lapais. Jaunų lapelių pakraščiai ir gyslos švelniai oranžinio atspalvio. Rudenį jie nusispalvina sodriais oranžiniai raudonais atspalviais. Pavėsyje lapai gelsvai žali. Geltonlapių pūkenių lapai kartais apsvyla saulėje. Jie mažiau atsparūs šalčiui už augalus žaliais lapais, šaltą žiemą gali apšąlti iki sniego dangos (šaltesniuose rajonuose apšąla beveik kasmet), bet žūva retai ir kitąmet sparčiai atauga.

Pūkenių rūšys
Žydintis pūkenis

Verti dėmesio ir ‘Grace‘, ‘Purpureus‘, ‘Flame‘ pūkeniai. ‘Grace‘ panašūs į ‘Royal Purple‘, lapai rudai ir pilkšvai raudoni, rudenį pasidaro ryškiai raudoni. ‘Purpureus‘ pasipuošia ryškiai raudonais “debesėliais”, jų lapai vasarą šviesiai žali, rudenį su oranžiniai raudonu apvadu. ‘Flame‘ lapai rudenį tampa ryškiai oranžiniai raudoni. ‘Velvet Cloak‘ lapai sodriai raudonai violetiniai, iš toli beveik juodi, nekeičia spalvos iki vėlyvo rudens, paskui paraudonuoja. Žiedynai rausvi.

Pūkenio sodinukaiPūkenio sodinimas

Pūkeniams reikia šiltų užuovėjų saulėje arba pusiau pavėsyje. Labai tamsioje vietoje spalvos išblunka, jauni ūgliai nespėja subręsti ir žiemą dažniausiai žūva.

Dirvai nereiklūs, gali augti rūgščioje žemėje (5.5-6 pH), bet geriausiai jaučiasi neutralioje arba šarminėje. Puikiai auga lengvuose, puriuose, bet derlinguose priesmėlio ar priemolio dirvožemiuose. Mėgsta drėgmę, bet nepakenčia stovinčio vandens. Tinka šlaitams sutvirtinti.

Kodėl nežydi pūkenis?

Pūkenių beveik nepuola kenkėjai ir ligos, jie nebijo genėjimo, tačiau kasmet apšąlantys augalai niekuomet nepasiekia jiems būdingo dydžio, nežydi arba žydi negausiai, bet dėl gražių vešlių lapų juos auginti verta.

Pūkenio dauginimas

Nesunku padauginti atžalomis ir atlankomis, sunkiau – žaliaisiais auginiais. Anksti pavasarį, kai pumpurai dar neišsprogę, šakutės prilenkiamos į negilų griovelį, prismeigiamos vielute ir užpilamos žeme. Rudenį įsišaknijusios šakutės sukarpomos dalimis, kad kiekviena turėtų ūglį ir šaknis, ir persodinama į nuolatinę vietą.

Pūkenių rūšys
Pūkenis ant koto
Krūmas pūkenis
Pūkenis medis

Apie autorių

Justinas Pakalnis

Justinas Pakalnis

Negaliu tiksliai pasakyti, kada mane pažįstantys žmonės ėmė vadinti žolininku. Dar vaikystėje senelis visuomet pasiimdavo drauge į laukus kur jis kantriai pasakojo man apie kiekvieną žolelę, o aš įdėmiai klausydavau. Vakarais rišdavome surinktas gėrybes į pundelius ir kabindavome šiaurinėje trobos pusėje esančioje verandoje.

Teksto komentarai

Komentuoti

Reklama

Reklama