Augalai

Retos orchidėjų rūšys

Orchidėja cymbidium

Prisimenu nelabai senus laikus, kuomet orchidėjos Lietuvoje buvo retenybė, o dabar jų galima įsigyti dažname (net ir nelabai dideliame) prekybos centre. Vis didėja siūlomas asortimentas, o reiklesnius kolekcionierius domina labiau retos orchidėjų rūšys, kurių ieškome užsienio elektroninėse parduotuvėse. Natūralu, kad retesnės tos orchidėjų rūšys, kurių priežiūra reikalauja labai įpatingų sąlygų, ar net papildomos įrangos (tokios kaip drėkintuvas bei orchidariumas).

Per ilgą orchidėjų auginimo istoriją jos užsitarnavo kaprizingų gėlių įvaizdį. Manoma, kad jų neverta auginti, nes anksčiau ar vėliau žus. Iš dalies tai tiesa – be specialios įrangos (apšvietimo, drėkintuvų, terariumų ir t.t.) dauguma orchidėjų mūsų namuose skurs ir ilgainiui tikrai žus, tačiau kai kurių veislių ar rūšių augalai (falenopsiai, raibuolės ar kai kurie dendrobiai) yra visai nereiklūs, juos prižiūrėti paprasčiau negu kitus kambarinius augalus. Yra orchidėjų, kurios be vandens ir plikomis šaknimis gali ištverti metus! Dauguma kitų kambarinių augalų iškart žūtų!

Juoda orchidėja (gėlė)
Balta orchidėja

Prieš pirkdami orchidėją išsiaiškinkite, kokių sąlygų reikia, kad jūsų namuose ji gerai augtų ir žydėtų. Dauguma namuose auginamų orchidėjų yra kilusios iš atogrąžų, kur gyvena ant medžių ar kitose vėjo perpučiamose vietose. Todėl jos geriausiai jaučiasi nuolat gaudamos šviežio oro, o nevėdinamose patalpose dažniau serga. Be to, atogrąžose dažnai lyja, tačiau šaknis greitai išdžiovina vėjas ir saulė. Todėl orchidėjos laistomos tik tuomet, kai substratas vazonėlyje beveik visai išdžiūva.

Retesnės orchidėjos rūšysViena iš dažniausių orchidėjų priežiūros klaidų – per dažnas laistymas. Orchidėjos puikiai ištveria trumpalaikes “sausras”, o nuolat perlaistomų augalų šaknys negauna oro, užmirksta ir supūva. Kai kurių rūšių augalai turi ramybės periodą, tuomet laistoma itin retai. Dar viena ypatybė –

Retos orchidėjų rūšys yra daug reiklesnės dirvai, dauguma jų greitai žūva paprastoje daržo žemėje, joms reikia specialaus, orui laidaus substrato. Tinka smulkinta pušų žievė su įvairiais priedais (kiminais, anglimi, keramzitu ir kt.). Mišinių galima įsigyti gėlių prekybos vietose arba pasidaryti pačiam. Substrato receptūrų yra labai įvairių, jų nesunku rasti internete. Persodintos į “normalią” žemę orchidėjos greitai suserga ir nepatyrusiam augintojui jas išgydyti sunku.

Ne mažiau svarbi vandens kokybė ir tręšimo ypatumai. Gamtoje, aukštai medžiuose gyvenančios retos orchidėjų rūšys gauna labai mažai maisto medžiagų, todėl jų šaknys jautrios druskų pertekliui vandenyje. Geriausiai laistyti lietaus ar kitu vandeniu su mažai mineralų ir naudoti specialias, orchidėjoms skirtas trąšas. Jeigu naudojamos universalios trąšos, jas reikia skiesti 4 kartus ir daugiau, negu nurodyta ant pakuotės.

Kitokios retos orchidėjos
Retas orchidėjos žiedas

Didžiausia bėda, su kuria susiduria orchidėjų augintojai – per sausas patalpų oras. Žiemą, įjungus centrinį šildymą, daugiabučiuose oro drėgmė mažesnė negu Sacharos dykumoje. O atogrąžuose oro drėgmė svyruoja tik tarp 60—95 proc. Namuose orchidėjas galima pastatyti ant padėklų su drėgnu keramzitu, dažnai purkšti. Lepesni augalai gali augti tik šalia drėkintuvo arba orchidariume, todėl iš pradžių rinkitės nereiklias orchidėjas.

