Augalai

Paprikinė kiauliauogė

Paprikinė kiauliauogė

Paprikinė kiauliauogė (Capsicum annuum) – bulvinių (Solanaceae) šeimos atstovė iš Pietų ir Vidurio Amerikos.

Daržininkai įprato prie švelnių saldžiųjų paprikų, o dabar pratinasi ir prie aitriųjų. Prieš kelis metus daugiau augino kaip dekoratyvų augaliuką, kuris tamsiais žiemos vakarais ankštelės spindi įvairiomis spalvomis.

Paprikinė kiauliauogė botanikojeJų esama: raudonų, geltonų, violetinių, juodų, vaisiais į viršų, vaisiais kabančiais žemyn, trumpais, ilgais vaisiais. Šiuo metu dažniau augina ne tik dėl grožio, vis dažniau naudoja maistui kaip prieskonius, tik atsargiai, nes labai kartūs.

Daugumą čili pipirų galima auginti kaip daugiamečius. Sėja ir priežiūra tokia pati.

Sėti vasario mėn. Sėklos ilgokai dygsta. Norint pagreitinti dygimą, sėklas prieš sėją pamirkyti. Pasėjus uždengti plėvele ir pastatyti šiltai.

Daigai, kurie turi dvi poras tikrų lapelių – pikiuojami į indelius.

Vėliau, po visų šalnų sodinami į lauką. Per vasarą paauga. Vasarą augančius reikia formuoti. Galima padaryti medelio, krūmo formą. Vėliau beliks tik tą formą išlaikyti. Vasaros pabaigoj pražysta.

Žiedai – paprikų, tik žymiai mažesni. Juos keičia augančios ankštelės.

Atšalus orams augaliukus reikia iškasti ir įsodinti į vazonus. Palikti lauke, kol apsipras naujoj vietoj. Jei prognozėse šalnos, galima vazonėlius įnešti į šiltnamį. Galima parsivežti namo, tik iš karto nereikia statyti kambaryje.

Visiems reikalinga adaptacija. Geriau dar kurį laiką palaikyti balkone. Mažos šalnos nėra baisios. Jei balkonas stiklintas, buvimą galima pratęsti ir ilgiau. Augalus prie kambario sąlygų reikia pratinti palaipsniui.Augalas dekoratyvus lieka iki pavasario. Tos ankštelės, kurių nesunaudojome – lieka kaboti ant augalo. Pavasarį ji būna net sudžiūvusi, tačiau dekoratyvumo nepraradusi.

Atšilus orams, augalui pradėjus augt, reikia apgenėti naujai. Dažnai tuos augalus auginam kaip vienmečius, tačiau apkarpius galima suteikti naują formą ar patobulinti seną. Sušilus orams vėl pasodinti lauke. Šiais, antrais metais, augalas bus didesnis, daugiau turės žiedų, vaisių.

Rudenį vėl iškasti ir parsivežus į namus prižiūrėti kaip pirmais metais. Trečiais metais dekoratyvumą praranda, todėl rekomenduojama sėti naujai.

Čili pipiras (kiauliauogė)
Pipiras kiauliauogė

Apie autorių

Justinas Pakalnis

Justinas Pakalnis

Negaliu tiksliai pasakyti, kada mane pažįstantys žmonės ėmė vadinti žolininku. Dar vaikystėje senelis visuomet pasiimdavo drauge į laukus kur jis kantriai pasakojo man apie kiekvieną žolelę, o aš įdėmiai klausydavau. Vakarais rišdavome surinktas gėrybes į pundelius ir kabindavome šiaurinėje trobos pusėje esančioje verandoje.

Teksto komentarai

Komentuoti

Reklama

Reklama