Patarimai

Medingi augalai (laukiniai)

Medingi augalai (laukiniai)

Lietuvoje randama apie 750 rūšių laukinių augalų, kurie naudingi bitėms. Tačiau tarp šių rūšių yra nemaža dalis dekoratyvių, kurie ne tik naudą, bet ir grožį suteiks.

Dekoratyviniai augalai skirstomi į sumedėjusius ir žolinius. Iš sumedėjusių išskiriami medžiai ir krūmai. Iš žolinių – vienmečiai, dvimečiai, daugiamečiai augalai.

Laukinių augalų tipaiMedingųjų augalų žydėjimo pradžia ir trukmė priklauso nuo rūšies, klimato sąlygų, dirvožemio. O nektaro kiekis priklauso nuo augalo rūšies ir jis yra labai nievienodas.

Galima auginti ne tik tuos augalus, kurie nektaringi, bet ir yra vaistiniai. Tai melisa (150 kg/ha), katžolė, pipirmėtė. Tai daugiamečiai augalai, kurie žydi nuo birželio pabaigos. Iki žydėjimo ir jo metu turi stiprų citrinos kvapą. Bitės šį kvapą mėgsta. Šiais augalais įtrinami nauji aviliai, spietinės. Taip pat įtrinti rankas prieš einant į bityną.

Vaistiniams taip pat priskiriama taukė, čiobreliai, raudonėlis, juozažolė, jonažolė, ežiuolė, kalninis dašis.

Kurie laukiniai augalai yra medingi?

Medingiems augalams priskiriami dažniausiai žiediniai augalai. Nektaras išsiskiria augalui žydint.

Dažniausiai eterinių aliejų turintys augalai yra medingi. Jų nektaras pagerina bičių sunešto medaus kvapą ir skonį. Taip pat šie augalai naudojami mėsos, žuvies, daržovių patiekalams, gėrimams aromatizuoti.

Anyžinis lofantas (50 – 100 kg/ha) – naudingas daugiametis augalas sausringoms vietoms.

Medingos žolės "Notrelės"
Medingi anyžiniai lofantai lietuvos pievose

Nektaringi augalai, kuriuos noriai lanko bitės: Serbentas juodasis (70 kg/ha), agrastai (35 – 70 kg/ha), avietė sodinė, gervuogė (20 kg/ha), valgomasis sausmedis, šilokai, rykštenė, notrelė (100 kg/ha), plukė, plautė, vėdrynas, rusmenė, levanda, rudbekija, vaistutis.

Violetinė, balta, geltona, mėlyna – šios spalvos bitėms patrauklesnės, tad dažniau lankomi augalai, kurių žiedai šių spalvų.

Didžiausias nektaringumas – Klemalio sirijinio (100 – 800 kg/ha), Šalavijo (280 – 900 kg/ha), Bandrenis (iki 1000 kg/ha).

Agurklė (200 – 800 kg/ha) išsilaiko kelis metus, nes pati pasisėja. Jauna agurklė turi agurko skonį ir kvapą.

Rudenį bitės noriai lanko blakėžudes. Taip pat ir bandrenį.

Įkomponuokime šiuos augalus savuose sklypeliuose ir bitutės bus dėkingos – atsidėkos medumi.

Apie autorių

Justinas Pakalnis

Justinas Pakalnis

Negaliu tiksliai pasakyti, kada mane pažįstantys žmonės ėmė vadinti žolininku. Dar vaikystėje senelis visuomet pasiimdavo drauge į laukus kur jis kantriai pasakojo man apie kiekvieną žolelę, o aš įdėmiai klausydavau. Vakarais rišdavome surinktas gėrybes į pundelius ir kabindavome šiaurinėje trobos pusėje esančioje verandoje.

Teksto komentarai

Komentuoti

Reklama

Reklama