Patarimai

Ženšenio auginimas lietuvoje

Ženšenio auginimas lietuvoje

Ženšenio (Panax ginseng) uogos renkamos tuomet, kai prinoksta (paraudonuoja) ir dar gerą mėnesį kabo ant kero. Jas galima sėti šviežias tiesiai į paruoštą lysvę, bet sudygs tik po 18-22 mėnesių – dviejų žiemų ir vienos vasaros. Patogiau per žiemą sėklas stratifikuoti, o sėti pavasarį. Sėklos sumaišomos su drėgnu smėliu ir laikomos 15-20°C šilumoje iki gruodžio, paskui iki pavasario – vėsiame rūsyje (apie 3°C). Sėjama kovo mėn. Gerai stratifikuotos sėklos pavasarį būna išbrinkusios, luobelė suskilusi.

Ženšenis botanikojeĮ vazonėlį sėkite stratifikuotas sėklas arba persodinkite ūgtelėjusius 2-3 metų sodinukus iš daigyno. Vazoną imkite gilų ir platų, kad šaknys galėtų augti. Įpilkite 5-10 cm rupaus smėlio, paskui dvigubai tiek – žemių mišinio. Daigą užberkite žeme (virš pumpuro – 3-5 cm) ir mulčiuokite 2-4 cm spygliuočių pjuvenų. Žemė turi būti lengva, laidi orui ir vandeniui (kitaip ženšenis “uždus” arba supus).

Ženšenio augalui auginti tinka sterilūs, kenkėjais, piktžolių sėklomis ir ligomis neužteršti mišiniai (pH – 6.5-7.0). Pirktiniuose substratuose nėra ženšeniui svarbių miško dirvožemio komponentų ir mikroorganizmų. Geriausią žemių mišinį pasidarysite patys iš lapinės, juodalksnyno žemių, kompostinių durpių ir rupaus upės smėlio (2:1:1:1). Į kibirą mišinio įberkite stiklinę medžio pelenų, jeigu žemė rūgšti – ir kreidos.

Kininis ženšenis įnoringas, lietuvoje ant palangės auginti sunku. Jam reikia labai drėgno oro (70-80 proc.). Vazoną su ženšeniu įstatykite į indą su vandeniu. Vanduo neturi siekti vazono dugno, bet garuodamas jis drėkins orą, nes augalo negalima purkšti. Tinkamiausia oro temperatūra – 18-20°C. Kambarį reikia vėdinti, bet skersvėjų ženšenis bijo.

Ženšenio auginimas vazoneGeriausiai auga prietemoje. Pavasarį, kai skleidžiasi lapai, ženšenis turi gauti tik 10 proc. saulės šviesos, vasarą – 20-25 proc. Žodžiu, jis puikiai augs tamsiame kambaryje – paparčių kaimynystėje. Tačiau visai be saulės šviesos nuskurs. Jeigu kambarys šviesus, langą uždenkite šviesia medžiaga arba marle. Jeigu kambario langas į šiaurės rytus ar vakarus, ženšenis augs ir ant palangės.

Mulčias aplink stiebą turi būti visuomet drėgnas. Laistykite šiltu minkštu vandeniu (2°C šiltesniu negu žemė). Paaugusį ženšenį su 2-3 lapais (jeigu pavasarį pasodinote jauną daigą) reiki nupurkšti silpnu kalio permanganato tirpalu (2-3 g/10 l vandens). Purškiama 4-6 kartus kas 10-15 dienų. Permanganatas šiek tiek apsaugo nuo ligų ir patręšia.

Dirvą geriau dezinfekuoja 5 proc. boro tirpalas. Juo nepiktnaudžiaukite, užteks anksti pavasarį panardinti vazoną. Vasarą 1-2 kartus ženšenį paliekite 1 g boro rūgšties ir 1 g vitamino B12 / 10 l vandens tirpalu.
Rudenį, kai lapai nuvysta, per 2-3 cm nupjaukite ženšenio stiebą, o vazonėlį žiemą laikykite 1 (-1)°C temperatūroje. Stebėkite, kad žemė neperdžiūtų, bet laistykite labai retai.

Žiemai geriausia ženšenį įkasti sode, vazoną užpilti pjuvenomis arba durpėmis, uždėti dvišlaitį lentų stogelį, kad per atlydį neiššustų, ir užkloti eglišakėmis.

Ženšenio sėklos
Ženšenis vazone
Ženšenio augalas (ginseng)
Ženšenio augalas
Ženšenio uogos
Ženšenio augalas vazone

Apie autorių

Justinas Pakalnis

Justinas Pakalnis

Negaliu tiksliai pasakyti, kada mane pažįstantys žmonės ėmė vadinti žolininku. Dar vaikystėje senelis visuomet pasiimdavo drauge į laukus kur jis kantriai pasakojo man apie kiekvieną žolelę, o aš įdėmiai klausydavau. Vakarais rišdavome surinktas gėrybes į pundelius ir kabindavome šiaurinėje trobos pusėje esančioje verandoje.

Teksto komentarai

Komentuoti

Reklama

Reklama