Patarimai

Kalendra liaudies medicinoje

kalendra liaudies medicinoje

Blakinė kalendra yra salierinių (Skėtinių) – Apiaceae (Umbelliferae) šeimos, 20-120 cm aukščio vienametis augalas. Šaknis plona, verpstiška, 60-70 cm ilgio. Stiebas stačias, cilindriškas, su smulkiomis vagelėmis, šakotas, tuščiaviduris. Skrotelės lapai dukart plunksniški, viršutiniai 2-3 kartus plunksniškai suskaldyti į siauras, beveik siūliškas, smailias skiauteles. Žiedynas – ilgakotis sudėtinis skėtis su 3-6 plikais stipinais; skėtis sudarytas iš 5-15 dvilyčių smulkių žiedų. Taurėlapiai 5, liekantys prie vaisiaus. Vainiklapiai balti arba rausvi, dviskiaučiai. Vaisius rutuliškas, 2-7 mm skersmens, kietas, rudai arba pilkai geltonas, sudarytas iš dviejų sunkiai vienas nuo kito atskiriamų skeltavaisių. Žalias augalas ir nesubrendę vaisiai kvepia blakėmis.
Žydi liepą-rugpjūtį. Vaisiai subręsta rugpjūtį-rugsėjį.

Paplitimas. Auginama daržuose. Randama ir sulaukėjusių augalų. Paplitusi visoje Lietuvoje kaip prieskoninė daržovė.

Veikliosios medžiagos. Blakinės kalendros vaisiuose yra nuo 1 iki 2% eterinio aliejaus. Pagrindinę eterinio aliejaus dalį sudaro linaloolis (iki 80%), mircenas, p-cimolas, terpinenas, felandrenas, dipentenas, pinenas, geraniolis, borneolis. Be to, vaisiuose yra 13-28% riebalų, 18-22% baltymų, 11-13% beazotinių medžiagų, furfurolo, organinių rūgščių, alkaloidų, šiek tiek rauginių ir pektininių medžiagų.

Kalendra liaudies medicinoje: Vaistams vartojami sausi, sveiki, rudai ar pilkai geltonos spalvos, apvalūs, aromatinio kvapo, truputį deginančio skonio blakinės kalendros vaisiai (Coriandri fructus). Renkami rugpjūtį-rugsėjį. Nupjautos kalendros rišamos į pėdus, džiovinamos gerai vėdinamoje vietoje arba lauke. Vėliau keliami. Iškulti vaisiai džiovinami. Žaliava pakuojama į maišus ir laikoma sausoje, gerai vėdinamoje patalpoje. Tinka vartoti 4 metus.

Naudojimas. Kalendros vaisiai žadina apetitą, gerina virškinimą, varo šlapimą, skatina tulžies išsiskyrimą, jais gydomas hemorojus, taip pat naudojami malšinant skausmą, gydant žaizdas. Kalendros eterinis aliejus vartojamas kai kurių vaistų kvapui ir skoniui pagerinti ir kaip antiseptikas hemorojui gydyti. Blakinės kalendros vaisiai, kartais ir jauni lapai, vartojami kaip prieskonis, eterinis aliejus – parfumerijoje, maisto pramonėje.

Apie autorių

Justinas Pakalnis

Justinas Pakalnis

Negaliu tiksliai pasakyti, kada mane pažįstantys žmonės ėmė vadinti žolininku. Dar vaikystėje senelis visuomet pasiimdavo drauge į laukus kur jis kantriai pasakojo man apie kiekvieną žolelę, o aš įdėmiai klausydavau. Vakarais rišdavome surinktas gėrybes į pundelius ir kabindavome šiaurinėje trobos pusėje esančioje verandoje.

Teksto komentarai

Komentuoti

Reklama

Reklama