Receptai

Česnakų antpilas su degtine

Česnakų antpilas su degtine

Receptas kurį čia išduosiu man asmeniškai yra labai vertingas ir svarbus. Galbūt iš dalies ir dėl to, kad dar mažas būdamas eidavau su seneliu į kiek toliau nuo trobos esantį daržą parsinešti šviežių česnakų. Vakare stebėdavau, kaip jis nuplovęs ir nulupęs tuos česnakus juos kruopščiai supjaustydavo ir dėdavo į seną vokišką butelį su pritvirtintu kamščiu bei uždarymo mechanizmu. Tada dar gerai nesupratau kokį marmalą senelis Aloyzas ten ruošia, tačiau dabar jau nebesuskaičiuočiau kiek kartų aš ir pats naudojausi šiais receptais.

O viskas prasidėjo nuo to, jog pats senelis man vėliau papasakojo, kaip česnakų antpilu žmonės senovėje gydėsi, įvairių formų parazitus (kirminus, grybelius ir virusus) naikino ir atgrasė. Buvo laikoma, kad česnakas pukiausia priemonė kraujagyslių ir širdies ligų prevencijai.

Tyrinėjant česnako naudos prigimtį buvo nustatyta, kad juose esančios riebalų rūgštys, eteriniai aliejai ir kitos veikliosios medžiagos (tokios kaip alicinas, B grupės vitaminai, inulinas, jodas, fitoncidai) yra atsakingos už antiseptinį ir baktericidinį veikimą.

Todėl šis česnakų antpilas su degtine taip sėkmingai geba kovoti su patogeninės mikrofloros išsivystymu sveiko žmogaus organizme.

Net farmacijos pramonė pripažįsta česnakų veiksmingumą: iš pagrindinės česnakuose randamos veikliosios medžiagos – alicino gaminami priešuždegiminiai bei imuninę sistemą efektyvinantys medicininiai preparatai. Sakoma, jog iš česnaku išgaunamas alicinas yra beveik 10 kartų stipresnis už peniciliną. Matyt dėl to, antrojo pasaulinio karo metai česnakus vadindavo rusiškuoju penicilinu.

Iš tiesų česnakų užpiltinė į pagalbą ateina gana dažnai, – tai pati pirma priemonė kuri padeda kovoti su bet kokiomis peršalimo apraiškomis (čiaudulys, sloga, gerklės skausmas). Atėjus rudens sezonui česnakų užpila su degtine padeda išsaugoti sveikatą.

Jau vien šių naudingų savybių pakaktų, kad česnakų užpiltinės nuolat turėčiau savo vaistų skyrelyje, tačiau negana to – buvo pastebėta, jog česnakas mažina apnašų susidarymo procesus kraujagyslėse ir taip gali padėti išvengti kai kurių lėtinių ligų (aterosklerozės). Na, o sveika kraujotakos sistema užtikrina gerą psichologinę būklę (kadangi užtikrinama tinkama medžiagų apykaita organizme) dėl to žmogus jaučiasi mažiau išsiblaškęs, pagerėja atmintis, regėjimas bei klausa. Mažėja rizika susirgti depresija.

Ruošiant česnakų antpilą visas procesas gana elementarus, tačiau verta pasvarstyti kuo užpilti česnakus – degtine ar spiritu. Česnakų ir degtinės užpiltinės receptas paprastesnis tuo, jog neblogos kokybės degtinės galima nusipirkti bet kuriame, artimiausiame prekybos centre. Tačiau spiritinė ištrauka bus stipresnė, jos gamybai naudojamas medicininis alkoholis, o galutinis produktas vadinamas tinktūra.

Česnakas su spiritu:

Ruošiant česnakų antpilą pagal šį receptą svarbu žinoti, jog būtina sąlyga – šviežių, ka tik surinktų česnakų naudojimas. Dėl šios priežasties toks receptas dažniausiai ruošiamas rudenį, kuomet veikliųjų medžiagų česnakuose sukaupta daugiausiai.

