Paprastoji dumplūnė (Physalis) – daugiametis bulvinių (Solanaceae) šeimos augalas, susidedantis iš stačių stiebų, trikampio formos matiniais lapais. Žiedai smulkūs, balti, geltonu viduriuku. Dekoratyvūs ne žiedai, o rudenį vaisiai, kurie tinka sausoms puokštėms.
Sodinti saulėtoje ir pavėsingoje, purioje, laidžioje dirvoje.
Dauginama dalijant šakniastiebius ir sėklomis.
Augalas šiek tiek panašus į pomidorą. Jo 3-5 cm skersmens vaisių supa taurelė. Kaip ir dauguma bulvinių šeimos augalų, dumplūnė mūsų šalį pasiekė iš Amerikos žemyno. Lietuvoje daržuose auginamos valgomosios dumplūnės (Physalis ixocarpa Brot.) ir žemuoginės dumplūnės (Physalis pubescens L.)
Valgomosios dumplūnės kilusios iš Meksikos, žemuoginės – iš Šiaurės Amerikos pietinių rajonų. Pirmosios užauga iki 80-100 cm aukščio, žemuoginės vos siekia 30-40 cm. Jų žiedai pavieniai, išsidėstę lapų pažastyse, juos gaubia ryškios taurelės (žalios, geltonos, oranžinės). Kai užsimezga vaisius, taurelė padidėja nuo 25 iki 45 kartų ir apgaubia jį. Augalo vaisius pailgas arba apvalus, gelsvas, rusvas, geltonas, oranžinis ar žalsvas. Vaisiai pradeda nokti subręsta liepos mėn. Ir noksta iki rugsėjo. Ant kero vienu metu yra žiedų ir vaisių. Vaisiaus svoris, priklausomai nuo rūšies ir veislės, svyruoja, nuo 1 iki 60 g. Vaisiuje daug mažyčių suspaustų sėklų – net iki 100.
Dumplūnės mėgsta saulę, šilumą, todėl geriausiai auga prie 18-25°C šilumoje. Jų galima pasiruošti patiems (daigumas – 80 proc.). Suminkštėję vaisiai perpjaunami pusiau, arbatiniu šaukšteliu išskobiamos sėklos su minkštimu ir sudedama į stiklainį. Laikoma 20-22°C šilumoje 2-3 paras, kad išrūgtų. Paskui nuplaunama vandeniu ir apdžiovinama. Iki pavasario saugoma sausai ir vėsiai.
Sėjama į balandžio viduryje į dėžutes šiltnamyje arba ant palangės, maždaug 1.3 cm gyliu. Namuose dėžutės uždengiamos stiklu ar polietilenu, laikoma šiltai (20-25°C), pasėlis dažnai išvėdinamas. Paaugę sėjinukai išpikiuojami į atskirus vazonėlius.
Į lysvę persodinami gegužės viduryje arba pabaigoje kas 60 cm, žemuoginių dumplūnių – kas 30-40 cm. Šiltnamyje sodinama anksčiau, todėl dera 1.5 mėn. ilgiau. Auginama panašiai kaip pomidorus, tik jų nereikia rišti ir laužyti pažastinių ūglių.
Dumplūnėsi gerai auga visose trąšiose dirvose, tačiau jos neturi būti rūgščios ar šlapios. Vienas keras per vasarą subrandina apie 2-3 kg vaisių. Jeigu iš vaisių gaminami pirmieji patiekalai, reikia skinti mažiau prinokusius, jeigu desertams – visai prinokusius.
Valgomosios dumplūnės skonis specifinis, ne visiems malonus, nes vaisiuose yra fizalino – karčios medžiagos, be to, jie gleivėti. Žemuoginės dumplūnės skonis malonus, žemuogių kvapo ir prieskonio. Jo vaisiuose yra citrinos rūgšties, vitamino C, karotino, rauginių ir pektininių medžiagų. Žemuoginius Juos skanu valgyti džiovintus arba šviežius, kaip razinas. Taurelės (apyvaisiai) nuvalomi, nes nuodingi.
Valgomosios dumplūnės vaisių dedama į sriubas, salotas, iš jų gaminama ikra, konservai su morkomis pomidorų padaže, vaisiai marinuojami ir raugiami. Prieš gaminimą ar konservavimą dumplūnės vaisiai minutę palaikomi karštame vandenyje, kad lengviau nusivalytų juos gaubiantis lipnus apvalkalas.
Teksto komentarai