Patarimai

Fenologinis kalendorius

Fenologinis kalendorius

Mūsų klimato sąlygomis yra labai svarbu daržovėms parinkti tinkamą sėjos laiką, nes nelaiku pasėtos ar pasodintos jos dažnai nukenčia nuo šalnų. Pasitaiko, kad kai kuriais metais dviejų, trijų ar net vienos dienos skirtumas, parenkant sėjos datą, nulemia tų metų daržovių derlių.

Vienas iš taikomų gamtos mokslų tiriančių, kaip kasmet išorės sąlygos paveikia gyvąją gamtą, kada prasideda ir kaip praeina įvairios augalų fazės, kuriuo laiku sėti ar sodinti, yra fenologija. pastebėta, jog šie fenologiniai reiškiniai gali padėti išlaikyti harmoniją su gamta ir geriau planuoti sėjos bei sodinimo laiką.

Fenologiniai reiskiniai:

Pirma vieversio giesmė 03.0

Kovai parskrenda 03.14

Varnėnai parskrenta 03.15

Lazdynas pražysta 04.02

Iš beržo sula pradeda tekėti 04.03

Šalpusnis pražysta 04.03 (sėti petražoles, morkas, krapus, ridikus, ridikėlius, špinatus, ropes, rabarbarus)

Gandrai parskrenda 04.04

Žieminiai rugiai pradeda želti 04.06

Arimo pradžia 04.12

Gervės parskrenda 04.12

Pirma pavasario perkūnija 04.15

Baltažiedė plukė pražysta 04.23 (sodinti kopūstus, ropes)

Ieva sužaliuoja 04.27 (sodinti ankstyvas bulves, svogūnų daigus, sėti burokėlius, pupas, šparagus, morkas, ridikus ir ridikėlius)

Kregždės parskrenda 04.27

Gegutė ima kukuoti 04.29

Beržas dulka 05.05

Klevas pražįsta 05.05

Vyšnia prazįsta 05.11

Ieva pražįsta 05.13 (sodinti daigais kopūstus, porus salierus)

Laukinė obelis pražįsta 05.19

Alyva pražįsta 05.21 (sodinti vėlyvus kopūstus, pupeles)

Šermukšnis pražįsta 05.25

Rugiai plaukia 05.26

Rugiagėlė pražįsta 06.05

Putina pražįsta 06.07

Erškėtis pražįsta 06.08 (sėti agurkus lauke, sodinti pomidorus, moliūgus)

Vasaros pradžia 06.09

Jazminas pražįsta 06.11 (sodinti vėlyvus kopūstus)

Aišku, kad šios fenologinių daržovių sėjos ne kiekvienai vietovei visiškai tinka, bet bendrai orientacijai jos naudingos.

Daugelį metų tyrinėjant Lietuvos šalnų pasireiškimo laiką, pastebėta, kad jos pasiskirsto tam tikra tvarka:

Pirmosios didelės šalnos būna kai pražįsta šalpusnis – Balandžio 3 dieną. Šiuo laikotarpiu sėjamos daržovės kurioms sudygti reikia nepastovios temperatūros ir daug drėgmės tai morkos, petražolės, žirniai, ridikai, ropės.

Antrosios pavasarinės šalnos – ievos sužaliavimo metu – balandžio 27 dieną. Šio metu gali būti sėjamos ir sodinamos ankstyvosios bulės, kopūstai, burokėliai, pupos, salotų daigai ir česnakai.

Trečios šalnos esti ievos sužydėjimo metu, kai pavasaris jau įpusėjęs – gegužės 13 dieną. Tuo laiku galima sodinti žiedinių, gūžinių kopūstų, porų ir salierų daigus, sėti kukurūzus.

Paskutinės pavojingiausios vėlyvosios šalnos atitinka alyvų sužydėjimo metą. Šios šalnos esti po ilgesnio ar ilgesnio šiltų orų periodo.

Vadinasi, šilumą mėgstančias daržoves – pomidorus, agurkus, arbūzus, pupeles – be rizikos sėti ir sodinti galima erškėčiui sužydėjus (06.08) ar vasarai prasidėjus (06.09).

Kovojant su kenkėjais, svarbu užkirsti kelią jiems atsirasti.

Pavėluotai kovojant – smarkiai nukentės augalai, be to, pačius kenkėjus bus sunkiau sunaikinti.

Pastebėta, kad kenkėjų atsiradimas ar pranykimas siejasi su tam tikromis augalų fenologinėmis fazėmis.

Pvz, ievai sužaliavus (04.27d.) prasideda spragių antpuolis. Jos dažniausiai puola ridikėlius, ropes, todėl šiuos augalus reikia pasėti kiek ankščiau, būtent šalpusniui pražydus (04.03d.), kad iki spragių antpuolio spėtų sustiprėti.

Nuo erškėčio sužydėjimo (06.08d.) iki liepų žydėjimo spragių visai nėra, todėl šiuo laikotarpiu galima minėtas daržoves sėti antra kartą.

Apie autorių

Justinas Pakalnis

Justinas Pakalnis

Negaliu tiksliai pasakyti, kada mane pažįstantys žmonės ėmė vadinti žolininku. Dar vaikystėje senelis visuomet pasiimdavo drauge į laukus kur jis kantriai pasakojo man apie kiekvieną žolelę, o aš įdėmiai klausydavau. Vakarais rišdavome surinktas gėrybes į pundelius ir kabindavome šiaurinėje trobos pusėje esančioje verandoje.

Teksto komentarai

Komentuoti

Reklama

Reklama