Patarimai

Agurkų auginimas

Agurkų auginimas

Šiuo metu parduotuvėse yra tiek daug veislių ir hibridų agurkų, kad visų paminėti neįmanoma. Daržininkams mėgėjams rekomenduojame nebijoti išbandyti naujoves – kasmet pasodinkite po keletą naujų veislių agurkų daigų ir per keletą metų patys išsirinksite geriausius.

Gausus agurkų derlius ir atsparumas ligoms ne visuomet nulemia veislės populiarumą. Labai svarbu skonis, o jis kiekvieno iš mūsų skirtingas. Be to, agurkų auginimo sėkmė dar priklausys nuo Jūsų turimų auginimo sąlygų ir galimybių (laukas, šiltnamis, dirvos kokybė).

Žinoma, visuomet geriau rinktis hibridinius agurkus, kurių derlius gausesnis, stabilesnis, vaisai pasižymi viena ar keliomis puikiomis savybėmis (negelsta, neperauga, neapkarsta, gražios formos). Tačiau geros hibridinės sėklos, kaip taisyklė, yra visuomet brangesnės.

Be to svarbu atsižvelgti į nurodymus ir lauko agurkus sodinti tik lauke, o vietą šiltnamyje pataupyti agurkų veislėms, kurios įvardijamos kaip šiltnaminės. Jeigu ignoruosite šią taisyklę, rezultatai gali nemaloniai nustebinti.

Agurkų auginimas šiltnamyje

Agurkų auginimas šiltnamyje​Jeigu turite šiltnamį, mėgstate koservuoti, pasidomėkite šiomis agurkų veislėmis ir jų išsamesniais aprašymais:

Zozulia‘, ‘Legenda‘ (12-17 kg/kvad. m) vaisius veda be vabzdžių ir tinka tuomet, kai agurkai auginami anksti pavasarį – salotoms ir valgyti šviežius. Vaisiai “pusilgiai”, 15-20 cm.
Rauginimui sodinami trumpavaisiai agurkai. Vieniems iš jų reikia bičių, kiti mezga be apdulkinimo. Sena ir laiko patikrinta moldaviška veislė ‘Rodničiok‘ (agurkai greitai perauga ir ima gelsti, skanūs, nekartūs, 10-15lg /kvad.m).’Movir 1‘, ‘Topoliok‘ – ilgai neperauga, bet linkę apkarsti, jeigu trūksta drėgmės (10-13 kg/kvad.m). Panašiai ir su senais vokiškais hibridais ‘Libelle‘ bei ‘Perenta‘ – skanūs, derlingi, bet per kraščius nelaistomi apkarsta (9-12 kg/kvad.m). Vaisiai ploni, smulkoki, telpa net siauruose ar mažuose stiklainiuose.

Raugti tinka ir ‘Pasamonte‘ F1 agurkams, kurie paprastai sėjami tiesiai į lysvę ir labai greitai pradeda derėti. Jie nedideli, kieti. ‘Pasarebo‘ F1 agurkai nekartūs, tinka konservuoti, augalai pakantūs temperatūros kaitai, mažiau reaguoja į drėgmės pokyčius žemėje. nereikia bičių, agurkai smulkūs, nekartūs.

Lietuviškos agurkų veislės taip pat vertos dėmesio. Be bičių dera, neapkarsta lietuviški hibridiniai agurkai ‘Daugiai‘, ‘Pūkiai‘, ‘Žalsviai‘, ‘Ulonai‘ ir kiti.

Agurkų auginimas lauke

Agurkų auginimas lauke vertikaliaiPigesnės lauko agurkų sėklos dažnai suvilioja jų nusipirkti daugiau ir sėti į šiltnamį. Tačiau juos reikėtų auginti ten, kur jie auga geriausiai – lauke. Šiltnamyje iš lauko agurkų sulauksite tik labai daug vešlios lapijos ir keleto vaisių. Be to, lauko agurkų derlius beveik visuomet dvigubai, o kartais ir daugiau kartų mažesnis negu hibridinių, šiltnamiui skirtų veislių agurkų.

Lauke sėti verčiau neskubėti, nes šaltą ir lietingą pavasarį agurkai nedygs, o sudygę augs lėtai, sirgs. Paprastai tiesiai į lysvę sėjama gegužės pabaigoje, kai baigia žydėti alyvos. Taip elgtis sufleruoja fenologinis sėjos kalendorius kuris remiasi ilgamete mūsų protėvių patirtimi sukaptau stebint mus supančią gamtą ir jos dėsningumus.

Kornišonų konservavimas iš vis atskiras reikalas, todėl reikalauja atskiro pasiruošimo. Įprastos agurkų veislės čia netiks, verčiau pasidomėkite šiais agurkėliais konservavimui:

Llenkiški kornišonai ‘Anulka‘ F1 arba ‘Tytus‘ F1. Pirmieji atsparūs ligoms, vaisiai nedidukai, bet juos reikia skinti kasdien. Antrieji taip pat atsparūs ligoms, labai derlingi, vaisiai ilgesni negu ‘Anulkos‘.

Iš lauko agurkų pabandykite ‘Regal‘ F1 (prancūziški), kurie dera net nepalankią vasarą. Vaisiai smulkūs, apie 90 g svorio, gero skonio. Tinka raugti. Lenkiški ‘Julian‘ F1 agurkai neperauga ir nesideformuoja. Tinka raugti. ‘Krak‘ F1 atsparūs ligoms, labai augūs. Vaisiai negelsta. Rauginant ir konservuojant nesusidaro ertmės.

Atsiminkite, kad agurkai su baltais spygliukais lėčiau gelsta.

Apie autorių

Justinas Pakalnis

Justinas Pakalnis

Negaliu tiksliai pasakyti, kada mane pažįstantys žmonės ėmė vadinti žolininku. Dar vaikystėje senelis visuomet pasiimdavo drauge į laukus kur jis kantriai pasakojo man apie kiekvieną žolelę, o aš įdėmiai klausydavau. Vakarais rišdavome surinktas gėrybes į pundelius ir kabindavome šiaurinėje trobos pusėje esančioje verandoje.

Teksto komentarai

Komentuoti

Reklama

Reklama