Augalai

Vaistinė Agurklė

Augalas agurklė

Agurklė (Borago) – agurklinių (Boraginaceae) šeimos vienmetis augalas iš Mažosios Azijos ir Šiaurės Amerikos. Lietuvoje auginama kaip prieskoninis ir medingasis augalas.

Stiebas stačias, šakotas, tuščiaviduris. Užauga 30 – 60 cm aukščio.

Lapai pamatiniai, kiaušiniški arba pailgai lancetiški. Viršutiniai bekočiai. Stiebas ir lapai plaukuoti.

Žiedai melsvi, dideli, nusvirę, susitelkę retuose, pamate lapuotuose suktukuose.

Sodinti kalkingoje, trąšioje dirvoje.

Sėti rudenį ar anksti pavasarį į lysvę. Sėklos sudygsta per 15 dienų. Jei sudygsta gegužės mėnesį, tai pražysta birželio gale – liepos pradžioje ir žydi iki rugpjūčio pabaigos ar rugsėjo pradžios. Vieni žiedai skleidžiasi, kitų jau sėklos byra.

Norint surinkti sėklas, sunokus pirmoms sėkloms, reikia išrauti ir laukti kol subręs likusios sėklos.

Kadangi sėklos byra – užsisėja pati, tad belieka tik pasodinti į reikiamą vietą.

Agurklės žali lapai ir stiebai yra malonaus, agurkus primenančio skonio, todėl dedami į patiekalus, kur reikalingas agurkų skonis.
Kartą pasėjus darže agurkles (Borago Officinalis), kitais metais gali tekti jas rauti kaip piktžoles. Jei nespėjote lapais pagardinti salotų ar šaltibarčių, galite susidžiovinti agurklės žolės ar net pabandyti prisirinkti jos sėklų. Arbata padės tonizuoti organizmą, išsklaidys blogą nuotaiką, gali pagelbėti sergant akmenlige ar net reumatoidiniu artritu.

Kontraindikacijos

Didesni kiekiai agurklių aliejaus yra galimai toksiški žmogaus organizmui. Agurklės preparatų nepatariama vartoti nėščioms motinoms, sergantiems epilepsija ar kepenų ligomis.

Vaistinės savybės

Agurklėje esančios medžiagos pasižymi medžiagų apykaitą gerinančiomis, širdies darbą reguliuojančiomis, savybėmis. Sultys geriamos sergant šlapimo pūslės ar tulžies akmenlige. Liaudis ja gydė įvairias odos ligas, vertino agurklės priešuždegimines, skysčius varančias savybes. Minimos organizmą tonizuojančios, nuotaiką gerinančios, raminančios agurklės savybės.

Agurklės vaistinės savybės gana plačiai tyrinėjamos. Pastebėtas teigiamas poveikis sergant reumatoidiniu artritu (taikant kombinuotą gydymo metodiką, kurios metu naudojamas ir agurklės aliejus).

Agurklės naudojamos homeopatiniams preparatams ruošti.

Rinkimas ir laikymas

Gydomaisiais ir maistiniais tikslais skinami agurklių lapai arba antžeminė augalo dalis. Iš šviežių lapų gali būti spaudžiamos sultys. Surinkta žaliava džiovinama pavėsyje, gerai vėdinamoje vietoje. Reikėtų nenustebti, kad agurklės džiūdamos patamsėja, tačiau vaistinė augalo žaliava neturi tapti juoda.

Tinkamai išdžiovinta agurklės žolė tinka naudoti neilgai – 6-8 mėnesius.

Naudojimas maistui

Buityje agurklė vertinama dėl malonaus agurkus primenančio skonio ir kvapo. Dėl to šviežia naudojama kaip pakaitalas šaltibarščiuose, salotose.

Paplitimas

Lietuvoje natūraliai neauga. Pasėjus greitai sudygsta (iki 10 dienų). Lengvai dauginasi sėklomis, pernykštėse augimvietėse pasisėja pati. Gerai auga trąšiame dirvožemyje, geriausiai veši kalkingame priesmėlyje. Auginant ypatingos priežiūros nereikalauja.

Medingumas

Agurklės – medingi augalai, gausiai lankomos bičių. Kartais specialiai sėjamos bitėms pritraukti daržuose ir soduose. Augalo žiedų medingumas (nektaringumas) – 200 – 800 (kg/ha).

Apie autorių

Justinas Pakalnis

Justinas Pakalnis

Negaliu tiksliai pasakyti, kada mane pažįstantys žmonės ėmė vadinti žolininku. Dar vaikystėje senelis visuomet pasiimdavo drauge į laukus kur jis kantriai pasakojo man apie kiekvieną žolelę, o aš įdėmiai klausydavau. Vakarais rišdavome surinktas gėrybes į pundelius ir kabindavome šiaurinėje trobos pusėje esančioje verandoje.

Teksto komentarai

Komentuoti

Reklama

Reklama