Žaliavos rinkimas

Kaip laikyti vaistažoles

Kaip laikyti vaistažoles

Surinktų vaistinių augalų dalys (vaisiai, žiedai, vaistažolės) tinkamos vartoti 2 metus, o žievė, šaknys ir šakniastiebiai – 3-5 metus. Jei vaistinė žaliava jau paseno, tai ją visada galima panaudoti vonioms.

Kad bėgant laikui vaistinė žaliava neprarastų savo unikalių gydomųjų savybių, vaistinius augalus reikia ne tik kruopščiai išdžiovinti, bet ir laikyti tinkamai. Žolelių laikymas nėra lengva užduotis. Kad jos išliktų sausos ir tinkamos naudoti reikia žinoti kokie indai tinka joms saugoti. Yra keletas būdų teisingai saugoti vaistinę žaliavą, priklausomai nuo augalo dalies ir žaliavos rūšies, ją reikia laikyti skirtingomis sąlygomis.

Džiovinti augalai dedami į popierinius maišelius, medines dėžutes, natūralaus audinio maišelius ar stiklinius indus, ant kurių užrašomas augalo pavadinimas ir surinkimo metai.

Tinkamai išdžiovinta žaliava laikoma sausoje, gerai vėdinamoje, vėsioje ir tamsioje patalpoje. Šaknys, šakniastiebiai, šakniagumbiai, žievė dažniausiai laikomi drobiniuose maišeliuose. Birias lengvas sėklas tikslingiausia suberti į nedidelius stiklinius indelius su sandariai uždarančiais dangteliais. Lapus ir žiedus galima suberti į popierinius maišelius.

Džiovintoms uogoms laikyti, pvz, žemuogėms, tiks nedidelės pintos dėželės ar stiklainiukai. Uogas reikia laikyti sausoje patalpoje, nes esant bent kiek drėnesniam orui įsiveisia kenkėjai ir ligos.

Žaliavą, kaupiančią eterinius aliejus, rekomenduojama laikyti atskirai nuo kitų vaistažolių. Negalima laikyti augalų plastmasinėse pakuotėse, kadangi su plastmase reaguodamos veikliosios medžiagos gali sudaryti sveikatai pavojingus junginius.

Apie autorių

Justinas Pakalnis

Justinas Pakalnis

Negaliu tiksliai pasakyti, kada mane pažįstantys žmonės ėmė vadinti žolininku. Dar vaikystėje senelis visuomet pasiimdavo drauge į laukus kur jis kantriai pasakojo man apie kiekvieną žolelę, o aš įdėmiai klausydavau. Vakarais rišdavome surinktas gėrybes į pundelius ir kabindavome šiaurinėje trobos pusėje esančioje verandoje.

Teksto komentarai

Komentuoti

Reklama

Reklama