Augalai

Žagrenis (Medis)

Žagrenis

Medis Žagrenis (Rhus) – anakardinių (Anacardiaceae) šeimos augalų gentis. Pavadinimas kildinamas iš graikų k. žodžio rhus – rauginis arba dažinis medis.

Žagrenis savo dekoratyvumu, nepretenzingumu ir naudingumu gali konkuruoti su gražiuoju šermukšniu. Žagrenis panašus į šermukšnį, o jo lapai yra pagrindinė jo puošmena. Didžiuliai žagrenio medžio lapkočiai turi iki 30 ilgų lapelių. Rudenį šie ir taip įspūdingi lapai įgauna stulbinančių spalvų: geltonos, oranžinės ir raudonos.

žagrenio prieskoniai (sumac)Kai kurių rūšių žagrenių vaisiai naudojami prieskoniams gaminti. Tam tinka žagrenio vaisiai kurie perdirbami ir parduodami smulkintame pavidale. Auginti šį medį iš tiesų lengva, nes žagrenis visiškai nepretenzingas, atsparus sausrai ir šalčiui, todėl šaltuose regionuose gali būti auginamas be uždengimo žiemai.

Šis medis unikalus ir lengvai atpažįstamas bet kuriuo metu: pavasarį žiedynai iškyla mažomis žvakutėmis, vasarą išsiplėtusi laja vilioja savo vėsa, o rudenį violetinės ugnies apgaubti lapai – nepakartojamas reginys. Grožis neapleidžia ir šaltą žiemą: Retai išsidėsčiusios žagrenio šakos numeta lapus, tačiau sausi žiedynai kabo prabangiomis girliandomis, viliojančiomis paukščius.

žagrenio spalvos
žagrenio vaisius

Moksliniu požiūriu tai žemaūgė (3-6 m aukščio) rūšis. Natūralūs egzemplioriai retai pasiekia dešimties metrų aukštį. Tik jauni žagreniai stiebiasi į viršų, o metams bėgant jie išsiplečia į šonus ir suformuoja įspūdingą vainiką. Kad medis atrodytų įspūdingai, jam reikia erdvės.

žagrenio sodinukasSveiko žagrenio sodinuko žievė yra šviesios spalvos, tačiau vėliau, augalui bręstant patamsėja, ir tai yra normalu. Tačiau įdomiausi yra medžio lapai: neporiniai, sudėtiniai; ant vieno lapkočio galima suskaičiuoti nuo dešimties iki trisdešimties lapelių: lapų plokštelės minkštos ir aksominės, lapų galiukai smailūs, dantytais kraštais. Žydi vasaros pradžioje ir suteikia žavesio vasaros spalvoms. Balti piramidiniai žiedynai atrodo tarsi iš nėrinių. Vaisiai gali kaboti ant šakų visą žiemą.

Žagrenių šeimoje yra nuodingų atmainų, tačiau pasitaiko ir žmogui naudingų. Iš kai kurių žagrenių yra gaminami žagrenio prieskoniai, o taip pat žagrenio arbata.

rūgštusis žagrenis
žagrenio uogos
žagrenis rudenį
žagrenio arbata

Apie autorių

Justinas Pakalnis

Justinas Pakalnis

Negaliu tiksliai pasakyti, kada mane pažįstantys žmonės ėmė vadinti žolininku. Dar vaikystėje senelis visuomet pasiimdavo drauge į laukus kur jis kantriai pasakojo man apie kiekvieną žolelę, o aš įdėmiai klausydavau. Vakarais rišdavome surinktas gėrybes į pundelius ir kabindavome šiaurinėje trobos pusėje esančioje verandoje.

Teksto komentarai

Komentuoti

Reklama

Reklama