Augalai

Triskiautis lakišius

Triskiautis lakišius

Triskiautis lakišius (Bidens tripartita) yra 30-100 cm aukščio gėlė. Šaknis trumpa, labai šakota. Stiebas status, šakotas, žalias arba rusvas, su ryškiais bambliais Lapai tamsiai žali, priešiniaidantytais kraštais, trumpakočiai. Žiedai maži, pilkai gelsvi, susitelkę stiebo ir šakų viršūnėse į pavienius graižus. Kiekvieną graižą supa žalių lapelių skraistė. Vaisius – kibus lukštavaisis, todėl lengvai prikimba prie žmogaus drabužių, žvėries kailio ir taip išplinta gana toli.

Lakišius paplitęs visoje Lietuvoje, labai dažnas. Auga grioviuose, drėgnose pievose, upių, ežerų pakrantėse, išdžiūvusiose pelkėse, daržuose, laukuose. Žydi birželio-spalio mėn.
Vaistams pjaunamos jaunos lakišiaus viršūnės su žiedais arba žiedpumpuriais ir ne ilgesniu kaip 15 cm žiedkočiu. Džiovinama gerai vėdinamoje patalpoje, tokioje vietoje, kur nepasiekia tiesioginiai saulės spinduliai. Galima džiovinti ir džiovykloje, bet ne aukštesnėje kaip 40-45° C temperatūroje. Išdžiūvusi žolė turi būti tamsiai žalia, sąvito kvapo, kuris stiprėja lapus patrynus, truputį deginančio, sutraukiančio skonio. Žaliavoje neturi būti parudavusių lapų, storų stiebų. Laikoma sausoje vietoje. Tinka vartoti ne ilgiau kaip 3 metus.

Gaminamas lakišiaus žolės užpilas. Juo plaunamos pažeistos vietos sergant tokiomis ligomis, kaip skrofuliozė, diatezė. Gėlės užpilas džiovina žaizdos paviršių, ir pažeistos odos vietos greičiau užgyja. Lakišiaus voniose dažnai maudomi minėtomis odos ligomis sergantys vaikai. Kad geriau padėtų, maišomą su kitais vaistingaisiais augalais. Vonelės daromos taip: imama po 1 valgomąjį šaukštą lakišiaus žolės, ąžuolo žievės ir samunėlių žiedų. Susmulkintas mišinys 10-12 val. mirkomas viename litre šalto vandens, po to užvirinamas, nukošiamas ir supilamas į vonelę. Pripilama 10 litrų 37-38° C temperatūros vandens. Jei vaiką norime maudyti didesniame vandens kiekyje, atitinkamai reikia didinti ir vaistinės žaliavos kiekį. Kad vonios geriau padėtų, po maudymosi patariama dar išgerti lakišiaus karšto užpilo. Jeigu per 2-3 dienas alerginio pobūdžio išbėrimai nepraeina, gydymą reikia nutraukti.

Užpilas gaminamas taip: 3-4 valgomieji šaukštai lakišiaus žaliavos susmulkinama, dedama į emaliuotą arba nerūdijančio plieno indą (emalė neturi būti sutrūkusi), užpilama 200 ml kambario temperatūros vandens ir virinama, dažnai pamaišant, 15 min. Po to 45 min. leidžiama nusistoti. Nukošiama ir pripilama vandens iki pirminio tūrio – 200 ml. Geriama po pusę stiklinės 2-3 kartus per dieną.

Lakišius vartojamas ir kosmetikoje. Užpilu (3 valgomieji šaukštai žaliavos 10 min. virinama 400 mi vandens) plaunamas kūnas – jis švelnina, minkština odą, džiovina riebią odą. Prausiant juo veidą, mažėja inkštirų ir spuogų.

Gėlės užpilas turi prakaitavimą skatinančių bei šlapimą varančių savybių. Liaudies medicinoje užpilas, arbata geriami šlapimui, prakaitavimui varyti, karščiavimui mažinti.
Diatezei ir rachitui gydyti lakišiaus užpilą vartoja vonioms. Jį išpila į vonią ir prideda 100 g jūros druskos (arba valgomosios druskos). Vandens temperatūra turi būti 37-38° C. Nuo šlapluojančios egzemos ir diatezių daromos lakišiaus, ąžuolo žievės ir ramunėlių žiedų vonios. Imama po 1 šaukštą kiekvienos žolės ir užpilamas 1 l vandens. Po 10-12 val. pakaitinama iki virimo, nukošiama ir pilamaįj vonią.

Apie autorių

Justinas Pakalnis

Justinas Pakalnis

Negaliu tiksliai pasakyti, kada mane pažįstantys žmonės ėmė vadinti žolininku. Dar vaikystėje senelis visuomet pasiimdavo drauge į laukus kur jis kantriai pasakojo man apie kiekvieną žolelę, o aš įdėmiai klausydavau. Vakarais rišdavome surinktas gėrybes į pundelius ir kabindavome šiaurinėje trobos pusėje esančioje verandoje.

Teksto komentarai

Komentuoti

Reklama

Reklama