Augalai

Tūbė (Verbascum)

juodoji tūbė

Augalas Tūbė (Verbascum) – bervidinių (Scrophulariaceae) šeimos, tūbių (Verbascum) genties atstovas.

Tūbių gentis yra labai įvairi, joje užregistruota daugiau kaip 250 augalų rūšių. Nors mūsų šalyje jų yra tik keletas, čia augantys augalai yra prisitaikę prie klimato sąlygų ir pasižymi puikiomis gydomosiomis savybėmis.

augalas juodoji tūbėTūbės augalas užauga 20-120 cm aukščio, jo stiebas storas, tiesus, tankiai apaugęs lapais. Apatiniai ovalūs lapai yra 10-40 cm ilgio, o viršutiniai – tik 4-10 cm ilgio. Ilgas žiedynas, panašus į žiedų girliandą, nusėtas geltonais žiedeliais. Rūšis pavadinta dėl žiedyno panašumo į auksinį karaliaus skeptrą. Kiekvieno žiedyno vainiklapio skersmuo – 3.5-5 cm. Šviežios gėlės yra švelnaus, malonaus aromato, o džiovintos – stipresnio medaus kvapo.

Kai kurių tūbių (pvz Juodoji Tūbė) žali lapai tęsiasi beveik per visą ūglio ilgį, o pačioje viršūnėje yra  žiedynas, panašus į smaigalį. Apatiniai lapai yra 15-30 cm ilgio. Jų dydis palaipsniui mažėja link viršaus. Dėl palaipsniui mažėjančių lapų iš tolo jis atrodo kaip kūgis. Jo žiedyną sudaro daugybė nedidelių žiedų.

Derlingoje, atviroje vietoje augalas užauga 50-120 cm aukščio, ir išsiskiria savo geltonais, stačiais stiebais. Dideli lapai yra tik apatiniame ūglio trečdalyje. Apatiniai lapai yra kiaušiniški arba širdiški.

tūbė Verbascum
tūbė geltonai žydintis žolinis augalas

Apie autorių

Justinas Pakalnis

Justinas Pakalnis

Negaliu tiksliai pasakyti, kada mane pažįstantys žmonės ėmė vadinti žolininku. Dar vaikystėje senelis visuomet pasiimdavo drauge į laukus kur jis kantriai pasakojo man apie kiekvieną žolelę, o aš įdėmiai klausydavau. Vakarais rišdavome surinktas gėrybes į pundelius ir kabindavome šiaurinėje trobos pusėje esančioje verandoje.

Teksto komentarai

Komentuoti

Reklama

Reklama