Tikrasis skaistminas (Vitex agnus castus L.) kilęs iš Viduržemio jūros regiono, paplitęs Balkanuose, Mažojoje Azijoje, Irane, Pietinėje Krymo pakrantėje, Juodosios jūros pakrantėje Kaukaze ir Vidurio Azijoje. Augalas dekoratyvus ir prieskoninis, be to, labai plačiai naudojamos medicinoje.
Senovėje jo šakelėmis per šventes puošdavosi skaisčios graikų mergelės. Graikijoje ir Italijoje augalas buvo vadinamas skaistybės medžiu, kitur – Abraomo medžiu, nekalto prasidėjimo medžiu ar netikru, laukiniu arba Indijos pipirmedžiu.
Tai iki 4 m aukščio krūmas arba medelis puošniais violetiniais žiedynais ir giliai karpytais penkiaskiaučiais lapais. Savo žiedynais jis labai panašus į budlėjas, o lapais – į kanapes. Mėgsta šilumą ir šviesą, atsparus sausrai ir nereiklus dirvai. Gerai auga akmenuotose, smėlėtose ir rūgštokose dirvose. Pas mus lauke jam per šalta (auga 7 zonoje), bet gerai jaučiasi dideliame vazone, žiemą laikoma šaltame žiemos sode arba rūsyje (numeta lapus), o vasarą – lauke.
Dauginama sėklomis ir vegetatyviai (žaliais ir sumedėjusiais auginiais). Žali ūgliai kerpami liepos mėnesį ir supjaustomi 15-20 cm ilgiu (su 4 ar daugiau pumpurų). Auginio apačia nupjaunama 1.5-2 cm žemiau pumpuro ir sodinama į 7-10 cm skersmens vazonėlius. Užmaunama sskaidrus polietileno maišelis ir laikoma šiltai, pavėsyje. Įsišakniję persodinami į didesnius vazonus, sodinama 5-8 cm žemiau šaknies kaklelio.
Sėklos sudygsta lengvai ir greitai (paprastai per 1-3 savaites). Sėjama į drėgną substratą, laikoma šiltai pusiau pavėsyje.
Skaistminio prieskoninė žaliava – vaisiai ir jauni, lapuoti ūgliai, lapai ir žiedai. Vaisiai renkami prinokę, o ūgliai – kai augalas krauna pumpurus ar žydi, nuo trečiųjų metų. Sausuose lapuose yra 0.55 proc., o vaisiuose – 0.47 proc. eterinio aliejaus. Didžiausias eterinio aliejaus kiekis susikaupia lapuose, kai augalas žydi, tuomet juos geriausia skinti. Vaisiai valgomi, nors nėra ypatingai skanūs. Augalas dvinamis (turi ir vyriškus, ir moteriškus žiedus), jį apdulkina vabzdžiai, todėl vasarą geriausia laikyti lauke ar balkone.
Lapuose yra daug vitamino C, vaisiai gerina virškinimą, tonizuoja organizmą, ypač žmogaus reprodukcinę sistemą. Skaistminio preparatai vartojami, kai sergama lėtinėmis kepenų ir blužnies, taip pat ginekologinėmis ligomis, jie reguliuoja menstruacinį ciklą, gelbsti nuo PMS, palengvina perimenopauzę. Subrendusių vaisių užpilas plačiai naudojamas homeopatijoje.
Skaistminas – puikus ir aštrus prieskonis, jo sėklos tinka vietoje kvapiųjų pipirų. Šviežių ir džiovintų sėklų beriama į kotletus, kai kuriuos virtus ir pusiau rūkytus mėsos gaminius, sriubas ir troškinius.
Teksto komentarai