Ingredientai:
– 200 ml medicininio spirito (tinkamo vidiniam naudojimui, be priedų);
– 300 gramų šviežių česnakų;

Ruošimo būdas:

Česnakai švariai nuplaunami, nusausinami ir nulupami. Atkreipkite dėmesį, jog receptas reikalauja 300 gramų šviežios česnakų žaliavos, todėl sverti juos reiktų jau išlukštentus. Česnakai smulkiai pjaustomi, ir sudedami į pasiruoštą švarų bei sausą indą. Tam puikiai tinka 0.5l talpos stiklainis su užsukamu dangteliu. Sudėjus česnakus reikia užpilti spiritu, sandariai užsukti ir padėti į tamsią bei vėsią vietą (aplinkos temperatūra turi būti žemesnė nei 19 laipsnių).

Gaminamo česnakų užpilo negalima ragauti 10 dienų, tačiau stiklainį kasdien reikėtų pavartyti bei pakratyti.

Galutinis produktas gaunamas tuomet, kai praėjus nurodytam laikui stiklainis atidaromas ir visas turinys kruopščiai nufiltruojamas per marlę. Tokį česnakų antpilą (spiritinę tinktūrą) reikia laikyti tik šaldytuve.

Česnakų užpilas su degtine ruošiamas panaęiai kaip ir su spiritu, tačiau šis receptas reikalauja šiek tiek daugiau darbo bei trunka kiek ilgiau. Tai švelnesnė tinktūros versija kur vietoje spirito naudojama paprasta degtinė.

Štai kaip gaminamas česnakų antpilas su degtine:

Pasiruoštus česnakus švariai nuplaukite, nusausinkite bei nulupkite. Pjaustykite labai smulkiai bei dėkite į puslitrinį stiklainį tol, kol užpildysite vieną ketvirtadalį tūrio (1/4 stiklainio). Idealu jeigu turite daug česnakų ir katrybės – tuomet galite česnakus traiškyti specialių traiškytuvu. Garantuoju, jog taip paruošto česnakų užpilo kokybė bus kur kas geresnė nei pjaustant česnakus peiliu.

Likusį stiklainio tūrį užpildykite degtine (iki viršaus) ir padėkite ši antpilą į tamsią, vėsią vietą. Česnakų ir degtinės užpiltinės nebus galima ragauti bent 3 savaites nuo pagaminimo, tačiau kiekvieną dieną mišinį reikia supurtyti ir pamaišyti (neatidarant dangtelio!). Praėjus trijų savaičių laikotarpiui ištauka bus tinkama naudojimui. Skystį reikia nukošti per marlę, o tirščius išmesti.

Nepaisant visų teigiamų česnakų bei juose randamų veikliųjų medžiagu savybių, svarbu suprasti, jog kiekvienas vaistas mus veikia individualiai skirtingai, todėl visos liaudiškos priemonės gali būti naudojamos tik gavus gydytojo pritarimą. Be to, pasireiškus neigiamiems požymiams tokių medžiagų vartojimas privalo būti nedelsiant nutrauktas.

Kai kuriais atvejais česnako užpilo, tinktūros ar kito preparato žmogui vartoti iš vis negalima. Keletas tokių atvejų:

• Jeigu žmogus linkęs į alergijas, turi žinomų problemų dėl maistinių alergenų arba turi nustatytą alergiją česnakams;

• Inkstų ligos, epilepsija, gastritas, nutukimas, skrandžio opa, nėštumas bei žindymas;

 

Naudojimas

Štai kaip gaminama česnakų užpiltinė

Apie autorių

Justinas Pakalnis

Justinas Pakalnis

Negaliu tiksliai pasakyti, kada mane pažįstantys žmonės ėmė vadinti žolininku. Dar vaikystėje senelis visuomet pasiimdavo drauge į laukus kur jis kantriai pasakojo man apie kiekvieną žolelę, o aš įdėmiai klausydavau. Vakarais rišdavome surinktas gėrybes į pundelius ir kabindavome šiaurinėje trobos pusėje esančioje verandoje.

Vienas komentaras

Komentuoti

Reklama

Reklama