Augalai

Šventmedis

Šventmedis

Šventmedis (Clerodendrum L.) – verbeninių (Verbanaceae) šeimos augalas. Gentyje yra 400 rūšių lapus metančių ir visžalių medžių, krūmų bei vijoklių, kurie paplitę Azijos ir Afrikos atogrąžų srityse.

Dažniausiai auginamas Tomsono šventmedis (Clerodendrum thomsoniae Balf.), kilęs iš Vakarinės Afrikos drėgnų atogrąžų miškų. Tai visžalis vijoklis su ilgais (iki 4 m ilgio) minkštais ūgliais, kuriuos reikia paremti. Lapai žali, lancetiški, su ryškiomis gyslomis, yra išvesta šventmedžio veislių su margais lapais. Žiedai raudoni su ilgais kuokeliais, kurie išlenda iš baltų varpo formos taurelių. Gausiai žydi kovo – liepos mėn.

Tomsono šventmedis 'Clerodendrum thomsoniae'

Neseniai auginti kambariuose pradėtas ir Šluotelinis šventmedis (Clerodendrum paniculatum L.), kilęs iš Indonezijos. Tai visžalis krūmas su dideliais, širdiškais, truputį nusvirusiais lapais ilgais lapkočiais. Tėvynėje užauga iki 2 – 2.5 m. Žiedai raudoni, sutelkti iki 20 cm ilgio žiedynuose. Žydi kovo-balandžio mėn. Žemaūgiai ‘Starshine’ šventmedžiai džiugina piramidės formos, oranžiškai raudonu žiedynu.

Šluotelinis šventmedis 'pagoda flower'

Labai retai auginamas Ugandos šventmedis (Clerodendrum ug andense Prain.), kuris žydi originaliais mėlynai violetiniais, į drugelį panašiais žiedais. Augalas kilęs iš Centrinės Afrikos.

Ugandos šventmedis

Šventmedžiai auginami labai šviesioje vietoje, jiems tinka tiesioginė saulė, bet tuomet ir oras turi būti labai drėgnas. ‘Starshine‘ šventmedžius, atvirkščiai, nuo tiesioginių saulės spindulių reikia saugoti. Šviesos neturi trūkti net apatiniams lapams, nes kitaip jie gels ir kris.

Vasarą laistoma gausiai ir dažnai purškiama, kad būtų drėgna. Vazonas statomas ant žvyro ar akmenų į indą su vandeniu. Šaknys neturi mirkti! Jeigu žemė vazone perdžiūva, lapai iš karto sureaguoja – ima gelsti ir kristi.

Kambarinė gėlė - ŠventmedisŽiemą šie augalai ilsisi ir laikomi vėsiai (bet ne mažiau kaip 10-15°C). Jie numeta keletą arba visus lapus, todėl laistoma labai retai ir saikingai. Pavasarį šventmedžiai nugenimi ir persodinami į derlingą priemolio ir kompostinės žemės mišinį su trupučiu smėlio. Jeigu substratą perkate, rinkitės sunkesnį. Šiems augalams reikia didesnių vazonų ir gero drenažo. Persodindami saugokite šaknis. Nuolat skabykite ūglių viršūnes, kad augalas būtų gražios formos. Vasarą šventmedžiai kas 14 dienų tręšiami mineralinėmis ir organinėmis trąšomis. Jeigu tręšiama reguliariai, jie greitai auga ir žydi net 2 mėnesius.

Dauginami sėklomis ir auginiais. Pavasarį 10 cm ilgio auginiai sodinami į smėlį ir laikomi 20-25°C šilumoje uždengti plėvele. Įsišakniję persodinami į vazonėlius po 2-3 ir laikomi šviesiai bei šiltai. Po 1-2 mėn. persodinami į didesnius vazonus. Žiemos sode geriau sodinti tiesiai į gruntą, tuomet greičiau augs ir gausiau žydės.

Per vėsiai laikomi, perlaistyti augalai meta lapus, gali pradėti pūti šaknys. Per sausai laikomų augalų krenta žiedai ir pumpurai, juos gali užpulti voratinklinės erkės, kartais amarai ir baltasparniai. Kenkėjai naikinami insekticidais. Kaitri saulė gali apdeginti lapus (atsiranda baltos dėmės), todėl vidurdienį langą užpavėsinkite.

Augalas šventmedis
Žydintis augalas tomsono šventmedis
Šventmedis 'starburst'
Japoninis šventmedis
Mėlynas šventmedis

Apie autorių

Justinas Pakalnis

Justinas Pakalnis

Negaliu tiksliai pasakyti, kada mane pažįstantys žmonės ėmė vadinti žolininku. Dar vaikystėje senelis visuomet pasiimdavo drauge į laukus kur jis kantriai pasakojo man apie kiekvieną žolelę, o aš įdėmiai klausydavau. Vakarais rišdavome surinktas gėrybes į pundelius ir kabindavome šiaurinėje trobos pusėje esančioje verandoje.

Teksto komentarai

Komentuoti

Reklama

Reklama