Daikonas artimas įprastoms šakniavaisinėms daržovėms, bet neturi aštrumo, yra švelnaus skonio. Daikonas, arba japonų ridikas, Japonijoje yra viena populiariausių daržovių. Jis išties labai vertingas – turi daug mineralinių medžiagų, vitaminų.
Baltasis ridikas – ir maistas ir vaistas
Skirtingai nuo daugelio kitų ridikų, daikonai puikiai tinka pagyvenusiems žmonėms. Jie padeda šalinti iš organizmo skysčio perteklių, cholesterolį. Į daikoną galėtų atkreipti dėmesį plinkantys vyrai! Teigiama, kad daikonai gali gerokai pristabdyti plikimą.
Šis pailgas, baltos spalvos ridikas (Raphanus sativus var. Longipinnatus) turi keletą vardų, todėl pas mus daugumoje receptų sutinkamas kaip baltasis ridkas, japoninis ridikas arba tiesiog daikonas.
Jaunesni mažesni šakniavaisiai valgomi su odele, o senesni – nuskutami arba nulupami. Ridikai paprastai pjaustomi plonais griežinėliais, šiaudeliais arba tarkuojami. Jaunų minkštų lapų dedama į įvairias salotas. Daikonus galima derinti su morkomis, paprikomis, pekininiais kopūstais ar maišyti su lapinėmis salotomis, obuoliais, agurkais, pomidorais. Salotoms pikantišką skonį galima suteikti įdėjus truputį citrusinių vaisių, džiovintų vaisių (slyvos, abrikosai, razinos), įvairių riešutų. Labai svarbu paruošti tinkamą užpilą. Puikių skonio ypatybių daikonai paprastai valgomi švieži, tačiau gali būti verdamos ir sriubos, ruošiami troškiniai, jie gali būti kepami, marinuojami, rauginami. Tai puikus garnyras prie įvairiausių žuvies bei mėsos patiekalų.
Pusryčių salotos su fermentiniu sūriu
1 daikonas, 100 g fermentinio sūrio, 2 kietai virti kiaušiniai, žalių petražolių šakelių, 1 šaukštas majonezo, 1 šaukštelis grietinės arba grietinėlės, druskos.
Daikoną nuskuskite, nuplaukite ir rupiai sutarkuokite. Fermentinį sūrį ir kiaušinius supjaustykite kubeliais. Petražoles smulkiai sukapokite, dalį jų palikite salotoms papuošti. Majonezą sumaišykite su grietine ir uždarykite salotas. Papuoškite petražolėmis.
Daikonų salotos su varške
2 daikonai, 1 pakelis varškės, 1 indelis grietinės, truputis druskos, svogūnų laiškų.
Stambiai sutarkuotus daikonus pabarstykite druska ir sumaišykite. Po 10 min. nupilkite išsiskyrusias sultis. Varškę ištrinkite su grietine iki vientisos masės ir sumaišykite su daikonais. Pabarstykite svogūnų laiškais.
Daikonų salotos su džiovintomis slyvomis
200 g daikonų, 1 nedidelė morka, 3–4 pekininio kopūsto lapai, 6–7 slyvos, 2 šaukštai citrinos sulčių, 1 skiltelė česnako, 4–5 šaukštai majonezo arba natūralaus jogurto, pagal skonį druskos.
Daikoną ir morką sutarkuokite plonais trumpais šiaudeliais, pekininio kopūsto lapus supjaustykite išilgai į 4–6 dalis, paskui – siauromis juostelėmis. Slyvas supjaustykite siauromis juostelėmis. Visus produktus sumaišykite, parūgštinkite citrinos sultimis, pasūdykite ir sumaišykite su majonezu arba jogurtu. Paruoštas salotas sudėkite į česnaku ištrintą salotinę. Puoškite iš morkos išpjauta žvaigždute ir slyvų juostelėmis.
Švelni trinta daikonų sriuba
1 daikonas, 1 svogūnas, 1 šaukštas sviesto, 1 šaukštas miltų, 200 g grietinėlės, 1 l vandens, druskos.
Daikoną supjaustykite nedideliais kubeliais, užpilkite vandeniu, kad tik apsemtų. Virkite, kol suminkštės. Susmulkintą svogūną apkepkite svieste ir sudėkite į puodą,kur verdate daikoną. Išvirusį daikoną pertrinkite, gautą tyrę atskieskite vandeniu ir pasūdykite. Miltus apkepkite svieste ir maišydami sudėkite į sriubą. Sriubą užbalinkite grietinėle. Patiekite su skrebučiais.
Kiaulienos ir daikonų troškinys
300 g kiaulienos, 600 g daikonų, 0,8 l vandens, 400 g bulvių, 1 svogūnas, truputis druskos, pipirų, laurų lapų, mairūno, aliejaus.
Mėsą supjaustykite gabaliukais ir truputį pakepkite su aliejumi. Suberkite susmulkintą svogūną ir dar pakepkite, kol jis suminkštės. Daikonus ir bulves supjaustykite kubeliais ir sudėkite į verdantį pasūdytą vandenį. Užvirinkite ir tuomet sudėkite mėsą. Įberkite pipirų, įdėkite laurų lapelių ir virkite ant mažos ugnies, kol viskas suminkštės. Baigdami troškinti įberkite mairūno.
Teksto komentarai