Patarimai

Gebenės tvora

Gebenės tvora

Gebenės sodinukai puikiai tinka tvoroms apželdinti, kadangi tai visžalis augalas ir skirtingai nei dauguma lietuvoje auginamų vijoklių – žiemą gebenės nenumeta savo lapų. Tačiau ne visuomet pavyksta sukurti tinkamas sąlygas gebenėms bujuoti ir vešėti. Svarbu atsiminti keletą dalykų, kurie padės išvengti klaidų tvoras apsodinant gebenėmis.

Gebenės lipikės bus gražios, jeigu joms tiks mikroklimato sąlygos – vidutinio drėgnumo puri ir puveninga dirva, pusiau šešėlis, ne per didelės pavasario šalnos ir žiemos speigai.

Gebenė ant tvorosPastebėsite, jog gebenės geriau auga senesniuose rajonuose, kur medžiai didesni ir daugiau natūralaus pavėsio bei užuovėjos. Todėl gebenės tvora ne visuomet geras pasirinkimas. Pradžiai įvertinkite savo sklypo mikroklimatą – jeigu tvora atviroje vietoje, visų vėjų pagairėje arba lomoje, kur per šalnas susitelkia šaltas oras, arba gyvenate Pietų ar Rytų Lietuvoje, kur žiemos šalčiai ir pavasario šalnos ypač stiprūs – gebenės nuolat apšals ir augs lėtai.

Aukštesnę kaip 1.5 m aukščio tvorą gebenėmis galima apželdinti tik Vakarų Lietuvoje, kur švelnus jūrinis klimatas. Tinkamiausia rūšis – gebenė lipikė (Hedera helix L.) pagal lotynišką pavadinimą augalas dar kartais vadinamas tiesiog hedera. Tačiau prieš pirkdami pasidomėkite nuodugniau ir įsitikinkite, jog sodinamas kultivaras pateisins Jūsų lūkesčius.

Tvorų apželdinimui puikiai tiks greitai augantys gebenės kultivarai ‘Maple Leave‘, ‘Shamrock‘.

Deja, tačiau kitų rūšių gebenės, taip pat ir gebenės lipikės kultivarai smulkiais, karpytais ar margais lapais tvoroms apželdinti netinka!

Jeigu abejojate, ar gebenės tvora iš tiesų tinkamas pasirinkimas Jūsų kiemui būtinai pasidomėkite alternatyvomis, kurios puikiai tinka auginimui lietuvos klimato sąlygomis.

Iš kitų augalų, tinkamiausi, ko ne dažniausiai sutinkami, tačiau ne mažiau žavingi – penkialapiai vynvyčiai, o taip pat ir vijokliniai, stambiažiedžiai bei apskritalapiai sausmedžiai, gelsvosios bei tangutinės raganės, apskritalapis bei vijoklinis smaugikai, lapinis bei amūrinis vynmedžiai (galite auginti ir tikrąjį vynmedį), margalapės aktinidijos (šios taip pat jautrokos pavasario šalnoms, tačiau visuomet traukia akį savo žaliai rausvais, neįprastos išvaizdos lapais). Deja, visi čia išvardinti augalai vasaržaliai, t.y. rudenį numeta lapus.

Gebenės gyvatvorė
Gebenė - vijokliniai augalai gyvatvorėms

Apie autorių

Justinas Pakalnis

Justinas Pakalnis

Negaliu tiksliai pasakyti, kada mane pažįstantys žmonės ėmė vadinti žolininku. Dar vaikystėje senelis visuomet pasiimdavo drauge į laukus kur jis kantriai pasakojo man apie kiekvieną žolelę, o aš įdėmiai klausydavau. Vakarais rišdavome surinktas gėrybes į pundelius ir kabindavome šiaurinėje trobos pusėje esančioje verandoje.

Vienas komentaras

Komentuoti

  • įdomu, bet mano turima gebenė nelipa per tvorą , nors tu ką jai daryk:-).Krinta ir pažemiui tik kabinasi, šaknyjasi.
    Ar čia rūšys yra jų skirtingos?

Reklama

Reklama