Augalai

Paprastasis putinas

Paprastasis putinas

Paprastasis putinas (Viburnum) – sausmedinių (Caprifoliaceae) šeimos augalas. Pirmieji darbai apie kultūrines putinų veisles pasirodė Amerikos selekcininkų darbuose.

Putinas gražus visais metų laikais. Graži sodriai žalia lapija.

Paprastasis putinas botanikojeŽiedai susitelkę į skėtį. Pradeda žydėti nuo krašto ir taip pamažu link vidurio.

Putino krūmas žydi birželio mėnesį. Kraštiniai žiedai didesni, į vidurį smulkesni. Žiedai balsvai gelsvi, lankomi įvairių vabzdžių. Saldžiavaisio lapai, žiedai didesni už paprastų putinų.
Vėliau žiedų vietoje formuojasi uogos, kurios auga, didėja, noksta.

Saldžiavaisių putinų uogos nėra tokios karčios kaip paprastų, tačiau net ir įprasto putino uogos puikus vaistas su medumi. Pasodinus mažą augaliuką pirmais antrais metais tik augs, tačiau nežydės, uogų neaugins. Ketvirtuose metuose gali pasiekti dviejų metrų aukštį.

Sodinti į vidutinio derlingumo žemę, kurioje būtų pakankamai drėgmės. Augalai pakenčia dalinį pavėsį, tačiau geriau dera atvirose vietose.

Vaisius gausiai veda apie 15 metų, vėliau geriau pakeisti jaunais augalais.

Dauginti vasarą žaliaisiais auginiais, kurie lengvai įsišaknyja. Taip pat galima atlankomis, jei šakos nėra labai aukštai. Rūšinius putinus galima dauginti ir sėklomis, prieš tai 5 – 8 ºC jas stratifikavus.

Pabandykime užsiauginti ir paskanauti. Uogos valgomos trintos su cukrumi, verdamas kisielius, daromi kompotai.

Putino krūmo žiedai
Putino vaisiai
Putino krūmas
Putino uogos

Apie autorių

Justinas Pakalnis

Justinas Pakalnis

Negaliu tiksliai pasakyti, kada mane pažįstantys žmonės ėmė vadinti žolininku. Dar vaikystėje senelis visuomet pasiimdavo drauge į laukus kur jis kantriai pasakojo man apie kiekvieną žolelę, o aš įdėmiai klausydavau. Vakarais rišdavome surinktas gėrybes į pundelius ir kabindavome šiaurinėje trobos pusėje esančioje verandoje.

Teksto komentarai

Komentuoti

Reklama

Reklama