Augalai

Paprastoji šilagėlė

paprastoji šilagėlė

Paprastąją šilagėlę sode auginti nei kiek ne sudėtingiau nei krokus, tulpes ar rožes, tačiau šias gėles darželiuose sutiksite kur kas rečiau. Dauguma žmonių išbandę auginti šias gėles greitai jas pamils, ir jos garantuotai taps sezono pradžios pažiba. Išskirtinės išvaizdos (gausiai, aksomiškai šeriuota net ir žiedlapinė augalo dalis) žiedai tikrai daro įspūdį ir vilioja smalsius žvilgsnius.

Šilagėlė (Pulsatilla) yra vėdryninių augalų šeimos atstovė. Skaičiuojama apie 40 natūraliai paplitusių šilagėlės rūšių, tačiau dekoratyvinei sodininkystei naudojama apie 15 jų. Augintojai sako, kad paprastoji šilagėlė yra tuo pačiu jautri ir ištverminga. Tai daugiametis žolinis augalas. Jų aukštis pasitaiko nuo vos 5 centimetrų iki maždaug 40 cm virš žemės. Tačiau kuklus augalėlio dydis nekliudo būti pastebimu, spalvingu ir įsimintinu augalu.

Šios gėlės šaknų sistema irgi verta atskiro paminėjimo, pastebėsite, kad ji kur kas didesnė negu tikėtumėtės sutikti tokio dydžio žoliniam augalui. Šakniastiebiai vertikalūs arba šiek tiek įstriži, ilgi, siaurėjantys ir giliai įsišaknyje. Dėl šios priežasties šilagėles gana patvarios, tačiau bandymas persodinti joms gali būti pražūtingas.

Gėlės ūgliai statūs, žiedeliai iškelti į viršų, ryškūs, mėlyni-melsvi, violetiniai. Žali lapeliai išsidėstę kiek žemiau, kartais visai pažeme. Jie būna siauri, plunksniški ar visai smulkūs tarsi krapai. Tiesa, augalas pražysta greičiau nei spėja išsikeroti jo lapija, ir tai ryškiaspalvius žiedus daro dar efektingesnius. Varpelio formos žiedai siekia 8 – 10 cm skersmenį. Žiedai atsiveria pamažu, išorinė žiedlapių pusė gausiai plaukuota. Augalas subrandina sėklas po 4-6 savaičių.

vėjalandė šilagėlėĮdomu tai, kad derinant rūšis galima turėti daugiameti, ilgai žydintį šilagėlių darželį. Štai ankstyvosios atmainos pradeda žydėjimą jau balandžio mėnesį, kitos gi gali skleisti žiedus gegužę ar vasaros pradžioje. Tinkamai parinktos rūšys gali puošti jūsų darželį džiuginti akį iki pat rugpjūčio mėnesio.

Verta paminėti, kad paprastoji šilagėlė priskiriama prie nuodingų augalų. Sodindami ar tvarkydami šias gėles būtinai saugokite odą pirštinėmis bei naudokite kitas atsargumo priemones. Nepaisant to, Vėjalandė šilagėlė (Pulsatilla patens) įtraukta į Lietuvos raudonąją knygą. Jos žiedų skinti nevalia, laukinių augalėlių persodinimas ne tik draudžiamas, bet ir bergždžias darbas, kadangi augalai vargiai prigija.

šilagėlė
šilagėlių darželis

Apie autorių

Justinas Pakalnis

Justinas Pakalnis

Negaliu tiksliai pasakyti, kada mane pažįstantys žmonės ėmė vadinti žolininku. Dar vaikystėje senelis visuomet pasiimdavo drauge į laukus kur jis kantriai pasakojo man apie kiekvieną žolelę, o aš įdėmiai klausydavau. Vakarais rišdavome surinktas gėrybes į pundelius ir kabindavome šiaurinėje trobos pusėje esančioje verandoje.

Teksto komentarai

Komentuoti

Reklama

Reklama