Augalai

Vienmetis šalavijas

Vienmetis šalavijas

Šalavijai plačiai paplitę pasaulyje, žinoma apie 700 rūšių šalavijų, daug jų kilę iš Pietų Amerikos ir Viduržemio jūros regiono, dauguma veislių bijo šalčio. Dėl šios priežasties į mūsų kraštus atkeliavęs augalas dažniausiai auginamas kaip vienmetis (Vienmetis šalavijasSalvia) – tai didžiausia notrelinių (Lamiaceae) šeimos augalų gentis. 

Jos pavadinimas kilęs lotynų kalbos žodžio salvere – būti sveikam. Daugelyje kultūrų šalavijai yra ilgaamžiškumo simbolis. Vaistiniai šalavijai (Salvia officinalis L.) ir kai kurių kitų rūšių šalavijai naudojami medicinoje. Augalai medingi.

Tai vienmetės ir daugiametės žolės, puskrūmiai, o tropikuose – krūmai. Lietuvoje natūraliai auga 6 savaiminės rūšys, auginama vis daugiau introdukuotų rūšių, formų ir veislių šalavijų.

Šalavijai paprastai skirstomi į vienmečius, dvimečius (nors kai kurie iš jų savo tėvynėje yra daugiamečiai) ir daugiamečius, kurie žiemoja lauke.

Augalas šalavijas
Prieskoninis šalavijas

Apie autorių

Justinas Pakalnis

Justinas Pakalnis

Negaliu tiksliai pasakyti, kada mane pažįstantys žmonės ėmė vadinti žolininku. Dar vaikystėje senelis visuomet pasiimdavo drauge į laukus kur jis kantriai pasakojo man apie kiekvieną žolelę, o aš įdėmiai klausydavau. Vakarais rišdavome surinktas gėrybes į pundelius ir kabindavome šiaurinėje trobos pusėje esančioje verandoje.

Teksto komentarai

Komentuoti

Reklama

Reklama