Augalai

Svyrantis kaktusas (Aporocactus)

Svyrantis kaktusas 'Aporocactus'

Augalas Skridinaitis – kaktusinių (Cactaceae) šeimos augalų genties atstovas dar žinomas aporokaktuso vardu (Aporocactus). Genčiai priklauso dviejų epifitinių rūšių kaktusai – Aporocactus flagelliformis ir Aporocactus martianus.

Dizokaktusas / Disocactus (aporocactus)Abu jie kilę iš Pietinės ir Centrinės Meksikos. Auga kalnuose ant uolėtų šlaitų, 1800-2400 m aukštyje. Prisitvirtina prie akmenų, krūmų šakų ir medžių ir dažnai suauga į didžiulius svyrančius sąžalynus. Stiebai šliaužiantys, iki 2 m ilgio ir apie 2 cm skersmens, ryškiai žali, su orinėmis šaknimis. Auginant namuose šis svyrantis kaktusas dažnai kabinamas aukščiau, kad jo ištįsę ir žemyn nukarę stiebeliai turėtų pakankamai erdvės.

Augalus nesunku atpažinti – šių svyrančių kaktusų stiebai nežymiai briaunoti, su vos matomais kauburėliais. Areolių daug, dygliukai dengia beveik visą stiebą. Dygliai (sutelkti po 6-12) ploni, skydiški, nuo šviesiai rudų iki raudonai rudų, 0.5-1 cm ilgio; centriniai dygliukai (sutelkti po 2-4) ploni, tiesūs, rudai geltoni. Ypač gausiai žydi anksti pavasarį.

Aporocactus flagelliformis stiebus dengia gelsvi dygliai, žiedai ryškios karmino spalvos, iki 7-9 cm ilgio, pasirodo anksti pavasarį ant stiebų šonų. Vaisius rutulio formos, apie 1 cm skersmens, su baltai geltonu minkštimu.
Aporocactus martianus – rečiau auginamas, bet labai gražus kaktusas. Žydi vasarą dideliais, iki 10 cm ilgio, raudonais arba tamsiai rožiniais žiedais. Jų stiebai storesni už giminaičių.

Svyrantis kaktusasŽiemą aporokaktusai laikomi šviesiai ir vėsiai (5-10°C). Laistoma, kai pradeda raitytis stiebo galai. Pavasarį, kai pasirodo žiedpumpuriai, pamažu pradedama laistyti vis gausiau. Vasarą laikoma šviesiai, bet saugoma nuo tiesioginės saulės (ypač pavasarį).

Augalus reikia retkarčiais nupurkšti vandeniu ir dažnai vėdinti patalpas. Jeigu oras sausas, gali apnikti voratinklinės erkės. Tuomet kaktusą išneškite į lauką, pakabinkite pavėsyje ir gausiai purkškite vandeniu. Erkutės turėtų išnykti.

Aporokaktusai persodinami po žydėjimo. Žemė turi būti lengva, laidi vandeniu ir derlinga. Tinka kompostinės, lapinės (durpinės) žemės ir smėlio mišinys (pH 5.5).

Persodinti kaktusai palaistomi tik po 2-3 dienų. Nulūžusios arba nupjautos šaknys prieš sodinimą padžiovinamos, nes gali pradėti pūti.

Kaktusas 'Skridinaitis'
Žydintis kaktusas 'Aporocactus'

Apie autorių

Justinas Pakalnis

Justinas Pakalnis

Negaliu tiksliai pasakyti, kada mane pažįstantys žmonės ėmė vadinti žolininku. Dar vaikystėje senelis visuomet pasiimdavo drauge į laukus kur jis kantriai pasakojo man apie kiekvieną žolelę, o aš įdėmiai klausydavau. Vakarais rišdavome surinktas gėrybes į pundelius ir kabindavome šiaurinėje trobos pusėje esančioje verandoje.

Teksto komentarai

Komentuoti

Reklama

Reklama