Augalai

Vaistinė gelsvė

Vaistinė gelsvė

Vaistinė gelsvė (Levisticum) – salierinių (Apiaceae) šeimos atstovė iš Irano.

Tai daugiametis krūmo pavidalo žolinis augalas, galintis užaugti iki 150-250 centimetrų aukščio.

Stiebai tuščiaviduriai, tvirti.

Lapai karpyti, plunksniški.

Pavasarį labai gražiai atrodo sudygę rausvi šio augalo želmenys. Vasarą pasipuošia gelsvai žaliais skėčio formos žiedynais. Žydi liepą ir rugpjūtį.

Norint, kad augalas būtų vešlesnis, galima neleisti jam žydėti, nukirpti žiedynstiebius.

Sodinti saulėtoje ar pusiau pavėsingoje vietoje, derlingoje dirvoje. Dauginti sėklomis, senesnius – kero dalijimu. Sėti tik šviežiai surinktas sėklas.

Galima auginti vazone. Per karščius laistyti, tręšti. Žiemoja lauke neapdengta. Galima žiemai pamulčiuoti.

Po žiemos pageltusius lapus nupjauti. Norint, pavasarį galima persodinti.

Kenkėjai gelsves puola retai. Gelsvė naudojama sriubų, troškinių, padažų pagardinimui. Skonis primena grybus. Augalas gana aitrus, tad jo lapus vartoti saikingai.

Paplitimas. Auginama soduose, daržuose. Savaime auga kaip sulaukėjusi. Reta.

Veikliosios medžiagos. Vaistinės gelsvės šaknyse yra apie 1 % eterinio aliejaus, kurio pagrindinę dalį sudaro terpenai. Visose dalyse yra cukrų, riebalų, krakmolo, sakų, raugų, pektinų, mineralinių medžiagų ir rūgščių: obuolių, valerijonų ir šventagaršvės (angeliko). Eterinis aliejus suteikia augalui būdingą gana malonų kvapą.

Paruošimas. Vaistinei žaliavai kasami gelsvės šakniastiebiai su šaknimis (Levistici radix) trečiaisiais metais ankstyvą pavasarį arba rudenį (būtina žinoti, kad prieš žydėjimą augalo šaknys tampa nuodingos ir netinka gydymui). Jie apvalomi (nupurtomos žemės, pašalinami stiebai bei lapai) ir nuplaunami švariame vandenyje. Šakniastiebiai supjaustomi skersai ir išilgai ir suveriami ant virvučių, kurios ištempiamos pastogėje arba džiovykloje iki 30 °C temperatūroje. Išdžiūvusi žaliava laikoma sandariuose induose tamsioje, sausoje vietoje. Tinka vartoti 2 metus.

Naudojimas. Vaistinės gelsvės šaknų nuoviras skatina šlapimo išsiskyrimą, lengvina atsikosėjimą, gydo žarnų atoniją ir gerina virškinimą. Taip pat jis vartojamas inkstų, širdies ligoms ir vandenligei gydyti, lytiniam aktyvumui sustiprinti.

Vaistinė gelsvė naudojama negyjančioms žaizdoms gydyti, sutvirtinti ir pagerinti plaukų augimą.

Kontraindikacijos. Augalas nevartojamas nėštumo metu, kraujuojant iš gimdos, esant gausioms menstruacijoms, sergant hemorojumi, sutrikus normaliai inkstų veiklai. Vaistinės gelsvės nepatartina vartoti esant apetito stokai.

Gėlė gelsvė
Augalas gelsvė

Apie autorių

Justinas Pakalnis

Justinas Pakalnis

Negaliu tiksliai pasakyti, kada mane pažįstantys žmonės ėmė vadinti žolininku. Dar vaikystėje senelis visuomet pasiimdavo drauge į laukus kur jis kantriai pasakojo man apie kiekvieną žolelę, o aš įdėmiai klausydavau. Vakarais rišdavome surinktas gėrybes į pundelius ir kabindavome šiaurinėje trobos pusėje esančioje verandoje.

Teksto komentarai

Komentuoti

Reklama

Reklama