Augalai

Tikrasis artišokas

Tikrasis artišokas

Tikrasis artišokas (Cynara Scolymus) – astrinių (Asteraceae) šeimos daugiametė daržovė, kilusi iš Viduržemio jūros kraštų.

Augalas užauga iki 150 cm, šakniastiebis stambus. Lapai stambūs, dukart plunksniškai skaldyti. Viršutinė lapo pusė žalia, o apatinė balzgana, padengta smulkiais pūkeliais. Lapų segmentas baigiasi dygliuku.

Naminiai artišokaiArtišoko stiebas status, su keliomis šakelėmis.

Žiedynai stambūs 6 – 7 cm skersmens, susiformuoja viršūnėse. Žiedai ryškiai mėlyni, kvapnūs. Pagal literatūrą žydi antrais metais gegužės – rugpjūčio mėnesiais, o mano darže pirmus pumpurus sukrovė jau pirmaisiais augimo metais liepos mėnesį ir krovė iki spalio mėnesio.

Artišokas auginamas dėl dekoratyvumo ir dėl neišsiskleidusių pumpurų, naudojamų maistui. Žiedkočius pjauti pumpurams neišsiskleidus.

Sėti kovo mėnesį į dėžutes arba šiltnamyje, papildomai uždengiant plėvele. Daigai sodinami į lauką, po šalnų. Skirti jiems šiltnamio vietos neapsimoka. Auginau pabandymui ir lauke, ir šiltnamyje, tačiau pumpurus kraut pradėjo panašiu metu.

Artišokus galima sėti iš rudens daigyne, pavasarį persodinant į nuolatinę auginimo vietą.

Žemė šilta, derlinga, giliai įdirbta, vienoje vietoje gali augti iki 10 metų.

Žiemai šaknis pamulčiuoti, kad neiššaltų.

Artišokų auginimas
Daržovinis artišokas
Artišokas
Valgomieji artišokai

Apie autorių

Justinas Pakalnis

Justinas Pakalnis

Negaliu tiksliai pasakyti, kada mane pažįstantys žmonės ėmė vadinti žolininku. Dar vaikystėje senelis visuomet pasiimdavo drauge į laukus kur jis kantriai pasakojo man apie kiekvieną žolelę, o aš įdėmiai klausydavau. Vakarais rišdavome surinktas gėrybes į pundelius ir kabindavome šiaurinėje trobos pusėje esančioje verandoje.

Teksto komentarai

Komentuoti

Reklama

Reklama