Per žiemą nuvargusius augalus vasarą galima atgaivinti lauke arba šiltnamyje. Vėsą mėgstančios orchidėjos puikiai jaučiasi lauke, pakabintos medžių lajose ar kitur pusiau pavėsyje. Šilumą mėgstančios rūšys gerai jaučiasi šiltnamiuose. Per vasarą sustiprėję augalai ištveria žiemą ir gausiai žydi.

Reta orchidėjaDauguma retesnių orchidėjų puikiai auga šviesioje vietoje be tiesioginės saulės spindulių. Joms labiausiai tinka išsklaidyta saulės šviesa. Bet yra išimčių – šviesamėgiai Cymbidium, Vanda, Cattleya, jiems artimų genčių augalai ir jų hibridai nežydės negavę tiesioginės saulės spindulių. Kaip ir kitiems atogrąžų augalams, orchidėjoms patinka, kai žiemą jos apšviečiamos papildomai.

Labai svarbu, kad retesnių rūšių, kaprizingesnės orchidėjos tinkamai peržiemotų. Kai kurių genčių ar veislių grupių augalai žiemoja vėsiai — 12-15°C šilumoje. Kitos atvirkščiai — suserga, jeigu oras atvėsta iki 13°C. Pagal klimatinius poreikius orchidėjos skirstomos į keletą stambių grupių:

1. Šalto klimato augalai, kuriems naktimis temperatūra turi nukristi iki 10-13°C.
2. Vėsaus klimato augalai (tinkamiausia temperatūra naktį 13-16°C).
3. Šilto klimato augalai (tinkamiausia temperatūra naktį 20-23°C).
4. Karšto klimato augalai (tinkamiausia temperatūra naktį 23-30°C).

Pirmų dviejų grupių augalai kilę iš kalnų, todėl karštas oras jiems labai kenkia. Tam pačiam augalui augimo ir poilsio metu dažnai reikia skirtingų temperatūrų. Daugiabučiuose geriausiai jaučiasi šilto klimato augalai, kuriems nebūtini dideli dienos ir nakties temperatūrų svyravimai. Karšto klimato orchidėjoms žiemą pas mus būna per šalta, o vėsaus ir šalto klimato orchidėjoms — per karšta ir per sausa.

Planuodami naujus pirkinius, iš anksto nuspręskite kokios klimatinės grupės augalus auginsite. Skirtingų poreikių augalai vienoje vietoje neaugs, jiems bus sunku sudaryti tinkamas sąlygas. Jeigu neturite daug patirties su orchidėjomis, arba nenorite tam skirti pernelyg daug laiko, galbūt retos orchidėjų rūšys nėra toks geras pasirinkimas. Visuomet paprasčiau iš anksto pasidomėti augalo poreikiais ir rinktis tą, kuriam bus gera jūsų namuose. O rinktis tikrai yra iš ko!

Kultūroje auginama dešimtys tūkstančių rūšių ir jų hibridų. Tai puošnūs falenopsiai, pavėsio nebijančios raibuolės, saulę mylintys cymbidžiai ir katlėjos. Hibridinės kilmės augalai, įvairios veislės ir kultivarai lengviau prisitaiko negu “laukinės” rūšys, todėl pradedančiajam augintojui verčiau rinktis hibridus. Jų nesunku įsigyti. Jeigu hibridai pas jus puikiai augs, galima bandyti ir lepesnius rūšinius augalus.

Orchidėja juodais žiedais
Keistos orchidėjos

Apie autorių

Justinas Pakalnis

Justinas Pakalnis

Negaliu tiksliai pasakyti, kada mane pažįstantys žmonės ėmė vadinti žolininku. Dar vaikystėje senelis visuomet pasiimdavo drauge į laukus kur jis kantriai pasakojo man apie kiekvieną žolelę, o aš įdėmiai klausydavau. Vakarais rišdavome surinktas gėrybes į pundelius ir kabindavome šiaurinėje trobos pusėje esančioje verandoje.

Teksto komentarai

Komentuoti

Reklama

Reklama