Geltoni, žali, balti ir oranžiniai. 200 kg sveriantys milžinai ir į delną telpantys mažyliai. Glotnūs ar rauplėti, apvalūs, pailgi, net kriaušės arba grybuko formos. Tokie skirtingi ir kartu panašūs – tai daržo karaliai moliūgai.
Moliūgų (Cucurbita L.) nauda trejopa – jie valgomi, dekoratyvūs, o po vešlia lapija galima paslėpti komposto krūvą arba netvarkingą sodo kampelį. Labai skanios moliūgų sėklos, ypač gigantiškų veislių; iš minkštimo verdamos košės, saldžios tyrės, jo dedama į sriubas ir troškinius. Kai kurių veislių vaisius galima išlaikyti per žiemą.
Moliūgai šilumamėgiai, jiems parinkite saulėtą, nuo vėjų apsaugotą vietą. Jie puikiai auga ant komposto krūvų, kur žemė šilta ir užtenka maisto medžiagų. Moliūgų šaknys paviršinės, trapios, jie jautrūs drėgmės trūkumui. Per daug drėgmės taip pat negerai. Jiems patinka lengvos, vasarą greitai įšylančios priemolio arba priesmėlio dirvos. Pavasarį į lysves įterpiama po 250 g/kvad.m superfosfato ir 200 g/kvad.m kalio sulfato, o savaitę prieš daigų sodinimą – 150 g/kvad.m amonio salietros. Dar paprasčiau prieš sodinimą žemę patręšti kompleksinėmis trąšomis. Paskleiskite jas 1 kvad.m plote – vidutiniškai tiek užima moliūgo kero šaknys. Žydintys ir vaisius nokinantys augalai papildomai tręšiami kaliu ir fosforu su mikroelementais.
Šiltnamiuose arba inspektuose užauginti daigai greičiau pražysta ir pradeda derėti. Sėjama balandžio viduryje į 8-12 cm skersmens puodelius, daržovių daigams skirtą substratą, laikoma šviesiai ir šiltai. Geriausiai dygsta 25-28°C šilumoje. Moliūgai bijo šalnų, todėl daigai į lysvę persodinami tik birželio pradžioje. Jeigu pasodinote anksčiau, nakčiai arba orams atvėsus daigus pridenkite agroplėvele.
Moliūgų auginimas iš sėklų
Ankstyvuosius moliūgus, kurių vaisiai spėja prinokti iki šalnų, gegužės pabaigoje (pagal fenologinį kalendorių – alyvoms pražydus) galima sėti tiesiai į lysvę. Drėgnu ir šiltu oru sėklos sudygsta per savaitę. Išaugus 3-4 tikriesiems lapukams pirmą kartą papildomai patręšiama. Skiestu raugintu mėšlu arba srutomis laistomi moliūgai išsipučia kaip ant mielių. Vėsiu oru lepesnius moliūgus pridenkite agroplėvele, po vaisiais pakiškite lenteles, kad nepradėtų pūti.
Laistoma vakare šiltu vandeniu. Neliekite ant lapų, žiedų ir užuomazgų, nes gali pradėti pūti
Populiariausios Lietuvoje auginamos moliūgų veislės ir hibridai
Cucurbita ‘Vegetable Spaghetti‘ – ankstyvi, uždera per 90 dienų. Keras vešlus, vijoklinis. Moliūgai pailgi, balsvi arba gelsvi. Apdorotas minkštimas iškrenta makaronais. Labai tinka į sriubas ir troškinius.
Cucurbita ‘Sweet Mama‘ – vienas geriausių amerikiečių hibridų, labai populiarus Lietuvoje. Keras kompaktiškas, moliūgai nedidukai, sveria apie kilogramą, žali. Minkštimas oranžinis, saldus. Hibridas labai ankstyvas, uždera per 80-85 dienas.
Cucurbita ‘Early Sugar‘ – ankstyvi vijokliniai moliūgai. Vaisiai geltoni, apvalūs, sveria iki 3 kg. Minkštimas labai saldus, geltonas arba oranžinis. Uždera per 85-90 dienų.
Cucurbita ‘Atlantic Giant‘ – viena iš stambiausių moliūgų veislių. Lietuvoje užauga iki 100 kg ir daugiau. Keras labai vešlus,vienas augalas gali užimti 10 kvad. m plotą. Jam reikia labai daug drėgmės ir maisto medžiagų. Kad moliūgai užaugtų didesni, ant kero paliekamos tik 1-2 užuomazgos.
Cucurbita ‘Connecticut Field‘ – vidutiniškai ankstyvi, labai derlingi. Moliūgai sunoksta per 100 dienų. Jie apvalūs, geltoni, sveria apie 10 kg.
Cucurbita ‘Ambar‘ – pusiau vijokliniai. Moliūgai sveria apie 2-4 kg, jie tamsiai žali, suploti, tvirti. Minkštimas ryškiai oranžinis. Galima išlaikyti iki pavasario.
Cucurbita ‘Miranda‘ – aliejiniai, pusiau krūminiai. Sėklos be luobelės. Moliūgai apvalūs, sveria apie 5-8 kg. Minkštimas baltas.
Mažiausias moliūgų šeimos augalas – liliputas ‘Jack be little’. O didžiausias – ‘Citronille gargantua’. Šis kąsnelis svarstykles nuspaudžia iki 250 kg!
Mūsų daržuose populiarios cukinijos, patisonai ir aguročiai taip pat priklauso moliūginių šeimai. Jie dera visą vasarą. Valgomi jauni, sprindžio ilgio arba jau prinokę vaisiai.
Iš Pietų Amerikos kilę krukniakai dažniausiai auginami dėl grožio, nors yra gerokai maistingesni už kitas moliūgines daržoves. Jų lapai palyginti stambūs, apaugę plaukeliais, žiedai geltoni, o vaisiai oranžiniai, žali, margi, kriaušės formos, dažniausiai rauplėta odele.
Lietuvoje gerai auga ‘Early Summer‘, ‘Early Profic‘ ir kitos veislės. Pradeda derėti po 50 dienų. Vaisiai renkami 2 kartus per savaitę, nuskinti neprinokę greitai genda. Sausai laikomi subrendę krukniakai nesupūva iki pavasario.
Paskutiniais metais Lietuvoje ypač populiarios lagenarijos arba ilgmoliūgiai. Keras labai didelis, vijoklinis, jam reikia daug vietos. Lapai skleidžia silpną nemalonų kvapą, kuris ypač jaučiasi šiltnamyje, o žiedai švelniai kvepia. Vaisiai ilgi, dideli, lazdos, butelio, kriaušės ar cilindro formų. Išskobus minkštimą, juos galima naudoti vietoje indų – dubenėlių, butelių, nes luobelė sukietėja ir nepraleidžia vandens. Afrikos gentys iki šiol iš lagenarijų gaminasi indus ir laiko juose maistą.
Jaunus lagenarijų vaisius galima marinuoti kaip agurkus, virti košes, kepti blynus arba gardinti sriubas. Kai kurie ištįsta iki 8-15 m! Įdomiausia, kad jų nebūtina skinti – tiesiog atsipjaukite gabalą. Žaizda užsitrauks ir moliūgas… augs toliau!
Lagenarijų sėklų luobelė labai kieta, prieš sėją reikia daiginti. Joms reikia daug vietos, daug šilumos, drėgmės ir trąšų. Daigai sodinami pietinėje namo pusėje arba prie tvoros, nes vyniojasi.
Teksto komentarai