Augalai

Plokštenis (gėlė)

Plokštenis (gėlė)

PlokštenisPlokštenis (Schlumbergera) gentis pavadinta vokiečių sodininko F. M. Schlumberger, gyvenusio XIX a. vardu. Gentyje 5 rūšys, paplitusios Brazilijoje. Kaktusai auga upių pakrantėse ir medžiuose.

Miško paklotėje ir ant medžių šakų atogrąžiniuose Brazilijos, Gvatemalos, Jamaikos miškuose auga drėgmę mėgstantys kaktusai. Jų stiebai briaunoti ir pliki, be storo vaškinio sluoksnio (pilko apnašo), panašūs į lapus ir dažnai svyra žemyn. Dygliai labai trumpi ir minkšti. Šie kaktusai labai gražiai atrodo pakabinti arba pastatyti aukščiau.

Dažniausiai auginami plokšteniai, ripsaliai ir lapeniai. Populiariausi plokštenis arba kalėdinis kaktusas. Šis augalas turi keletą lotyniškų pavadinimų – Zygocactus truncatus, Schlumbergera truncata irRhipsalidopsis gaertneri.

Tikrasis plokštenisTikrasis plokštenis (Schlumbergera truncata sin. Zygocactus truncatus) – stiebinis sukulentinis iki 30-50 cm aukščio augalas. Ūgliai svyrantys, juos sudaro daug pailgai plokšči, iš abiejų pusių išgaubtų, iki 5 cm ilgio ir 2.5 cm pločio narelių su 2-4 bukais arba aštriais dantukais. Areolės su tankiais šepetėliais. Žiedai alyviniai raudoni su violetiniu atspalviu, balsvi, žalsvi su rausvais ar šviesiai violetiniais ruoželiais, užauga narelių galuose. Žiedo vamzdelis išlenktas, vaisius — rausvai raudona iki 1 cm ilgio uoga.

•  Plokštenis ‘Crenulatus‘ veislės plokštenių žiedai violetiniai, nareliai panašūs į vėžio žnyples;
•  Plokštenis ‘Altensteinii‘ nareliai daug tamsesni, žiedlapiai plytos raudonumo.

Plokšteniai žiemoja 16-18°C šilumoje. Galima laikyti vėsiau (12°C), o kai pradeda augti žiedpumpuriai, pernešti į šiltą kambarį. Mėgsta ryškią išsklaidytą šviesą. Pavasarį ir vasarą, taip pat kai krauna žiedus ir žydi (rugsėjo – gruodžio mėn.) reikia nuolat laistyti. Kitu laiku laistoma saikingai, daug mažiau ir rečiau. Persodinami po žydėjimo į lengvą, derlingą žemę, tinka lapinės (durpinės) žemės, kompostinės ir smėlio mišinys. Šaknų nedaug, tinka nedideli plokšti vazonai.

Plokšteniai dauginami sėklomis ir stiebo auginiais (nareliais).

Šlumbergera
Kaktusas plokštenis
Kalėdinis kaktusas
Kalėdiniai kaktusai

Apie autorių

Justinas Pakalnis

Justinas Pakalnis

Negaliu tiksliai pasakyti, kada mane pažįstantys žmonės ėmė vadinti žolininku. Dar vaikystėje senelis visuomet pasiimdavo drauge į laukus kur jis kantriai pasakojo man apie kiekvieną žolelę, o aš įdėmiai klausydavau. Vakarais rišdavome surinktas gėrybes į pundelius ir kabindavome šiaurinėje trobos pusėje esančioje verandoje.

Teksto komentarai

Komentuoti

Reklama

Reklama