Salotinė pisticija (Pistia stratiotes L.) – vandens paviršiuje laisvai plūduriuojantis augalas. Kartais gali išleisti šaknis į šlapią gruntą. Lapai sveiki, bekočiai, atvirkščiai kiaušiniški ir pleištiški, susitelkę į skroteles.
Skrotelės iki 25 cm skersmens, primena pilnavidurius žiedus. Lapai ryškiai gysloti, apaugę trumpais tankiais plaukeliais, todėl atrodo pilkai žali. Žydi vyriškais ir moteriškais žiedais lapų pažastyse ant trumpų kotelių. Taurėlapių ir vainiklapių nėra. Vaisiai – daugiasėklės žalios uogos, kurios plinta vandeniu.
Salotinė pisticija dauginasi vegetatyviai stolonais. Tai iš skrotelės išaugantys ūgliai be lapų ir be šaknų, kurių galuose susiformuoja naujas augalas. Dėl spartaus dauginimosi savo gimtinėje yra plačiai paplitusi piktžolė, kurios auga sąžalynais ir užkemša vandens kelius. Natūraliai auga šiltuose JAV regionuose nuo Floridos iki Texaso.
Lietuvoje daugiau žinoma akvariumų mėgėjams. Atviruose sodo baseinuose gerai jaučiasi tik karštomis vasaros dienomis. Dėl šilumos trūkumo skursta net šildomose oranžerijose.
Teksto komentarai