Augalai

Trilapis pupalaiškis (Menyanthes trifoliata)

Žolinis augalas Trilapis pupalaiškis (Menyanthes trifoliata) Pupalaiškinių (Menyanthaceae) šeimos daugiametis, 15-30 cm aukščio žolinis augalas. Šakniastiebis ilgas, apie 1 cm skersmens, šliaužiantis, žalias arba balsvai gelsvas. Lapai išauga iš šakniastiebio viršūnės. Pamatiniai lapai trilapiai, ilgais koteliais, pagrinde pereina į makštį. Lapeliai atvirkščiai kiaušiniški, buki, truputį mėsingi, beveik bekočiai, pilkai žali, panašūs į pupos lapus. Žiedynstiebis belapis, su gana tankia žiedų keke, apie 30 cm aukščio. Žiedai iki 1 cm skersmens. Vainiklapiai 5, rausvai balti, vidinėje pusėje blakstienoti. Vaisius – beveik rutuliška dėžutė. Sėklos 6-8, kiaušiniškos, gelsvos arba rusvos, lygios, blizgančios, apie 3 mm ilgio. Žydi gegužę-liepą.

Paplitimas. Šviesomėgis augalas. Auga pelkėse, pelkėtose pievose, užutėkiuose, užželiančių ežerų ir upelių pakrantėse, grioviuose. Kartais sudaro ištisus sąžalynus. Puplaiškis plačiai paplitęs visoje Lietuvoje.

pupalaiškių lapai
trilapiai puplaiškiai

Veikliosios medžiagos. Pupalaiškio lapuose yra iki 1% migdolų kvapo kartaus amorfinio glikozido meniantino, glikozido meliatino, alkaloido gencianino, 3-7% rauginių medžiagų, organinių rūgščių, apie 10% mineralinių medžiagų: mangano, geležies, jodo; pektinų, fermentų, cukraus, flavonų: rutino, hiperino, kempferolio-3-galaktozido. Žolėje yra riebalų (susidedančių iš gliceridų, palmitininės ir kitų rūgščių), cholino, dervų ir jodo.

Paruošimas. Vaistams vartojami pupalaiškių lapai (Menyanthidis folium). Jie skinami prieš augalų žydėjimą ir žydėjimo metu (gegužės pabaigoje-birželio pradžioje), be kotelių. Skubiai džiovinami plonu sluoksniu pavėsyje arba džiovykloje ne aukštesnėje kaip 40 °C temperatūroje. Iš 1 kg šviežių lapų gaunama 160-180 g sausų. Žaliava laikoma sandariuose induose. Tinka vartoti 2 metus.

Naudojimas. Patariama antpilams ir nuovirams nevartoti šviežių lapų, nes gali sukelti vėmimą. Trilapis pupalaiškis vartojamas kaip stiprinamoji priemonė sveikstantiems po ligų, nusilpusiems žmonėms, jis žadina apetitą, padeda sergant anoreksija, gerina virškinimo liaukų veiklą, skatina tulžies išsiskyrimą, gydo gastritą su nepakankama sekrecija. Lapų arbata geriama nuo maliarijos, sutrikus virškinimui, nuo kirmėlių. Išoriškai pupalaiškis vartojamas gydant skaudančius sąnarius, spuogus, sumušimus, negyjančias žaizdas.

Kontraindikacijos. Nevartojamas esant skrandžio uždegimui ar skrandžio infekcijai, viduriuojant, sergant dizenterija ar kolitu.

trilapis puplaiškis
pupalaiskio ziedas

Apie autorių

Justinas Pakalnis

Justinas Pakalnis

Negaliu tiksliai pasakyti, kada mane pažįstantys žmonės ėmė vadinti žolininku. Dar vaikystėje senelis visuomet pasiimdavo drauge į laukus kur jis kantriai pasakojo man apie kiekvieną žolelę, o aš įdėmiai klausydavau. Vakarais rišdavome surinktas gėrybes į pundelius ir kabindavome šiaurinėje trobos pusėje esančioje verandoje.

Teksto komentarai

Komentuoti

Reklama

Reklama