Augalai

Mimoza (gėlė)

Mimoza (gėlė)

Gėlė Mimoza (Mimosa L.) – mimozinių (Mimosaceae) šeimos augalai, paplitę Vidurio ir Pietų Amerikoje, Afrikoje ir Azijoje. Genties pavadinimas kilęs iš graikiško žodžio mimos – jautrus, nes daugelio rūšių mimozų lapai jautrūs bet kokiam mechaniniam dirginimui.

Yra apie 450-500 rūšių mimozų, tai daugiamečiai ir vienmečiai žoliniai augalai, krūmai, medžiai, sumedėję vijokliai.

Gėlė 'mimosa pudica' (Jautrioji mimoza)Dažniausiai kambariuose auginama Jautrioji Mimoza (Mimosa pudica L.), kilusios iš tropinės Amerikos sričių. Tai visžalis krūmelis, užauga iki 60-90 cm aukščio. Šakutės su lenktais spygliukais. Lapai plunksniški, lapeliai smulkūs, pailgai ovalūs, paliesti poromis susiglaudžia į viršų ir visas lapas nulinksta žemyn. Po 20-30 min. vėl atsitiesia. Naktį lapai ir neliečiami susiglaudžia. Vasarą žydi rutuliškais rausvai violetiniais žiedeliais, kurie užauga lapų pažastyse. Krūmelis per vasarą užauga apie 30-45 cm.

Jautriąsias mimozas auginti paprasta, bet sunku išlaikyti per žiemą, todėl dažniausiai jos auginamos kaip vienmečiai augalai. Mėgsta labai šviesias ir saulėtas vietas, tik karštomis vasaros dienomis reikia užpavėsinti ir saugoti nuo skersvėjų. Laistoma saikingai minkštu vandeniu nuo pavasario iki rudens, žiemą vandens reikia mažai.

Saulėtoje vietoje lapus būtina nuolat purkšti vandeniu. Tinkamiausia temperatūra vasarą – 21°C. Tręšiama nuo pavasario iki rudens (kas 2 savaitės) žydinčioms skirtomis gėlėms trąšomis. Rudenį ir žiemą laikomos labai šviesioje ir šiltoje (ne mažiau kaip 15°C šilumos) vietoje.

Pavasarį mimozą nugenėkite ir persodinkite į derlingą kompostinės, durpinės žemės ir smėlio mišinį. Jei augalo nepersodinate, bent jau pakeiskite viršutinį žemės sluoksnį vazone.
Dauginama sėklomis, kurios sėjamos pavasarį. 18-20°C sudygsta po 4 savaičių. Auginiais dauginama vasarą ir pavasarį. 5-7 cm ilgio ūgliai sodinami į smėlio ir durpių mišinį, uždengiami polietileno plėvele ir laikomi 20°C šilumoje. Reikia gerai vėdinti.

Kai oras per sausas, mimozų lapai sukasi ir gali užpulti voratinklinės erkės. Jeigu lapeliai neišsiskleidžia, gelsta – per daug drėgna žemė, reikia mažiau laistyti. Lapeliai gelsta ir krinta, kai nereguliariai laistoma ir labai sausas oras. Jeigu mimoza lėtai auga ir nežydi – trūksta maisto medžiagų, per mažai šviesos ir šalta. Patręškite ir pastatykite šviesesnėje, šiltesnėje vietoje.

Augalas mimoza
Mimoza
Jautrioji mimoza
Kambarinė gėlė mimoza

Apie autorių

Justinas Pakalnis

Justinas Pakalnis

Negaliu tiksliai pasakyti, kada mane pažįstantys žmonės ėmė vadinti žolininku. Dar vaikystėje senelis visuomet pasiimdavo drauge į laukus kur jis kantriai pasakojo man apie kiekvieną žolelę, o aš įdėmiai klausydavau. Vakarais rišdavome surinktas gėrybes į pundelius ir kabindavome šiaurinėje trobos pusėje esančioje verandoje.

Teksto komentarai

Komentuoti

Reklama

Reklama